Ministerijos aiškinasi, kurios joms pavaldžios institucijos tėra nereikalingas balastas, o politikai pusę lūpų užsimena, kad liūdna baigtis laukia Slaugos darbuotojų tobulinimosi ir specializacijos centro (SDTSC).
Skaičiuojama, kad Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) pavaldžiose įstaigose dirba daugiau nei 4 tūkst. žmonių. Parlamentinio Sveikatos apsaugos komiteto (SAK) pirmininkas Antanas Matulas kreipėsi į ministeriją, kad ši išsiaiškintų, ar visos institucijos yra reikalingos. Tokį pat darbą jis pavedė ir komiteto patarėjams. Po išvadų, kurios turėtų būti baigtos per mėnesį, nusiris reorganizacijų ar net įstaigų naikinimo banga.
Taikiklyje - centras.
„Centras tikrai yra viena institucijų, atsidūrusių mūsų taikiklyje, - LŽ kalbėjo SAK vadovas A.Matulas. - Tokius sprendimus diktuoja sunkmetis. Reikia mažinti biurokratiją.“ Komiteto pirmininkas pripažino, jog priekaištas SDTSC, kad jis dubliuoja kolegijų veiklą, mat neturi savo bazės ir jame daugiausia dirba kolegijų darbuotojai, yra pagrįstas. Politikas pridūrė, kad centro funkcijas puikiausiai atliktų tos pačios kolegijos. „Ką daryti su centru, pasiūlys ministerija, bet mes turėsime ir savo poziciją“, - aiškino jis.
Giriasi populiarumu
SDTSC generalinį direktorių Juozą Ruolią nustebino politikų užmojai. Jis nė kiek neabejoja savo vadovaujamos institucijos reikalingumu. Direktoriaus tvirtinimu, centras kasmet sulaukia apie 17 tūkst. vyriausiųjų gydytojų bei slaugytojų paraiškų dalyvauti mokymuose. Be to, centre dėsto apie 1,8 tūkst. dėstytojų, iš kurių kolegijų dėstytojų - vos 200.
„Mes esame tikrinti ir pertikrinti, turime visas licencijas. Nesakau, kad mūsų dėstytojai tobuli, bet jie tikrai kvalifikuoti“, - kalbėjo centro vadovas.
J.Ruolia atkreipė dėmesį, kad viena tobulinimosi kursų valanda valstybei kainuoja apie 2-3 litus. Be to, kolegijos tam tikrų sričių specialistų būtų nepajėgios parengti.
Slaugytojai nepatenkinti
Slaugytojus vienijančios Lietuvos slaugos specialistų organizacijos prezidentė Danutė Margelienė apie centrą atsiliepė kritiškai. „Slaugytojai nėra patenkinti, nes tobulinimosi centro darbo metodai daug metų nesikeičia. Slaugytojų bendruomenė yra gausi, jie nori pasirinkti, kur tobulintis. Centras atspindi ne visų poreikius“, - priekaištus žėrė pašnekovė.
D.Margelienė įsitikinusi, kad slaugytojų poreikius galėtų patenkinti kolegijos ir universitetai, jei būtų nustatyta tvarka, jog tobulinimąsi iš dalies kompensuoja SAM. „Centras yra ministerijos padalinys, todėl ne man spręsti, ar jis reikalingas“, - pridūrė ji.
Lauryna Vireliūnaitė