• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Savižudybė yra laikoma radikaliausia nevilties išraiška. Ir nors asmuo, priimantis sprendimą mirti, mano randąs tam tikrą ramybę, šeima ir draugai dar ilgai kankinasi.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, kiekvienais metais įvykdoma daugiau nei milijonas sėkmingų savižudybių – taigi asmuo miršta kas 40 sekundžių. Ironiška tai, kad šis savęs sunaikinimo aktas dažnai vykdomas vienose gražiausių pasaulio vietų.

REKLAMA

Tiltai ir skardžiai yra akivaizdus pasirinkimas tiems, kurie tiesiog nori viską užbaigti. Tačiau reiktų žinoti, kad procesas gali būti labai skausmingas. Šuolis į vandenį iš didelio aukščio dažnai baigiasi sutrūkusiais vidaus organais, sulaužytomis galūnėmis ar kaklu ir tik tada nuskendimu.

REKLAMA
REKLAMA

Bestschoolcounselingdegrees.com pateikia sąrašą vietų, kurias dažniausiai renkasi iš gyvenimo pasitraukti nusprendę asmenys.

10. San Diego-Coronado tiltas (San Diego įlanka, California, JAV)

Aukštos ir grakščios Coronado tilto arkos yra žavingas kūrinys. Ypatingas jo grožis puikiai atsiskleidžia naktį. Deja, šis 60 metrų aukščio tiltas yra labai populiari savižudybių vieta. Nuo 1972 iki 2000 metų nuo šio tilto nušoko apytiksliai 200 žmonių. Vieninteliai metai, kai čia neįvyko nė viena savižudybė, yra 1984-ieji. Ant tilto yra daug ženklų, skatinančių apsisukti ir vietoj šuolio paskambinti psichologinės pagalbos telefonu. Apytiksliai 12 iš čia bandžiusių nusižudyti žmonių išgyveno.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Psichologai mano, kad įspūdingi tiltai traukia žmones, norinčius užbaigti gyvenimą savižudybe. Kai kurie ekspertai spekuliuoja, kad mirtinas šuolis į vandenį simbolizuoja sugrįžimą į įsčias.

9. Humber tiltas (East Yorkshire ir North Lincolnshire, Anglija)

Netoli Humber tilto gyvenantys vietiniai gyventojai jau priprato prie žinių apie nelaimes – jos ateina maždaug septynis kartus per metus. Tarp 1881 (kai tiltas buvo atidarytas) ir 2007 metų nuo šio tilto į šaltus vandenis nėrė 200 žmonių. Šuolis nuo 30 metrų aukščio tilto beveik visada garantuoja mirtį.

REKLAMA

Siekiant sumažinti savižudybių skaičių, 2009 m. gruodį buvo pasiūlyta ant tilto pastatyti apsauginį barjerą. Anksčiau tai nebuvo įmanoma nepažeidžiant tilto integralumo. Patobulėjus dizainui ir technologijoms, planas galiausiai buvo įgyvendintas.

8. Sunshine Skyway tiltas (Tampa įlanka, Florida, JAV)

Modernus Sunshine Skyway tiltas buvo atidarytas 1987 m. Dėl stilingo dizaino tai populiari automobilių reklamų filmavimo vieta. Ši vieta taip pat populiari ir tarp savižudžių. Iki 2009-ųjų ne mažiau nei 207 žmonės mirtį Tampos įlankos vandenyse pasitiko atsispirdami nuo Sunshine Skyway tilto. Dar 34 bandžiusieji stebuklingai išgyveno šuolius iš 53 metų aukščio.

REKLAMA

1999 m., stengiantis atkalbėti savižudybę sumaniusius asmenis, ant tilto buvo įrengti 6 telefonai su saulės baterijomis ir įvestas visą parą trunkantis patruliavimas. Per 10 metų telefonais pasinaudojo 23 potencialūs savižudžiai, tačiau ryškaus nelaimių sumažėjimo nepastebėta.

