Apie tai tv3.lt studijoje ir kalbėjosi žurnalistas Artūras Anužis, bei politologė Rima Urbonaitė.
Lukiškių aikštėje išpiltu smėliu politikai domisi nuoširdžiai ar tiesiog vyksta pasirengimas rinkimams, sutelkiamas elektoratas ir jų dėmesys?
Akivaizdu, kad politikai pasimetė ir nebemato tikrosios prasmės. Aš, kaip sakiau, geriausias paminklas kovojusiems už laisvę būtų diskusijos Lukiškių aikštėje dėl valstybės kūrimo, o ne diskusijos dėl pačios Lukiškių aikštės. Kitaip tariant, mes pametėme svarbiausią giją. Kaip aš dabar matau, kalbama ne apie pačio paplūdimio aikštėje likimą, o apie įstatymo priėmimo ydingumą, apie tai, kad politikai neturėtų mums nustatyti, kas yra gera moralė. Dėl geros moralės suvokimo turėtų spręsti visuomenė. Žmonės nebemato, ką tu sakai, o bando priskirti vieną ar kitą poziciją.
Politikai šioje situacijoje pradėjo žaisti ir žaisti, mano požiūriu, labai negražiai. Negiriu ir Vilniaus mero sprendimo tai padaryti su kažkuo nepasitarus. Man atrodo, jis puikiai turėjo suvokti, koks tai yra kontroversiškas sprendimas ir kokios gali būti to pasėkmės. Seimo reakcija, kuris nusprendė nebeleisti jokių diskusijų, priimti įstatymą, kas ten turi būti ir ko neturi būti, uždarė bet kokias diskusijas. Politikai labai susikoncentravo į rinkimų kampaniją. Deja, Lukiškių aikštės istorija rodo, kad politikams labiau rūpi pataikavimas, nei iš tikrųjų fundamentalūs dalykai.
Ar Seimas gerai daro priiminėdama įstatymus konkrečiam atvejui? Ar jie neperžengia savo galių?
Įtikėjimas, kad tu gali nustatyti, kas yra gera moralė, mano požiūriu, jau pažeidžia tam tikrus fundamentalius sprendimų priėmimo principus. Jie dabar mums pasakė, kas yra gera, o kas yra bloga moralė. Jie tokiomis sąvokomis manipuliuoja. Ta gera moralė nustatyta skubos tvarka. Mano požiūriu, skubos tvarka gali būti taikoma tik ypatingais atvejais. Seimo posėdžio metu, kada buvo pasiūlyta skubos tvarka, Agnė Širinskienė pacitavo statuto dalį, kuri apibrėžia, kokiais atvejais gali būti ji taikoma. Skubos tvarka gali būti taikoma tik esant motyvuotai nuomonei. Reikia pateikti motyvus. Tai buvo praignoruota. Mane neramina politikų noras nustatyti, kaip kas turi būti.
Ar politikai taip reaguotų, jei žmonės būtų abėjingi šiai problemai?
Žinoma, kad ne. Šitas Seimas turi labai ydingą savybę. Sprendimų priėmimas ir iniciatyvos kyla tik po to, kai kažkas jau nutinka. Lobizmo įstatymas gulėjo ir buvo priimtas tik po to, kai buvo sulaikyti ponas Sutkus ir ponas Zalatorius. Seniai ta problema yra ir ji yra nesprendžiama. Ramūnas Karbauskis tikina, kad jis labai gerai pildo darbotvarkes. Čia nereikia apsimesti, kad kažkas yra šventieji. Yra ne matymas problemų ir jų sprendimas, o sprendimas tik tada, kai kyla kažkokia situacija ir reikia parodyti, kad dirbama. Lukiškių aikštė yra dar vienas atvejis, kai nutiko ir tik tada ėmėsi spręsti. Tai nėra normalu.
Visą pokalbį žiūrėkite video reportaže.