Ukrainiečių vilkiką Kerčės sąsiauryje ragina vienas iš Rusijos pasienio laivų pareigūnų. Matyti, kad vis pavojingiau artėdami prie ukrainiečių vilkiko rusų kariškiai nejuokauja.
Ir štai po kelių akimirkų rusų laivas rėžiasi į Ukrainos vilkiką. Sugadinamas vilkiko variklis, smarkiai aplamdomas korpusas.
Į incidentą Kerčės sąsiauryje iš viso pateko trys ukrainiečių laivai – du šarvuotieji kateriai ir minėtas vilkikas. Jie ne tik taranuoti, bet dar ir apšaudyti bei užimti. Ukraina skelbia, kad ryšys su 23-imis jūreiviais nutrūkęs.
Kijevas aiškina, kad šeši Ukrainos jūreiviai sužeisti, du iš jų sunkiai. Maskva praneša apie 3 nukentėjusius, kuriems neva suteikta pagalba. Iki šios akimirkos Kijevas neturi informacijos, kur jūreiviai yra. Dėl atviros Rusijos agresijos Ukrainos parlamentas dar šiandien spręs, ar paskelbti šalyje karinę padėtį.
„Karinė padėtis būtų įvesta Ukrainos gynybos pajėgumams stiprinti augančio agresyvumo fone. Rusija pademonstravo akiplėšišką agresiją tarptautinės teisės požiūriu", – sako Ukrainos prezidentas Petro Porošenka.
Ukrainos laivai iš Odesos plaukė į Azovo jūros uostą Mariupolį, tačiau tikslo dėl atviros Rusijos agresijos nepasiekė. Šis incidentas – naujas etapas kariniame agresorės Rusijos ir Ukrainos konflikte, mat Kijevas karo padėties neskelbė net įnirtingiausių kovų su Rusija Rytų Ukrainoje metu.
Kitoks konfliktas
„Na, visų pirma, tai mes matome pirmą kartą iškeltą Rusijos vėliavą. Tai yra tiesioginis susidūrimas tarp Ukrainos ir Rusijos, todėl Ukraina ir skelbia karinę padėtį, nes iki šiol mes žinome, kad, na, konfliktas vyko su pseudo Rusijos pajėgomis, su tomis, kurios remia Rusijos valstybę. Dėl to abejonių nebuvo, bet vėliavos Rusijos nebuvo iškelta", – sako politologas Linas Kojala.
Po incidento virš Rusijai strategiškai itin svarbaus Kerčės sąsiaurio ir okupuotą Krymą su Rusija jungiančio tilto pakelti Rusijos naikintuvai ir kariniai sraigtasparniai, o patį sąsiaurį visiškai užblokavo rusų tanklaivis. Politologai sako, kad V. Putinas įžūliai jėgą Kerčės sąsiauryje demonstruoja neatsitiktinai.
„Jis yra kertinis. Jis sujungia Rusiją su Krymu, nes neseniai pastatytas tiltas yra vienintelė tiesioginė antžeminė jungtis. Tai be abejo, kad Rusija, šituo tiltu naudodamasi, bando pasakyti, kad tai yra mūsų teritorija ir jūs neturėtumėte į ją kėsintis. Be abejo, tarptautiniu mastu tam pritarimo nebus, nes Krymo aneksijos faktas yra smerkiamas ir tikrai nebus pripažintas", – įsitikinęs L. Kojala.
Rusija skelbia, kad incidentas įvyko net ne Kerčės sąsiauryje, o Juodojoje jūroje. Taip teigti Rusijai patogu, mat 2003-iaisiais tarp Maskvos ir Kijevo sudaryta sutartis abiejų šalių kariniams laivams leidžia laisvai judėti ir Kerčės sąsiauryje, ir Azovo jūroje. Be to, Maskva apkaltino Ukrainos laivyną, kad šis neįspėjo apie planus kirsti sąsiaurį. Taip pat pareiškė, kad Ukrainos laivai pažeidė Rusijos teritorinius vandenis. Tad pati Ukraina esą ir išprovokavo Rusijos puolimą.