7. West Gate tiltas (Melbourne, Victoria, Australija)

West Gate tiltas Melbourne nuo pat atidarymo 1978 m. buvo pažymėtas tragedijos dėme. 1970-aisiais, spalio 15 d., kai tilto statybos dar nebuvo baigtos, sugriuvo dalis konstrukcijos ir palaidojo 35 darbininkus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Policijos duomenimis, apytiksliai kas tris savaites žmogus pasirenka mirtį būtent nušokdamas nuo šio 58 metrų aukščio architektūros kūrinio. Pagal 2000 m. Karališkosios Melbourne ligoninės atliktą tyrimą, paremtą 62 atvejų analize, 70 procentų visų savižudžių turėjo rimtų psichologinių problemų; 74 procentai nusprendusiųjų atimti sau gyvybę buvo vyrai.

REKLAMA

Po to, kai 2008 m. moteris nusižudė kartu su savo 18 mėnesių amžiaus kūdikiu, ant tilto buvo įrengtas laikinas barjeras. Nuo tada incidentų skaičius sumažėjo 85 procentais.

6. Beachy Head (East Sussex, Anglija)

Beachy Head primena garsiąsias Doverio White Cliffs (Baltąsias uolas). Tačiau labai ramiai atrodanti vietovė yra išmarginta įvairiais paminklais, kurie primena, kad čia įvyksta daug savižudybių. Kiekvienais metais nuo skardžių nušoka ir savo mirtį vandenyje arba ant apačioje esančių akmenų pasitinka apie 20 žmonių.

REKLAMA

Samariečiai (Didžiosios Britanijos labdaros organizacija) siekia paraginti žmones apsigalvoti ir nenutraukti savo gyvybės įvairiose vietose tvirtindami savo ženklus, kurie skelbia pagalbos linijų telefonus. Čia netgi įrengta vadinamoji „savižudžių telefono būdelė“, kurioje įtaisytas samariečių ženklas užtikrina, kad jie „visada pasirengę padėti – ir dieną, ir naktį“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Krikščioniškos organizacijos „The Beachy Head Chaplaincy Team“ nariai reguliariai patruliuoja šioje vietovėje ir stengiasi išgelbėti kuo daugiau žmonių, kurie teigia praradę norą ir prasmę toliau gyventi. Vien 2011 m. jie dalyvavo 266 potencialių savižudžių gelbėjimo operacijose.

5. Niagaros kriokliai (Ontario, Kanada ir New York, JAV)

Deja, kvapą gniaužiantys Niagaros kriokliai yra ne tik garsi turistų atrakcija. Kiekvienais metais į siautulingus vandenis šokti nusprendžia 20–25 žmonės. Nuo 1856 iki 1995 m. Niagaros kriokliuose žuvo (oficialūs duomenys) 2780 savižudžių. Išgyveno tik trys bandžiusieji pasitraukti iš gyvenimo Niagaros kriokliuose.

REKLAMA

Pasak psichologės Sandra'os Sanger, savižudybė garsioje vietoje vilioja tam tikra romantika.

4. Gap (praraja) (Sydney, New South Wales, Australija)

South Head pusiasalis Australijoje yra natūralaus gamtos grožio vieta, kuri kartu yra ir viena savižudžių mėgstamiausių vietų visame kontinente. Čia yra stati uola, nuo kurios atsiveria vaizdas į Tasman jūrą, ir būtent čia užbaigti savo gyvenimą kasmet nusprendžia apie 50 žmonių.

REKLAMA

Kaip ir Beachy Head vietovėje, čia dedamos pastangos sumažinti potencialių savižudžių skaičių. Apsauginė siena sukuria fizinį barjerą; ženklai su pagalbos linijų telefonais ir visą parą veikiančios kameros taip pat skatina žmones susimąstyti prieš žengiant į mirtį.

Šioje vietoje savanorišką gelbėjimo veiklą vykdė Antrojo pasaulinio karo veteranas Donas Ritchie‘as. Jis prieidavo prie uolos viršūnės lankytojų, kurie atrodydavo sugniuždyti ir kviesdavosi juos į svečius puodeliui arbatos. Teigiama, kad jis išgelbėjęs ne mažiau nei 164 žmones.

REKLAMA
REKLAMA

3. Nanjing Yangtze upės tiltas (Nanjing, Jiangsu, Kinija)

Nanjing Yangtze upės tiltas garsėja dėl dviejų dalykų – pirma, tai pirmasis sunkusis tiltas, suprojektuotas ir pastatytas vien tik Kinijoje; antra, šį tiltą pamėgo savižudžiai.

