Prezidentas turėtų imtis pats vadovauti Operatyvinės veiklos įstatymo pataisas rengiančiai darbo grupei, įsitikinęs politologas Raimundas Lopata. Jo manymu, užleisdamas šias pareigas patarėjai, Valdas Adamkus tampa panašus į nušalintąjį prezidentą Rolandą Paksą.
Tai, kad šiai darbo grupei dabar vadovauja prezidento patarėja, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktoriaus R.Lopatos vertinimu, kvepia "politiniu skandalu".
"Elgiamasi analogiškai, kaip elgėsi prezidentas Rolandas Paksas, ir už tai susilaukė milžiniškos kritikos. Kaip patarėjas gali vadovauti tarpžinybinei komisijai ir kištis į kitų valdžių veiksmus?", - interviu BNS retoriškai klausė jis.
Prezidento Valdo Adamkaus sudarytai darbo grupei Operatyvinės veiklos įstatymui tobulinti vadovauja jo teisės patarėja Toma Birmontienė.
R. Lopata mano, kad patarėja galėtų dirbti tokioje komisijoje, bet jai vadovauti turėtų pats prezidentas.
Pati T. Birmontienė sklaido politologo abejones, pažymėdama, jog "padėjėjai tam ir yra, kad padėtų prezidentui".
"Įstatymų leidybos iniciatyvos teisė yra priskiriama prezidento konstitucinėms teisėms, ir savo konstitucines teises jis gali realizuoti, padedamas patarėjų", - BNS korespondentei aiškino konstitucinės teisės specialistė T. Birmontienė.
R. Lopata taip pat pritarė Atviros Lietuvos fondo direktorės Dianos Vilytės anksčiau išreikštai nuomonei, kad minėtoje darbo grupėje turėtų dalyvauti ir nevyriausybinių organizacijų atstovai.
Tuo tarpu T. Birmontienė sako, kad nebėra laiko diskutuoti apie grupės sudėtį, nes jau kitą savaitę Seimui jau turi pateikti Operatyvinės veiklos įstatymo pataisų projektą.
"Nematome galimybių (įtraukti nevyriausybininkų į darbo grupę-BNS). Labai daug kas siūlosi, net operatyviniai subjektai siūlosi įtraukti juos į darbo grupę", - sakė T. Birmontienė.
Tačiau ji pažymėjo, kad projektas bus pateiktas visuomenei, kurios atstovai galės dalyvauti dokumento aptarime.
Prieš dvi savaites pradėjusi veikti Operatyvinės veiklos įstatymo pataisų rengimo darbo grupė siekia užtikrinti, kad operatyvinę veiklą atliekančios institucijos būtų kruopščiau kontroliuojamos, o slapta klausytis telefonų būtų leidžiama ribotą laiką.
Darbo grupėje dirba Generalinės prokuratūros vyriausiasis prokuroras Algimantas Kliunka, Seimo nariai Julius Sabatauskas ir Raimondas Šukys, Vilniaus apygardos teismo pirmininkas Artūras Šumskas, Valstybės saugumo departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Andrius Tekorius, Aukščiausiojo teismo teisėjas Romualdas Urbaitis, prezidento patarėjas organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos prevencijos klausimais Kęstutis Šimkus.
Prezidentui pasiūlymai dėl įstatymo tobulinimo turi būti pateikti iki rugsėjo 6 dienos.
BNS