Postas už postą? Pusmetį eskaluotos kalbos apie miesto kairiųjų siekį perimti Panevėžio sportininkų kalvės – Kūno kultūros ir sporto centro – direktoriaus postą tapo tikrove: Savivaldybės konkursą į šias pareigas laimėjo daug metų KKC dirbantis socialdemokratas Saulius Raziūnas.
Iš kandidatus į KKSC vadovus vertinusių penkių komisijos narių du buvo S. Raziūno partijos bendražygiai – Savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojai, socialdemokratų Panevėžio skyriuje taip pat einantys pavaduotojų pareigas, Janina Gaidžiūnaitė ir Žydrūnas Kvedaras.
Per atranką į jų klausimus atsakęs S. Raziūnas socialdemokratų Panevėžio skyriuje taip pat nėra eilinis narys, o vienas iš kelių vicepirmininkų.
„Rezultatus skųsti būtų dėl ko. S. Raziūnas – skyriaus vicepirmininkas, o konkurso komisijoje – net du jo partijos nariai. Bet neskųsiu, kad KKSC vėl nebūtų be vadovo“, – teigė socialdemokratui pralaimėjęs V. Urbonas.
Vis dėlto, jo teigimu, S. Raziūno laimėjimas nėra „pats blogiausias variantas“.
„Gerai, kad atėjo sporto žmogus. Bet politinė prekyba, kaip galima spėti, yra žema“, – svarstė ultratriatlonininkas.
Turintis Edukologijos universitete įgytą sporto magistro laipsnį V. Urbonas pripažįsta girdėjęs kalbų, kad neva jam gali būti pasiūlyta KKSC direktoriaus pavaduotojo vieta. Kol kas treneris tokio pasiūlymo nėra sulaukęs. Bet neslepia, kad užimti karjeros laipteliu palypėjusio S. Raziūno vietos nesutiktų.
„Ne dėl posto eičiau dirbti. S. Raziūnas rūpinosi ūkiu, o man sportas svarbiau“, – ultratriatlonininkas teigia nesigraužiantis nepadaręs karjeros – žinia, kad nelaimėjo konkurso, pradžiugino KKSC jo treniruojamus vaikus.
Nenusišalino, nes pakluso viršininkei
Viena iš konkurso komisijos narių Personalo skyriaus vedėja Inga Kučienė tvirtina, kad S. Raziūnas buvo kur kas geriau pasirengęs už savo konkurentą.
Be to, vedėjos tikinimu, Savivaldybės konkursų į laisvas darbo vietas tvarka tokia griežta, kad kandidatų protekcijos neįmanomos. Pasak I. Kučienės, pretendentų į KKSC direktorius testus vertinantys komisijos nariai netgi negalėjo žinoti, kurio iš jų darbą tikrina – kandidatai rašto darbus buvo pažymėję dar konkurso pradžioje burtais pačių ištrauktais kodais.
Vedėjos teigimu, S. Raziūnas geriau pasirodė ir atsakydamas žodžiu į komisijos klausimus.
„Abiem kandidatams komisija uždavė tuos pačius klausimus. Buvo daromas garso įrašas – jokių variacijų negalėjo būti“, – tvirtino I. Kučienė.
Anot jos, konkurso rezultatai gali būti skundžiami, jei nelaimėjusiam kandidatui kiltų abejonių.
Konkurse partijos bičiulį vertinęs Savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas Žydrūnas Kvedaras teigia iš komisijos narių nenusišalinęs, nes nenorėjo prieštarauti savo tiesioginei viršininkei – į šias pareigas jį paskyrusiai direktorei Kristinai Vareikienei.
Ž. Kvedaras pripažįsta, kad komisijoje neturėjęs būti – į ją buvo pakviestas, kai „kažkas atsisakė“.
„Jei mane į kokią komisiją įtraukia, einu ir dirbu. Bet yra konkurso garso įrašas – kas turi dėl jo įtarimų, gali skųsti. V. Urbonas yra sportininkas, jis net neatsakė į komisijos klausimą, kokios yra drausminės nuobaudos“, – aiškino Ž. Kvedaras.
Vilkino laiką
Panevėžio savivaldybei pavaldaus KKSC direktoriaus vieta laisva liko nuo rugpjūčio, kai į pensiją pasitraukė Bronislovas Pliavga. Nors pačios miesto Tarybos patvirtinta tvarka numato, kad, įstaigai likus be vadovo, konkursas jo vietai užimti turi būti paskelbiamas per mėnesį, šįkart Savivaldybė laukė net iki gruodžio.
Savivaldybės administracija tokį delsimą aiškino būtinybe atnaujinti morališkai pasenusius direktoriaus pareiginius nuostatus. Tačiau net keletą mėnesių užtrukęs nuostatų taisymas pakurstė kalbas apie postų dalybas tarp miesto valdančiųjų. Neva socialdemokratai už jiems atiteksiančią KKSC direktoriaus vietą nusileido konservatoriams, panorusiems valdžioje turėti bent vieną tikrą savo atstovą, ir antruoju vicemeru buvo išrinktas Maurikijus Grėbliūnus. Mat daugiausia – devynias vietas Taryboje per praėjusius rinkimus pelniusi TS-LKD oficialiai valdžios olimpe neturėjo nė vieno savo žmogaus – mero Vitalijaus Satkevičiaus narystė partijoje tebėra sustabdyta. Tuo metu septynis Tarybos nario mandatus pelniusių socialdemokratų padėtis kur kas geresnė. Jie Panevėžio valdžioje turi net tris savo partiečius – vicemerę Reginą Eitmonę ir abu administracijos direktorės pavaduotojus.
