„Natūralus yra produkto ciklas, rinka dabar yra užsipildžiusi, žmonės savo buitį yra atsinaujinę, Vakarų Europoje rečiau keičia būstą. Normalu, kad dabar yra laiko tarpas, kol vartojimas vėl atsigaus, o mes, kaip pramoninė valstybė, esame nuo to priklausomi“, – penktadienį BNS sakė T. Povilauskas.
Metinį eksportą labiausiai smukdė mineralinių produktų, medienos, baldų pardavimai. Anot T. Povilausko, tai nestebina – statistika rodo jau bemaž pusmetį besitęsiančią tendenciją.
„Kažko labai stebinančio nėra, turime tų pačių tendencijų tąsą“, – sako T. Povilauskas.
Jis atkreipė dėmesį, kad eksporto statistika smunka ne tik dėl mažėjančio kai kurių prekių pardavimo užsienio rinkose, bet ir kai kurių lietuviškų prekių, pavyzdžiui, pieno produktų vertės mažėjimo dėl atpigusių žaliavų.
„Mes artimiausiu metu ir Lietuvoje, ir kitose šalyse matysime mažėjantį eksportą eurais dėl to, kad žaliavų kainos yra kritusios ir nemažai. Tarkime, yra pieno produktai, mūsų į pagrindines rinkas eksportuojama grietinėlė ar švieži sūriai. Mes balandį matome mažėjimą 30 procentų, bet kiekio prasme tai tiek nepasikeitė – dėl pingančių žaliavų mažėjo“, – sakė T. Povilauskas.
Lietuvos prekių eksporto apimtis balandį siekė 3,29 mlrd. eurų – 5,1 proc. mažiau nei pernai balandį, ir 9,6 proc. mažiau nei prieš mėnesį, penktadienį paskelbė Valstybės duomenų agentūra. Lietuviškos kilmės prekių eksportuota už 1,98 mlrd. eurų – 11,5 proc. mažiau nei prieš metus (be mineralinių produktų – 11 proc.) ir 4,9 proc. mažiau nei prieš mėnesį (10,6 proc.).