"Baltijos tyrimų" rugsėjo mėnesį atliktos apklausos duomenimis, populiariausia tarp Lietuvos rinkėjų ir toliau išlieka Darbo partija - už ją balsuotų 33 proc. balsavimo teisę turinčių piliečių. Jos populiarumas, prasidėjus rinkimų kampanijai, išaugo. Prieš mėnesį simpatizavusių šiai partijai buvo 29 proc.
Darbo partiją labiau palaiko vidutinio amžiaus rinkėjai - nuo 30 iki 49 metų, rajonų centrų ir mažų miestelių gyventojai, rinkėjai, kurie savo pažiūras apibūdina kaip centro ar kairiąsias. Per pastarąjį mėnesį Darbo partijos rinkėjų dalis padidėjo beveik 5 procentiniais punktais.
Antroje vietoje pagal populiarumą tarp 18-74 metų amžiaus Lietuvos gyventojų yra Algirdo Brazausko ir Artūro Paulausko koalicija "Už darbą Lietuvai". Už šią Socialdemokratų partijos ir Naujosios sąjungos (socialliberalų) koaliciją dabar balsuotų 15 proc. rinkėjų. Rugpjūčio mėnesį už šias partijas, sudėjus kartu, ketino balsuoti 20 proc. apklaustųjų.
Koaliciją labiau palaiko vyrai, 30-49 metų amžiaus rinkėjai, miestų gyventojai, kairiųjų pažiūrų rinkėjai bei tie, kurių šeimos pajamos per mėnesį yra didesnės nei vidutinės - per 1000 litų.
Už Tėvynės sąjungą (konservatorius, politinius kalinius ir tremtinius, krikščioniškuosius demokratus) dabar balsuotų 8,4 proc. rinkėjų. Nuo rugpjūčio mėnesio vidurio šios partijos rėmėjų dalis išaugo nuo 4,7 iki 8,4 proc.
Tėvynės sąjungą labiau palaiko vyresni nei 50 metų žmonės, miestų gyventojai, turintys aukštąjį išsilavinimą, dešiniųjų pažiūrų rinkėjai.
Už Liberalų ir centro sąjungą ketina balsuoti 7,7 proc. rinkėjų - panašų rinkėjų palaikymą ši partija turėjo ir prieš mėnesį.
Šios partijos rinkėjai - tai kiek dažniau vyrai, jaunimas iki 30 metų, didmiesčių gyventojai, rinkėjai, kurių šeimos pajamos pačios didžiausios - per 1600 litų, savo pažiūras apibūdinantys kaip dešiniąsias ir centro.
Per pastarąjį mėnesį nepakito Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos rinkėjų dalis. Jų išlieka 6 proc.
Už šią partiją labiau ketina balsuoti moterys, vyresni nei 50 metų rinkėjai, kaimo gyventojai, rinkėjai, kurių šeimos pajamos mažesnės nei vidutinės - mažiau nei 1000 litų per mėnesį, dažniau neturintys vidurinio išsilavinimo gyventojai, kairiųjų pažiūrų rinkėjai.
Už Rolando Pakso koaliciją "Už tvarką ir teisingumą" šiuo metu balsuotų 4 proc. visų 18-74 metų Lietuvos gyventojų.
Šią koaliciją labiau remia vyrai bei vyresni nei 50 metų rinkėjai.
Kitos rinkimuose dalyvaujančios partijos kol kas turi mažesnį palaikymą ir, jei dabar vyktų rinkimai, neįveiktų 5 proc. rinkimų barjero.
Analizuojant vertinimus tų rinkėjų, kurie tvirtai apsisprendę dalyvauti rinkimuose spalio 10 dieną, taip pat pirmauja Darbo partija. Ji laimėtų 36 proc. tokių rinkėjų balsų. Jei į rinkimus ateitų tik šie rinkėjai, tai antroje vietoje būtų Tėvynės sąjunga, kuri tokiu atveju gautų 17 proc. rinkėjų balsų. A. Brazausko ir A. Paulausko koalicija "Už darbą Lietuvai" su 13 proc. palaikymu būtų trečioje vietoje.
Tarp tikrai ateisiančių į rinkimus po 8 proc. rinkėjų balsų gautų Liberalų ir centro sąjunga bei Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjunga, o R. Pakso koaliciją "Už tvarką ir teisingumą" kol kas remia 6 proc. tikrai į rinkimus ateisiančių piliečių.
Ši analizė rodo, kad mažas rinkėjų aktyvumas yra naudingesnis dviem partijoms - Tėvynės sąjungai bei R. Pakso koalicijai "Už tvarką ir teisingumą", o mažiausiai tokia situacija būtų palanki valdančiosios koalicijos partijoms.
Šis tyrimas vyko prasidėjus rinkimų į Seimą kampanijai (rugsėjo 15-21 dienomis), todėl buvo kiek pakeistas klausimas (už ką ketina balsuoti rinkimuose į Seimą 2004 m. spalio 10 d.). Kartu respondentams buvo pateikiama kortelė su rinkimuose dalyvaujančių partijų ir koalicijų sąrašu. Jos buvo išvardytos ta tvarka, kaip bus pateiktos rinkimų biuletenyje. Prie kiekvienos partijos ir koalicijos buvo parašytos 5 politikų pavardės – jos pateiktos ta eilės tvarka, kaip ir nurodytos tų partijų ir koalicijų sąrašuose (iš VRK interneto puslapio).
ELTA