• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Politikų byla – it užkeikta

Panevėžio teisėjai ruošiasi nupūsti dulkes nuo jau trečią mėnesį stalčiuose gulinčios nejudinamos miesto Tarybos nario, Panevėžio darbo biržos direktoriaus Viktoro Trofimovo ir geležiniu žmogumi tituluojamo ultratriatlonininko Vidmanto Urbono baudžiamosios bylos.

REKLAMA
REKLAMA

 

Apylinkės teismo pirmininko pareigas laikinai einančio Vytauto Krikščiūno teigimu, dėl teisėjo ligos įstrigusią bylą svarstoma pripažinti pagreitinto nagrinėjimo.

REKLAMA

„Tikėtina, kad byla dėl didelio visuomenės susidomėjimo ir apimties bus pripažinta greičiau nagrinėtina. Be to, kaltinamieji yra vieši asmenys, buvę ir esami politikai“, – „Sekundei“ teigė V. Krikščiūnas.

Anot jo, pripažinus bylą greičiau nagrinėtina, ją gavusiam teisėjui gali būti sumažintas darbo krūvis kitų bylų sąskaita.

REKLAMA
REKLAMA

„Žinoma, visos bylos mums vienodai svarbios. Bet yra atvejų, kai kaltinamiesiems nėra esminio skirtumo, per kiek mėnesių byla bus išnagrinėta, o šioje situacijoje laikas svarbus. Šioje byloje reikia atsižvelgti ir į pačių kaltinamųjų interesus, galų gale nuspręsti, kalti jie ar ne“, – mano laikinasis teismo pirmininkas.

 

Sunkios teisėjo paieškos

Specialiųjų tyrimų tarnybos Panevėžio valdyba V. Trofimovui, V. Urbonui ir Marijonui Dambrauskui, buvusiam Panevėžio apskrities Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamento Statybos valstybinės priežiūros skyriaus vedėjui, įtarimus pareiškė dar sausį. Nors byla Apylinkės teismui buvo perduota rugsėjo pirmosiomis dienomis, iki šiol ji neatversta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak V. Krikščiūno, pradėti bylą nagrinėti sutrukdė kliūtys ieškant jos imtis galinčio teisėjo. Joje vien ikiteisminio tyrimo veiksmus atliko keturi teisėjai, todėl jiems nebegalima buvo paskirti bylos.

Praėjusį birželį Apylinkės teisme pradėjusi dirbti teisėja Daina Vaidachavičienė nuo šios bylos nagrinėjimo nusišalino, nes su vienu kaltinamųjų, M. Dambrausku, prieš daugiau nei dvidešimt metų yra buvę kolegos: 1990–1991 m. D. Vaidachavičienė ėjo tuometės Panevėžio merės Gemos Umbrasienės padėjėjos pareigas, o M. Dambrauskas darbavosi Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriuje. Bylos neteko atsiversti ir kitam ją gavusiam teisėjui Arūnui Nevardauskiui. Rugsėjį susirgęs teisėjas iki šiol gydosi.

REKLAMA

Šią savaitę teismo pirmininkas korupcijos bylą paskyrė dar vienam teisėjui. Tačiau, V. Krikščiūno nuomone, vien susipažinti su 14-os tomų, iš kurių 13-a yra dokumentinė medžiaga, byla teisėjui gali prireikti bent poros trejeto savaičių.

 

Priminė penkerių metų istoriją

V. Trofimovui, V. Urbonui ir M. Dambrauskui į teisiamųjų suolą sėstis teks dėl maždaug prieš šešerius metus galimai padarytų nusikaltimų. Panevėžyje žinomas politikas V. Trofimovas ir buvęs miesto Tarybos narys V. Urbonas kaltinami piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi ir kyšininkavimu. Buvusiam Panevėžio apskrities Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamento Statybos valstybinės priežiūros skyriaus vedėjui M. Dambrauskui pateikti kaltinimai dėl dokumentų klastojimo.

