Daniel Hires – socialinių inovacijų ir verslo konsultantas, prisidėjęs prie tokių projektų kaip „Climpax“ ir „Green Gas“ vystymo, skaitęs paskaitas „TEDx“, „Social Innovation Summit 2018“ bei daugelyje kitų tarptautinių konferencijų. Jis taip pat yra vienas iš „MakeSense“ bendruomenės, orientuotos į socialinių iššūkių sprendimą, vystytojų.
Vilniuje vykusios konferencijos „Partnering for Change“ metu Daniel Hires dalijosi 4 patarimais, kaip elgtis socialiniam verslui, siekiančiam kuo geriau įgyvendinti savo tikslus.
1. Poveikis – ilgalaikis procesas
Poveikis nėra susijęs tik su tiesioginiais verslo rezultatais. Tai, kas įvyksta ilguoju laikotarpiu, pastebėti galime tik po 5-erių ar net 10-ies metų nuo projekto pabaigos.Socialiniai verslininkai turėtų atkreipti dėmesį būtent į ilgalaikius savo verslo
efektus – kokį iššūkį sprendžia jūsų verslas? Ką siekiate pakeisti? Užsibrėžus tokius ilgojo laikotarpio tikslus, lengviau įvertinsite savo metodus bei suplanuosite veiklą.
2. Daug kas nuo jūsų tiesiog nepriklauso
Socialinis verslas yra itin kompleksiška sistema. Todėl iš anksto susiplanuoti žingsnius yra praktiškai neįmanoma.
Turite suprasti, kad dažnai tai, ką jūs planuojate, gali tiesiog neįvykti. Todėl būkite pasiruošę ir numatę alternatyvius, naujus kelius siekti savo tikslų.
Stenkitės surinkti kuo daugiau duomenų apie savo verslo aplinką ir surinktus duomenis atidžiai įvertinkite. Pagal gautus rezultatus koreguokite savo metodus. Tokiu būdu turėsite daugiau informacijos, galėsite greičiau reaguoti į pokyčius ir juos numatyti.
3. Vertinkite vidinius resursus
Kalbant apie vidinius verslo resursus, visada turite įvertinti tris klasikinius elementus: tai žmonės, procesai ir technologijos. Įvertinkite, kaip kiekvienas iš šių elementų gali daryti įtaką jūsų poveikiui, nustatykite jų stiprybes ir silpnybes. Nuolat analizuokite, kaip tai atrodo jūsų verslo kelyje siekiant daryti realų poveikį.
4. Atidžiai pasirinkite verslo partnerius
Ryšiai su kitomis organizacijomis ir partneriais – vienas esminių socialinio verslo elementų. Tačiau svarbiausia strategiškai apgalvoti, kas iš tiesų gali padėti jūsų verslui daryti poveikį.
Kartais tai, kas jums gali pasirodyti akivaizdus tinkamiausias partneris, iš tiesų nėra geriausias sprendimas. O netipinė kompanija, apie kurią jūs iš pradžių net nepagalvojate, gali būti tobulas pasirinkimas.
Pavyzdžiui, jei jūs veiklą siejate su sveikatos priežiūra, nebūtinai turite ieškoti partnerių tik tarp didžiųjų kompanijų. Galbūt mažesnė, siauresniame lauke veikianti kompanija padės jums geriau realizuoti savo tikslus – gal jūsų tikslai netgi sutampa?
Tad, rinkdamiesi partnerius, tinkamai juos įvertinkite ir numatykite, kaip partnerystė prisidės prie jūsų verslo vystymosi.
Daniel Hires buvo kalbinamas konkurso „Talentas keisti“ konferencijos „Partnering for Change“ metu. Jo paskaitą pristatė EEE ir Norvegijos parama Lietuvai. Socialinio verslo konkursą „Talentas keisti“ rengia organizacija „Reach for Change“ drauge su ilgamečiais partneriais telekomunikacijų bendrove „Tele2“, žiūrimiausia televizija „TV3“ bei šiemet prie projekto prisijungusiu Šiaurės šalių ministrų tarybos biuru Lietuvoje.