Tarp 1968 ir 2006 m. atimti sau gyvybes, šokdami nuo šio tilto, pasirinko apie 2000 žmonių. Apskaičiuota, kad mirtinas šuolis nuo 37 metrų statinio įvyksta beveik kas savaitę. Tikslus aukų skaičius nėra žinomas, nes Kinijos valdžia atsisakė skaičiuoti tuos, kurie nepataikė į upę (nusileido ant betoninio paviršiaus, upės krante augančiuose medžiuose ar šalia upės esančiame purvyne).

Kol kas nebuvo imtasi jokių priemonių sumažinti savižudžių skaičių šioje vietoje, kadangi Kinijos valdžia vis dar atsisako pripažinti savižudybių skaičiaus augimą kaip rimtą visuomenės problemą. Tačiau tai visiškai neatitinka vietinių gyventojų nuomonės ir jie savarankiškai ėmėsi priemonių užkirsti kelią savižudybėms nuo šio tilto. Viena iš tokių priemonių – nuolatinis patruliavimas.

2. Golden Gate tiltas (San Francisco, California, JAV)

San Francisco Golden Gate tiltas dažnai laikomas populiariausia savižudybių vieta pasaulyje. 75 metų senumo statinys nuo jo atidarymo tapo apytiksliai 1500 (žinomų) savižudybių liudytoju. Manoma, kad savižudybė nuo šio tilto įvykdoma maždaug kas dvi savaites. Baisiausi buvo 1995-ieji, kai iš viso buvo užregistruotos 45 savižudybės. 2006 metais net 70 žmonių buvo sustabdyti ir neįvykdė mirtino šuolio nuo 67 metrų aukščio statinio.

REKLAMA

Kol kas ant šio tilto nėra įrengta jokių prevencinių priemonių, kurios galėtų sutrukdyti įvykdyti savo ketinimus ar paskatintų potencialius savižudžius persigalvoti. Tokio sprendimo priežastimis laikomos tiek estetika, tiek ir kaina.

1. Aokigaharos giria (Fuji kalnas, Japonija)

Vaizdinga Aokigaharos giria, taip pat žinoma kaip „Medžių jūra“, apibūdinama kaip piktųjų dvasių apsėsta vieta. Savižudybių skaičius šioje vietovėje yra toks didelis, kad policija pilna girią pristatė ženklų, siūlančių pamąstyti ir paskambinti, jei čia būnant kyla minčių apie savižudybę.

Iki 2003-ųjų savižudybių skaičius per metus šioje vietoje pasiekė 100. 2010 m. čia nusižudyti bandė 247 žmonės (54 iš jų – sėkmingai). Kiekvienais metais yra organizuojama paieška, kurios metu šioje vietovėje ieškoma savižudžių palaikų. Dėl aukšto savižudybių skaičiaus Aokigaharos giria dažnai siejama su paranormaliais reiškiniais ir okultizmu.

Savižudybės Japonijoje yra didžiulė socialinė problema. Tam kuriami įvairūs paaiškinimai. Pavyzdžiui, įtakos gali turėti tai, jog japonų kultūroje savižudybė ne visada yra smerktinas dalykas arba kad nėra pakankamai kompetentingų psichiatrų, kurie galėtų pagelbėti.

REKLAMA

Psichologinė pagalba telefonu:

Vilties linija – 116 123 Darbo laikas: visą parą. Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai.

Jaunimo linija – 8 800 28 888 Darbo laikas: visą parą. Emocinę paramą teikia: savanoriai.

Vaikų linija – 116 111 Darbo laikas: 11.00–21.00 kasdien. Emocinę paramą teikia: savanoriai.

Pagalbos moterims linija – 8 800 66 366 Darbo laikas: 10.00–21.00 pirmadieniais – penktadieniais. Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai.

Linija doverija (rusų kalba) – 8 800 77 277 Darbo laikas: 16.00–20.00 pirmadieniais-penktadieniais. Emocinę paramą teikia: savanoriai-moksleiviai. Parama teikiama rusų kalba. Linija skirta paaugliams ir jaunimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų