Apie Trumpo sprendimus bei apie Lietuvai artimesnę aktualiją – tarptautinę kritiką dėl Remigijaus Žemaitaičio pasisakymų, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo politologas Linas Kojala ir buvęs užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis.
Kaip vertinate kilusį tarptautinį pasipiktinimą dėl Remigijaus Žemaitaičio pasisakymų? Ar sulauksime rimtesnių padarinių?
A. Ažubalis: Būčiau atsargus su tokiais tvirtinimais. Kol kas, kiek matau ir girdžiu (galbūt ne viską girdžiu, o Užsienio reikalų ministerija turi daugiau informacijos), matau pavienius atskirų politikų perspėjimus ar nusistebėjimus. Tačiau nematau koncentruotos valstybės reakcijos ar pozicijos, kurią išreikštų prezidentas ar parlamento daugumos lyderis kurioje nors šalyje. To nepastebėjau.
Galbūt to dar bus, bet šiuo metu, manau, į tai bus žvelgiama kaip į pavienį, apmaudų ir nemalonų incidentą, nes Europai ir transatlantiniams santykiams jau ir taip pakanka problemų. Jei tai nesikartos ir netaps įprasta, viskas turėtų taip ir likti.
Ar Donaldas Trumpas galėtų išstoti iš NATO ir ar jis norėtų tai padaryti?
L. Kojala: Jo komanda, žmonės, dirbantys su Trumpu, su kuriais bendravome Vašingtone, visada akcentavo, kad Trumpas nėra pats tiesiogiai pasakęs, jog ketina išstoti iš NATO. Jis kritikavo ir kvestionavo NATO įsipareigojimus, bet niekada aiškiai ir vienareikšmiškai nesakė, kad nori išstoti. Jo patarėjai, tokie kaip Johnas Boltonas, yra sakę, kad 2018 m., keliaudamas į NATO viršūnių susitikimą Briuselyje, Trumpas svarstė viešai pareikšti, jog, jei NATO šalių išlaidos per pusmetį žymiai nepadidės, JAV narystė aljanse bus sustabdyta. Prezidentui būtų užtekę vieno žodžio ir, nors NATO aljansas galbūt nesubyrėtų, jis patirtų milžinišką smūgį, sukeldamas abejonių dėl tolimesnės egzistencijos. Galiausiai jis to nepadarė.
Todėl labai svarbūs yra tie žmonės, kurie, pavyzdžiui, Briuselyje lydės Trumpą automobilyje nuo oro uosto iki NATO būstinės – kaip žinome, Donaldas Trumpas yra emocingas žmogus ir gali pasakyti ką nors, kas ženkliai susilpnintų NATO ir jo paties ankstesnį įdirbį.
Pats instinktas, kad Europa turi daugiau prisidėti, mūsų regionui iš principo yra palankus ir mes to taip pat siekiame, tačiau mūsų svoris kur kas mažesnis nei JAV prezidento. Problema ta, kad jis gali perlenkti lazdą ir sugriauti tai, ką pats darė stiprindamas NATO.
Ar Putinas džiaugiasi, kad Amerikos prezidentu tapo Trumpas?
A. Ažubalis: Nežinau. Manau, kad rusai ir Putinas yra patyrę žaidėjai, ir jie žaidžia kortomis, kurias turi. Jie žaidė šiomis kortomis prieš Bideną ir Bideno Ameriką, taip pat darys ir su kita administracija. Politikoje nėra taip – patinka ar nepatinka. Politikoje svarbu, ką galima pasiekti esamomis sąlygomis, kai valdžioje yra tam tikri asmenys. „Patinka ar nepatinka“ galbūt tinka mergaičių pensiono auklėtinėms, bet valstybės politikoje tu darai tai, kas tuo metu yra naudinga tavo valstybės ir politikos interesams.
Visą pokalbį išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.