Socialdemokratą matė direktoriumi
Socialdemokratai neigė kalbas, kad už M. Grėbliūną balsus atiduos dėl to, kad konservatoriai užleistų jų partiečiui S. Raziūnui kelią į KKSC vadovo vietą, tačiau prasitarė seniai jį matantys einantį šias pareigas.
„Kiekviena partija suinteresuota, kad jos atstovai užimtų postus. Ir apie S. Raziūną jau metus kalbama, kad jis būtų tinkamas vadovauti sportininkams. Žinoma, jei laimėtų konkursą“, – „Sekundei“ yra teigęs Socialdemokratų frakcijos pirmininkės pavaduotojas Povilas Vadopolas.
Rugsėjo pabaigoje miesto Taryba balsų dauguma patikėjo M. Grėbliūnui vicemero kėdę. Nors ne tik opozicijos atstovai, bet ir skundą išnagrinėjusi Vyriausioji rinkimų komisija įžvelgė, kad renkant vicemerą nebuvo užtikrintas slaptas balsavimas, valdantieji neišdrįso rinkimų pakartoti.
Pats M. Grėbliūnas „Sekundei“ yra pripažinęs, kad į vicemero kėdę atsisėdo be didelio noro. Anot jo, svarbiausias motyvas ateiti į valdžią buvo šiuo metu ne pats geriausias TS-LKD įvaizdis Panevėžyje ir 2015-ųjų vasarį vyksiantys savivaldos rinkimai.
Ne avantiūristas
Kodėl socialdemokratams galėjo parūpti KKSC direktoriaus pareigos, kurios, atrodo, nėra nei įtakingos, nei reikšmingos? Jas užėmęs S. Raziūnas tvirtina, kad sąsajų tarp jo pareigų KKSC ir M. Grėbliūno išrinkimo vicemeru nėra, o konkursas be reikalo politizuojamas.
„Centrui vadovauti turi tas, kas išmano. Aš ne koks avantiūristas, kad eičiau tik tam, kad eičiau. Man gaila, kad tą reikalą taip politizuoja. Jei būčiau matęs, kad kitas pretendentas dirbtų geriau už mane, nebūčiau prieš. Sąžiningai su Vidmantu konkuravome, po konkurso vienas kitam rankas paspaudėme“, – kalbėjo S. Raziūnas.
Jam patikėtas KKSC yra didžiausia Panevėžio savivaldybės biudžetinė įstaiga, ji turi 170 darbuotojų, iš jų 70 trenerių, dirbančių su 1 500 vaikų.
Be to, S. Raziūno vadovavimo KKSC pradžia sutapo su 2014–2020 metų Europos Sąjungos paramos laikotarpiu.
Direktorius teigia turintis planų, pasinaudojus ES parama, rekonstruoti Panevėžio sporto objektus. Kūno kultūros ir sporto centrui Savivaldybė patikėjusi valdyti dešimt tokių.
„Mūsų turtas visai nusidėvėjęs. Per dvidešimt Nepriklausomybės metų vienintelis naujas mūsų statinys – dviračių sporto bazė. Norėtųsi bent didesnę dalį objektų renovuoti, kad būtų gražūs ir šilti“, – teigė S. Raziūnas.
Pasak jo, pirmasis darbas bus suremontuoti lengvosios atletikos maniežo Marijonų gatvėje kiaurą stogą, bet svarbiausias rūpestis – rekonstruoti sporto rūmus. KKSC dar 2004-aisiais teikė paraišką gauti 6 mln. litų ES paramos rūmams sutvarkyti. S. Raziūnas tikisi, kad šįkart finansavimą pavyks gauti.
„Tie sporto rūmai – istorinis pastatas, Panevėžio sporto simbolis. Jie unikalūs jau tuo, kad pirmiausia, 1965-aisiais, tokie pastatyti Panevėžyje, tik paskui sporto rūmai iškilo Vilniuje. Kad ir kas būtų, turime juos sutvarkyti, kad atrodytų kaip tikri rūmai, o ne nutrupėjusiu fasadu kaip dabar“, – užsimojęs direktorius.
Skaičiuojama, kad Panevėžio sporto rūmai per metus aplankomi 150 000 kartų.
S. Raziūnas žada permainų ir pačiame KKSC. Pasak jo, įstaigoje struktūriniai pokyčiai neišvengiami.
„Tokiam krūviui, kokiu dirbau, abejoju, kad rasčiau, kas mane pakeistų. Taip išėjo, kad išmanau ir sportą, ir statybą“, – universalaus pavaduotojo nesitiki rasti S. Raziūnas. Naujasis KKSC direktorius yra inžinierius statybininkas, taip pat turi 30-ies metų pedagoginio darbo stažą, dirbęs irklavimo treneriu.
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