REKLAMA

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, 2009-aisiais eidamas apskrities viršininko pareigas V. Trofimovas galimai pasinaudojo savo užimama padėtimi ir vieno Biržų krašte įtakingo verslininko užsiprašė paslaugos – paveikti tuometį Biržų rajono merą Regimantą Ramoną palaikyti V. Trofimovo kandidatūrą renkant Regiono plėtros tarybos pirmininką. Tarybai naujo vadovo prireikė, kai iš šių pareigų atsistatydino tuometis Panevėžio vicemeras Ramūnas Vyžintas. Rinkimuose iš tiesų laimėjo V. Trofimovas. Jį, apskrities viršininką, Regiono plėtros tarybos pirmininku panoro matyti visi Panevėžio apskrities savivaldybių merai, išskyrus vienintelį – tuomet Panevėžio mero kėdėje sėdėjusį socialdemokratą Povilą Vadopolą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Maža to, įtariama, kad verslininkas turėjęs 5000 Lt „paremti“ ir V. Urbono vadovaujamą sporto asociaciją. Ikiteisminį tyrimą atlikusių pareigūnų duomenimis, verslininkas atseikėjo finansinę „paramą“, tačiau teigiama, kad šie pinigai nebuvo įtraukti į asociacijos buhalterinės apskaitos dokumentus.

 

Motyvas – verslininko problemos

STT pareigūnų žiniomis, V. Trofimovui pirmininko rinkimuose pagelbėjęs ir V. Urbono asociaciją parėmęs verslininkas šitaip norėjo išspręsti savo problemas – prasitęsti nuosavybės teise valstybei priklausančio žemės sklypo nuomos sutartį.

REKLAMA

V. Trofimovui teisme teks paaiškinti ir darbinius santykius su M. Dambrausku. Per ikiteisminį tyrimą STT Panevėžio valdybos pareigūnai taip pat nustatė, kad, galbūt susitarus V. Trofimovui ir M. Dambrauskui, buvo klastojami dokumentai ir panaudojami dėl vienų komercinės paskirties patalpų Panevėžyje pripažinimo tinkamomis naudoti ir teisinio jų įregistravimo, ignoruojant Panevėžio apylinkės teismo nutartis.

REKLAMA

 

Atsivers tik teismui

Per ikiteisminį tyrimą parodymų nesutikęs duoti V. Trofimovas teigia pasiruošęs savo poziciją atvirai išdėstyti teismui. Politikas visus jam pareikštus kaltinimus vadina absurdiškais ir laužtais iš piršto.

„Laukiu, kad kuo greičiau prasidėtų bylos nagrinėjimas ir visai šitai nesąmonei būtų padėtas taškas. Už mane, kandidatą į tarybos pirmininkus, nebalsavo tik vienas meras. Nebūtų buvę jokio skirtumo, vienu balsu daugiau ar mažiau. Koks tikslas man dar kažkam daryti įtaką?“ – nuo kaltinimų ginasi V. Trofimovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panevėžio tarybos narys tvirtina nedaręs įtakos ir dėl patalpų pripažinimo tinkamomis naudoti. Esą to jis nebūtų galėjęs padaryti nei teisiškai, nei morališkai, nei fiziškai, nes šie klausimai nebuvo jo kompetencija. V. Trofimovas tvirtina, jog per ikiteisminį tyrimą pareigūnų buvo raginamas prisipažinti padaręs nusikaltimą, kad išvengtų baudžiamosios atsakomybės.

REKLAMA

„Kodėl turėčiau prisipažinti, ko nepadariau“, – tikina politikas.

 

Davė asmeniškai

V. Urbonas parodymus davė ir per ikiteisminį tyrimą, ir pasiruošęs 5000 Lt gavimo istoriją išdėstyti teismui. Garsus sportininkas pripažįsta iš verslininko gavęs pinigų. Tačiau, pasak V. Urbono, jie buvo skirti ne asociacijai, o asmeniškai jam, tuo metu ieškojusiam rėmėjų pirmajam savo ekologinės akcijos „Vanduo – tai gyvybė“ plaukimui per Titikakos ežerą Pietų Amerikoje.

„Žmogus asmeniškai man davė, asmeniškai pinigus ir išleidau. Man labai keista, kodėl ta istorija pareigūnai susidomėjo po 5-erių metų, o ne, tarkim, po metų?“ – stebisi V. Urbonas.

 

Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų