Irena ZUBRICKIENĖ
Planuotas ilgalaikis pasimatymas su Marijampolėje kalinčiu sutuoktiniu neįvyko 22 metų vilnietei. Moters atsivežtuose daiktuose pareigūnai nieko draudžiamo nerado, tačiau atvykėlė atrodė sutrikusi, nervinosi. Nors ji pasirašė dokumentą dėl gresiančios atsakomybės, jeigu į "zoną" įneštų draudžiamų daiktų, ir tikino nieko neleistino neturinti, netrukus vilnietė "suskydo" - iš lytinių organų pati išsitraukė polietileninį paketėlį, kuriame buvo 12 gramų amfetamino.
Lygiai taip pat Marijampolės pataisos namuose baigėsi ir 26 metų kaunietei. Prieš įleisdami į pasimatymą, pareigūnai moters paklausė, ar ji neturi nuteistiesiems draudžiamų daiktų. Kaunietė nesugebėjo meluoti - ji irgi pati iš intymios vietos ištraukė prezervatyvą, kuriame buvo miltelių.
Viena alytiškė kalinčiam broliui bandė įnešti švirkštą su doze amfetamino. "Dovaną" ji buvo priklijavusi lipnia juosta intymioje vietoje. Po pareigūnių perspėjimo alytiškė atsisakė savo plano.
Kad skylutės neužaktų
Dabar perduoti draudžiamus daiktus nuteistiesiems likę tik du pagrindiniai būdai - permetimai per tvorą ir ilgalaikiai (dviejų parų) pasimatymai. Į šiuos dažniausiai atvyksta nuteistųjų žmonos, sugyventinės, motinos, seserys, broliai. Tie asmenys, kuriuos nuteistiesiems pavyksta įkalbinti dėl draudžiamų daiktų perdavimo, pabando atnešti, pavyzdžiui, sulčių pakelį, kuriame būna paslėptas telefonas, arba atveža televizorių, kurio viduje, tarp mikroschemų, prikaišiota paketėlių su tabletėmis, taip pat perduoda kokį nors žurnalą, po kurio viršeliu būna priklijuota narkotinių medžiagų miltelių pavidalu. Tačiau pačios populiariausios slaptavietės per ilgalaikius pasimatymus - žmogaus kūno ertmės, dažniausiai - moters intymioji vieta.
Būna, po pokalbio su tikrinančiomis pareigūnėmis moterys neįtikinamos pačios atsikratyti nešamų draudžiamų daiktų. Viena daugiavaikė motina, marijampolietė, savo kalintį sutuoktinį (beje, nuteistą už išžaginimą) nutarė aplankyti netrukus po gimdymo. Turbūt manė, kad tokia proga niekas neįtars, jog ji gali nešti draudžiamų daiktų. Moteris buvo atkakli: nieko neturinti, ir viskas! Tačiau baigėsi tuo, kad marijampolietė buvo nuvežta į ligoninę, kur ją apžiūrėjusi ginekologė įrodė, jog įžvalgios pareigūnės neklydo: iš lyties organų buvo ištrauktas siūlais apvyniotas paketėlis su 82 gramais heroino.
Nors dažniausiai įkliūva moterys, bandančios kaliniams nešti "dovanas" intymiose vietose, tačiau pasitaiko ir tokiomis slėptuvėmis pasinaudojančių vyrų. Prieš kelerius metus buvo sulaikytas 26 metų nuteistasis, išėjęs iš trumpalaikio pasimatymo su pusbroliu. Apžiūrėdami šį į "zoną" grįžtantį 6 kartus teistą vilnietį, pareigūnai pastebėjo, kad jam iš išeinamosios angos kyšo cilindro formos paketėlis. Jis buvo pritvirtintas lipnia juosta. Paketėlyje buvo rasta kanapių ir heroino.
Dar vienas kalinys su paketėliais sėdynėje po pasimatymo įkliuvo palieptas daryti pritūpimus - vos pradėjus tupinėti, "dovana" pati iškrito ant grindų...
Patirtis brandina gudrumą
Išaiškinti nuteistąjį, kuriam buvo perduota draudžiamų daiktų, ir jo "geradarį rėmėją", atėjusį į pasimatymą su draudžiamomis lauktuvėmis įntymiose kūno vietose, įkalinimo įstaigose darosi vis sunkiau. Mat ne kiekvieną asmenį galima tikrinti nurengiant jį iki nuogumo. "Nuteistieji ir jų "šildytojai" žino savo teises. Jeigu jiems tik kas nors nepatinka, tuoj rašo skundus į įvairias institucijas, kreipiasi net į Strasbūrą - juk laikas, taip pat kitų ir sava patirtis daro juos protingesnius, - "Akistatai" sakė Kybartų pataisos namų direktorius Edmundas Žalys. - Jeigu negalime garantuoti, kad į mūsų akiratį patekęs asmuo intymioje vietoje neša draudžiamų turėti "zonoje" daiktų, negalime jo ir detaliai patikrinti. Kiltų didžiulis skandalas, jeigu tokiu atveju tikrindami nieko nerastume. Tai būtų traktuojama kaip žmogaus teisių pažeidimas. Tai ir yra opiausia mūsų darbo problema, siekiant visiškai užkirsti kelią draudžiamų daiktų srautui į "zoną", kai tam pasinaudojama kūno ertmėmis".
