Stalinas 2.0
Pagrindinėje Telavio aikštėje, priešais Antro pasaulinio karo metu žuvusiems skirtą paminklą iškilusi generalisimo Stalino statūla. Jo atvaizdai, anksčiau dingę iš visų Gruzijos gyvenviečių, įskaitant jo gimtąjį Gorio miestą, vėl matomi: kai kur visu ūgiu, kitur – biusto pavidalu.
Stalino atvaizdų atsiradimas yra visų pirma veteranų, kurie jame mato Antro pasaulinio karo nugalėtoją, reikalas. Tačiau šis procesas taip pat tapo sugrįžimo prie senų tradicijų, kuris tapo įmanomas po „Gruzijos svajonės“ pergalės rinkimuose, pasekmė.
„Buvo tikintysis“
Prie Stalino reabilitavimo prisideda ir Gruzijos stačiatikių bažnyčia. „Stalinas yra iškili asmenybė, kokios gimsta retai. Be to, jis buvo tikintysis“, – pareiškė patriarchas Ilja II, ne kartą šiais metais apsilankęs Rusijoje ir dukart susitikęs su Vladimiru Putinu.
Bažnyčia tapo šalį su Maskva jungiančia grandimi, jos įtakos agente, primesdama savo nuomonę daugeliu klausimų. Pavydžiui, šių metų rugpjūtį Čelos kaime stačiatikiai pareikalavo ir sėkmingai demontavo musulmonų statytą minaretą.
Gegužę nuo 20 iki 30 tūkstančių žmonių su šventikais priešakyje užpuolė jaunuolių grupę, surengusią eitynes Tarptautinės kovos su homofobija dienos metu. Visais panašiais atvejais valdžia tylėdavo ir net nebandė prieštarauti bažnyčiai.
Apklausos rodo, kad 85 metų patriarcho populiarumas siekia net 94 proc., o likusiems, tai yra mažumoms, gyvenimas saldus nebus – mažumos, kokios jos bebūtų – etninės, religinės ar seksualinės – turi teisę egzistuoti, tačiau turi tai daryti tyliai.
Palanku Rusijai
Šiandien Stalinas Gruzijoje populiaresnis, nei Rusijoje. „Žmonės galvoja: taip, mes buvome kolonizuoti rusų, bet jis buvo gruzinas ir valdė šalį“, – pažymi istorikas Laša Bakradzė. Jis mano, kad Stalino asmenybė gruzinams susijusi ne su komunizmu, o su nostalgija ir prisiminimais apie karą.
Stalinas Gruzijoje, kaip ir bažnyčia, yra antivakarietiškų ir antiliberalių nuotaikų simbolis. Gruzijoje kuriamas naujas nacionalizmas – prorusiškas ir antivakarietiškas. Būtent šiomis kortomis žaidžia ir Rusija.