1. Pirmojo nėštumo metu gimdymas prasideda vėliau
Mokslinė tiesa šiuo atžvilgiu yra kategoriška – vos 4 proc. vaikų gimsta suplanuotu laiku. Dažnai gimdymas vėluoja, tačiau lygiai taip pat dažnai pasitaiko ir ankstyvas gimdymas.
JAV mokslininkams iš Masačiusetso universiteto tiriant 2002-ųjų apklausas, skirtas susirgimų profilaktikai, aptiko, kad pirmojo nėštumo metu gimdymas rečiau pasitaiko numatytu laiku, negu antrojo ar vėlesnio nėštumo metu.
Šis tyrimas patvirtino: pirmasis vaikas dažniau gimsta vėliau, negu yra numatyta. Tačiau tiksliai tokia pat didelė tikimybė (lyginant su antruoju ar vėlesniais nėštumais), kad jis gims anksčiau, negu numatyta.
Tačiau ir pats „vėlavimas“ nėra toks reikšmingai didelis, kokiu jį galima būtų laikyti. Pirmą sykį gimdant statistiškai vaikas pagimdomas vėliau 16 valandų (vidurkis), kalbant apie pilnai išnešiotus kūdikius. 16 valandų – ne taip jau ir daug, todėl įsivaizdavimas apie tai, kad pirmojo gimdymo metu vaikai gimsta vėluojant kelias dienas, ar net savaitę, nėra teisingas.
Tai, savaime suprantama, kartais nutinka, tačiau čia kalbama apie bendras tendencijas, pavienėmis istorijomis vargu ar galėtume remtis.
Kažkam gali pasirodyti keista, kad taip nedaug kūdikių gimsta nustatytu laiku, tačiau, tame turbūt nėra kažko keisto. Gimdymo data paprastai nustatoma pagal paskutinių mėnesinių datą. Toli gražu ne kiekviena moteris gal tiksliai prisiminti šią dieną.
Maža to, klausimas ar turime mes tikėtis, kad kiekvienas nėštumas truks nustatytą savaičių skaičių.
Vieno iš tyrimų metu mokslininkai kasdien matavo hormonų lygį moterų, kurios stengėsi pastoti, šlapime. Tai leido tiksliai nustatyti, kada prasidėjo nėštumas, ir apskaičiuoti tikslią nėštumo trukmę. Galų gale pasirodė, kad terminai kai kuriais atvejais gali skirtis net iki penkių savaičių.
Antrojo ar trečiojo nėštumo terminai gali skirtis ir dėl tokios priežasties, kaip pertrauka tarp nėštumų. Anot tyrimo, jeigu antrasis vaikas yra pradedamas praėjus metams po pirmojo vaiko gimimo, tai antrasis nėštumas dažnai būna trumpesnis.
Kai kurie ekspertai mano, kad reikia išvis atšaukti tikslaus gimdymo termino skelbimą. Vietoje to moterims reikia pranešti vėlesnę datą ir teigti, kad iki to laiko jos jau pagimdys vaiką. Tai leistų 96 proc. porų, laukiančioms pirmagimio gimimo, išvengti nuolatinio nerimo ir streso dėl „teisingos“ gimdymo datos.
2. Aštrus maistas gali išprovokuoti gimdymą
Kuomet numatyta gimdymo data praeina, o kūdikis ir negalvoja išlįsti, bemaž pusė moterų nusprendžia „imtis reikalo į savo rankas“.
Bet kokiu atveju, vieno iš tyrimų rezultatai rodo, kad daugiau nei penktadalis nėščiųjų amerikiečių, kurios tikisi „iššaukti“ gimdymą, imasi to vartodamos kuo daugiau aštraus kario.
Teorija čia paprasta: aštrus maistas gali sustiprinti peristaltiką (ritmiški stemplės, skrandžio, žarnų, šlapimtakių ir pan. susitraukimai) – o tai, savo ruožtu, išprovokuos gimdos susitraukimus.
Šis būdas niekuomet nebuvo tiriamas moksliniu metodu. Tačiau, net jeigu aštrus maistas ir galėtų kai kurioms moterims išprovokuoti gimdymo pradžią, šio būdo efektyvumas priklauso dar ir nuo individualaus aštraus maisto toleravimo ir įpročių valgyti tokį maistą.
Jeigu jūs kasdien valgote aštrius patiekalus, tai gali ir išvis nesuveikti, arba duoti nežymų efektą.
3. Nubėgantys vandenys visuomet pasirodo staiga ir dideliu kiekiu
Filmuose dažnai matome, kaip aktorė, vaidinanti vėlyvo nėštumo moterį, vaidina išgąstį veide dėl to, kad iš jos (kaip mes turėtume manyti) trykšta skysčiai, čia pat prasideda sąrėmiai, moteris čiumpa už pilvo ir ją skubiai veža į gimdymo namus.
Iš tiesų viskas vyksta visiškai ne taip. Sąrėmiai gali prasidėti ir prieš nutekant vandenims. Kartais jie ir išvis neprasideda, o gydytojams tenka stimuliuoti juos dirbtiniu būdu. Retais atvejais vaisiaus membrana ir išvis neplyšta, o vaikas gimsta „marškinėliuose“ (tvirtinama, kad būtent toks gimė žymusis Zigmundas Freudas).
Tačiau, daugeliu atvejų, jeigu vandenys nubėgo ir pagal nėštumo planą viskas sutampa, tai gimdymas jau šalia (jeigu jis dar neprasidėjo).
Vienas didelis tyrimas parodė, kad trys ketvirtadaliai moterų, kurių vandenys nubėgo, gimdo per artimiausias 24 valandas, daugelis jų – be jokios papildomos stimuliacijos.
Tie, kurie tuo metu tikisi išvysti kažkokį sraunų srautą, liks nusivylę: nors tai ir reikia laikyti pirmuoju signalu, kad gimdymas jau šalia, amniono skystis paprasčiausiai sunkiasi.