Jei taip ir toliau, ši valdančioji koalicija gali tapti parašų raitymo čempione. Vos išrinkti į Seimą „valstiečiai“ pasirašė sutartį su socialdemokratais. Šiems skilus atsirado „socialdarbiečiai“, o dar prireikė susitarimo su Lenkų rinkimų akcija ir „tvarkiečiais“, kad balsų būtų daugiau. Pasikeitus prezidentams „valstiečiai“ vargais negalais vėl sulipdė koaliciją, šįkart – jau su lenkais ir „tvarkiečiais“ kaip visateisiais partneriais. Bet jau pirmąją rudens sesijos dieną „tvarkiečių“ nebeliko, taigi koalicija vėl dėlioja parašus, kurių raitytojų gretose nuo šiandien – ir V. Kamblevičiaus frakcija pavadinimu „Lietuvos gerovei“. O ceremonija įvardyta „tarpfrakciniu“ susitarimu. Realiai žiūrint, kas pasikeitė nuo paskutinio pasirašymo – tai vienos frakcijos pavadinimas, nes visi veidai liko tie patys. Nesikeitė ir koalicijos programa.
„Tiesiog galim konstatuoti, kad nuo šios dienos vėl atstatyta dauguma Seime ir jau nebėra mažuma“, – sako „valstiečių“ pirmininkas Ramūnas Karbauskis.
Keturios frakcijos parlamente turės 75 balsus. Nuo R. Žemaitaičio vienvaldystės, kaip patys sako, pabėgę ir savo frakciją įkūrę V. Kamblevičiaus kolegos ir toliau tvirtina postų iš partnerių nereikalausiantys.
„Matot, ne veltui sakau, kad visi mus keistuoliais vadina – pirma frakcija, kuri ateina dirbti Lietuvos žmonėms“, – teigia „Lietuvos gerovei“ seniūnas Vytautas Kamblevičius.
Tiesa, iškart papildo, kad, jei Skvernelis pasiūlys postą – neatsisakys.
„Jei jie matys, kad mūsų frakcijoj ar partijoj yra žmogus, kuris galėtų užimti postą, mes svarstysim“, – pridūrė V. Kamblevičius.
O laisva kėdė atsiras jau netrukus – jeigu Virginijus Sinkevičius bus patvirtintas eurokomisaru, kažkas turės užimti ekonomikos ir inovacijų ministro vietą. Opozicijai kalbos apie postų nenorą tik kelia šypseną.
„Sutiko paremti – tai balsuoja ir viskas. Bet ne. Matyt, yra atskirų Seimo narių, kurie nori užimti kokią ministro kėdę, nes atsilaisvins“, – mano socialdemokratas Algirdas Sysas.
„Vėl kalba bus apie postus. Ir pašalinti neparankius asmenis. Šiuo atveju – išsaugoti Žemaitaitį, nes balsas reikalingas, iš jo dar gali gauti balsą. Pašalinti Pranckietį, nes jis nebereikalingas, iš jo tikrai naudos – kaip iš ožio – pieno“, – kalbėjo liberalas Eugenijus Gentvilas.
V. Pranckiečio pašalinimo epopėja, regis, tikrai gali pasiekti finišo tiesiąją. R. Karbauskis jau pranešė, kad balsavimas dėl iš „valstiečių“ pasitraukusio ir niekam nebeatstovaujančio Seimo pirmininko atstatydinimo gali įvykti net kitą savaitę. Šįkart, regis, tuo jau tiki ir opozicijos atstovai.
„Manau, kad yra suskaičiuoti balsai ir Pranckietis, ko gero, paskutines savo dienas skaičiuoja kaip Seimo pirmininkas“, – sako konservatorių pirmininkas Gabrielius Landsbergis.
Netiki tik pats V. Pranckietis:
„Kaip atsimenu, tas klausimas „greitai“ buvo sprendžiamas jau labai seniai.“
O štai ką daryti su Remigijumi Žemaitaičiu, panašu, nežino ne tik „valstiečiai“, bet ir jis pats. Politikas vis dar užima „Tvarkos ir teisingumo“ pirmininko postą, tačiau nebeturi frakcijos Seime. O tai reiškia, kad, nors ir pasirašęs sutartį, koalicijai jis nebepriklauso. Tačiau Žemaitaitis tebėra Seimo vicepirmininkas.
„Mano situacija pati linksmiausia, ko gero, toj vietoj. Sakė, postų nereikalauja, nieko nereikalauja – reiškia, galiu dirbti visą kadenciją iki pabaigos. Bet, matyt, kažkas yra pagrimuota po tuo“, – sako R. Žemaitaitis.
Tačiau jis pats pripažįsta, kad greičiausiai bus priverstas trauktis iš vicepirmininkų. Apie tai jau kalba ir R. Karbauskis.
„Vienas žmogus partijos neatstovauja, jis nėra frakcijoje naujoje. Kils problema dėl jo pareigų Seime“, – mano R. karbauskis.
O politologai aiškina, kad, nepaisant visų sutarčių, stabilesnė ši dauguma anaiptol netapo.
„Ta dauguma išlieka pakankamai nestabili vien dėl to, kad politikai turi asmeninius tikslus. Nors formaliai koalicija turės 75 narius, niekada negali žinoti, kam dar kada kas šaus į galvą ir kokių dar frakcijų gali užgimti“, – mano politologė Rima Urbonaitė.
O kalbos, kad postai naujai frakcijai nerūpi, esą tėra makaronai ausims.
„Politikai, kurie sako, kad „mums nieko nereikia ir mes tik Lietuvos gerovei, supranti, kad jie arba patys nelabai kažką supranta, arba bando visus kitus laikyti ne visai protingais“, – sako R. Urbonaitė.
R. Karbauskis tvirtina, kad V. Kamblevičiaus frakcija galėtų pretenduoti nebent į postus Seime, bet ne Vyriausybėje.