Sovietmečiu bet kuris apsiskaitęs šiaulietis, paklaustas, kas yra Baranauskas, būtų nedvejodamas išpyškinęs, jog Antanas Baranauskas – 1835–1902 metais gyvenęs carinės Lietuvos kunigas bei vyskupas, poetas bei kalbininkas, garsiosios poemos „Anykščių šilelis“ autorius.
Princų garsenybės
Pirmaisiais nepriklausomybės metais Baranauską jau žinojo ir iš veido atpažindavo praktiškai visai šiauliečiai. Tik ne Antaną, o Vladą Baranauską, pravarde Baranis.
Prasidėjus „Snoro” skandalui, kai kurie žmonės jo įkūrėją ėmė tapatinti su vietos nusikaltėlių garsenybe V. Baranausku. (Akistatos nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)
Kol iš milicijos persitvarkanti policija buvo silpna ir pasinaudojus ekonomine suirute buvo galima gerai pelnytis nešvariais būdais, „Princų“ grupuotei bei jos lyderiui, 1957 metais gimusiam Vladui Baranauskui, po Šiaulius laigiusiam sportiniais automobiliais, pavydėjo ne vienas šiaulietis. Vienu metu šiauliečiai į V. Baranauską kreipdavosi kaip į miesto teisėsaugos reikalų tvarkytoją bei tiesėją, kad padėtų atgauti dingusį automobilį ar stambią skolą. Kartą Šiaulių spauda net paskelbė, jog Baranis ruošiasi tapti Šiaulių meru, nors apie tai V. Baranauskas leptelėjo būdamas neblaivus vardan pokšto nuo diskotekos scenos.
Neigia kraujo ryšius
Maždaug 1997 metais subyrėjus „Princų“ grupuotei, Šiauliuose sužibo kito šiauliečio Baranausko – bankininko Romualdo – žvaigždė.
Dar neseniai buvo skelbiama, kad 1958 m. Šiauliuose gimęs bei užaugęs, „Snoro“ banko įkūrėjas R. Baranauskas priklauso šimtinei turtingiausių Lietuvos žmonių, o jo bankui „Snoras“ įtakingas finansų leidinys „The Banker“ suteikė geriausio 2010 metų banko Lietuvoje vardą.
Banko „Snoras“ valdybos pirmininkas R. Baranauskas priverstas aiškintis ir FNTT agentams (nuotr. Elta) (nuotr. Balsas.lt)
Deja, ką tik išaiškėjo, jog esą „geriausio“ banko sandoriai – perdėm rizikingi ir net nusikalstami, todėl nė už ką nebenorinčio iš Londono į gimtuosius Šiaulius grįžti R. Baranausko jau laukia nebe liaupsės, o teismas. Kaip, beje, ir Vlado Baranausko, kuris irgi eilinį kartą teisiamas už tai, jog šiemet vasarą girtas svaigalų parduotuvėje, nė pats nežino dėl ko, įžeidė ir skaudžiai apipešiojo dvi merginas.
Ir tik būreliui Šiaulių intelektualų, Talijos bei Melpomenės – teatro mūzų – gerbėjams Baranausko pavardė visada asocijavosi su kitu Vladu Baranausku – kukliu Šiaulių dramos teatro aktorium. Šis 1947 metais gimęs menininkas Šiauliuose gyvena bei vaidina nuo 1969 metų. Aktorius V. Baranauskas yra sukūręs per 100 vaidmenų Lietuvos televizijos ir radijo spektakliuose, filmavosi užsienio bei Lietuvos meniniuose kino filmuose, pavyzdžiui „Sužeista tyla“, „Moteris ir keturi jos vyrai“. Užpernai V. Baranauskas sukūrė spalvingą Prano vaidmenį televizijos seriale „Naisių vasara“.
Visi šie trys žinomiausi Šiaulių Baranauskai neigia esą giminės.
Sigitas Stasaitis