Premjeras Algirdas Butkevičius BNS sakė, kad Politinė taryba stengsis priimti sprendimą, ar pasiūlyti visoms parlamentinėms ir savo atstovų Seime neturinčioms partijoms pasirašyti susitarimą dėl Astravo elektrinės Lietuvai keliamos grėsmės.
„Baltarusija turi derinti poveikio aplinkai vertinimą su Lietuva, Lietuvos ekspertai turėti informaciją. Kitas Lietuvos keliamas reikalavimas, kad elektrinė būtų statoma prisilaikant aplinkosaugos ir branduolinės saugos taisyklių ir standartų. Būtų didžiausias dar noras, kad būtų uždėtas sarkofagas“, - BNS sakė premjeras.
Politinės taryba valdančiųjų parlamentines partijas anksčiau yra įpareigojusi parengti partijų susitarimo projektą.
Beveik visų parlamentinių partijų politikų ir energetikų pasitarime Seime kovo pradžioje irgi buvo nutarta siekti tokio partinio susitarimo, tačiau valdančiųjų ir opozicijos nuomonės dėl jo tono išsiskyrė - konservatoriai siūlo Lietuvai būti griežtai, o valdantieji socialdemokratai ir „tvarkiečiai“ sako, kad tai naudos neatneš.
BNS turimas partijų susitarimo projektas, kurį svarstys valdantieji, numato, kad Vyriausybė iki gegužės Seimui turėtų pateikti atsakymą dėl galimybės Lietuvai su kitomis Baltijos šalimis išeiti iš vieningos energetikos sistemos - vadinamojo BRELL žiedo, dabar jungiančio Baltijos šalis, Baltarusiją ir Rusiją, taip pat apriboti galimybes elektros tiekėjams prekiauti Astravo elektrinėje pagaminta elektra „NordPool Spot“ Lietuvos kainų zonoje.
Taip pat partijoms siūloma apsispręsti ne tik dėl Lietuvos galimybės „aktyviai kelti“ pažeidimų, kuriuos dėl Astravo elektrinės statybos konstatuoja tarptautinės organizacijos, klausimą bei reikalauti, kad būtų didinamas spaudimas Baltarusijai dėl to, bet ir reikalauti, kad Baltarusija stabdytų elektrinės statybą.
Susitarime taip pakeliamas klausimas dėl galimybės sustiprinti diplomatines pastangas siekiant užsitikrinti Europos Komisijos ir kaimyninių šalių paramą antrajai aukštos įtampos elektros perdavimo linijai į Lenkiją ir ją „kuo sparčiau pradėti tiesti“.
Taip pat siūloma Vyriausybei kreiptis į Europos Komisiją, kad „būtų atliktas regioninis energetikos reikmių vertinimas, ypač elektros energijos srityje, bei pateiktas pasiūlymas dėl Europos Sąjungos papildomų elektros energijos gamybos pajėgumų vystymo šiame regione“.
„Darbiečių“ frakcijos vadovas Kęstutis Daukšys BNS teigė, kad valdantieji galėtų priimti ir susitarimą dėl PVM mažinimo bei NPD didinimo. „Pažiūrėsime, kaip gausis - jeigu susitarsime, gal susitarimą kažkokį pasirašysime, o jeigu nesutarsime, tai tada - ne. Jokio teksto nėra paruošta“, - sakė jis.
Seimas ketvirtadienį priėmė svarstyti socialdemokratų, Lietuvos lenkų ir „darbiečių“ pataisas dėl PVM mažinimo iki 5 proc. įvairiems maisto produktams. Jeigu Seimas jas priimtų biudžetas dėl to netektų beveik 200 mln. eurų.
Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Algirdas Sysas BNS sakė, kad Politinė taryba taip pat aptars klausimus dėl biudžetinių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo tvarkos keitimo, politinių partijų susitarimo dėl politinių pabėgėlių ribojimo.