"Leidimas" tikrinti įtartiną asmenį gali būti tik to asmens išsiduodantis elgesys (žmogus nervinasi, rausta ir bąla, dreba, vaikšto iš vieno patalpos krašto į kitą, vengia žvilgsnio) ir operatyvinė informacija, gauta iš anksto. Gavus tokios informacijos, bendradarbiaujama su policija ir draudžiamų daiktų gabenantys asmenys dažniausiai sulaikomi dar nepriartėję iki įkalinimo įstaigos durų.
Kalinių naudai galioja ir kiti varžymai. Pavyzdžiui, detaliai apžiūrėti įtariamą asmenį gali tik tos pačios lyties darbuotojas. Taigi spėliones, kad, pavyzdžiui, Marijampolės ar Alytaus pataisos namuose išaiškinama daugiausia intymiomis kūno vietomis pasinaudojusių draudžiamų daiktų nešėjų, nes esą vyrams darbuotojams turbūt smagu ir smalsu tikrinti atėjusias moteris, reikia kategoriškai atmesti, nes moteris apžiūrinėja tik moterys.
Permetimai ir... bučiniai
"Pas mus mažiau tokių atvejų, nes kelis kartus mažiau pačių nuteistųjų, - taip paprastai draudžiamų daiktų statistikos rodiklius paaiškino Panevėžio pataisos namų (čia kali tik moterys) direktoriaus pavaduotojas Ovidijus Burkauskas. - Pas mus labiau praktikuojami permetimai per tvorą, ir jų pastaruoju metu labai padaugėjo: štai pernai pas mus buvo sulaikyta bandant perduoti 70 mobiliųjų telefonų, o šiais metais, jiems net neįpusėjus, tokių atvejų užfiksuota jau 48. Permetimus išgyvendinti būtų galima tik iškėlus pataisos namus į kitą vietą - pastačius naujus pastatus, įrengus naujas apsaugos priemones, paaukštinus tvoras. Bet tai šiais krizės laikais - tik utopija".
O. Burkauskas, pajuokaudamas, kad permetėjų darbas - bandyti permesti, o pareigūnų darbas - draudžiamus daiktus sulaikyti, užsiminė ir apie pasimatymų keliamą problemą, kurią išspręsti nelengva. Pavyzdžiui, gana populiaru perduoti nuteistajai mažytį paketėlį su keliomis tabletėmis bučinio metu. Pačios technologijos, kur burnoje laikyti perduodamą paketėlį ir kaip neišsiduoti šitaip kalbant, neaprašinėsime - pareigūnas tikino, kad praktikuojantieji tai puikiai žino!
Permetimai per tvorą pastaruoju metu itin suaktyvėjo ir Šiaulių tardymo izoliatoriuje, nes čia tik nuo balandžio 1-osios įsigaliojo Kardomojo kalinimo įstatymo pakeitimai, "spaudžiantys" pasimatymus ir siuntinius bei perdavimus. "Dabar mūsų didžiausias dėmesys, siekiant sumažinti draudžiamų daiktų patekimą į uždarą zoną, yra skiriamas tvoroms, - sakė šios įstaigos direktorius Markas Tokarevas. - Patrulių daugiau ir šiapus tvorų, ir anapus, aktyvesnis bendradarbiavimas su policija, gaudyklės, ant kurių pakimba permesti daiktai, ir taip toliau. Tačiau permetikai - daug treniravęsi ir svaidyklėmis apsiginklavę asmenys, todėl kova su jais ne visada laimima. Mat permetimai per aukštas tvoras - tiesiog atidirbta technologija. Darome viską, kad tos tvoros būtų kuo mažiau įveikiamos įvairaus plauko permetikams".
* * * * *
Asmenims, sulaikytiems su narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis, kurias jie bandė perduoti nuteistiesiems, gresia baudžiamoji atsakomybė ir laisvės atėmimo bausmė (paprastai - iki 3 metų; tai priklauso nuo platinamo kiekio). Kai kaliniams pataikavęs asmuo įkliūva dėl kitokio pobūdžio draudžiamų daiktų, jam gresia administracinė atsakomybė - bauda nuo 100 iki 250 litų.
Autorės nuotr.:
- Anapus tvoros atsidūrę nuteistieji visada laukia žinios iš laisvės - tai paskatina rizikuoti jų artimuosius
- Įkalinimo įstaigų tvoros akylai stebimos ir dieną, ir naktį, bet svaidytojų atsiranda vis daugiau
Kalėjimo departamento nuotr.:
- Tokią "dovanėlę" kalinčiam sutuoktiniui tikėjosi įteikti kaunietė, slėpusi ją pačioje intymiausioje kūno vietoje
- Kartais pareigūnai ima štai tokį didelį bandytų permesti telefonų "derlių"
2009 04 07