Savo šeimos nesukūręs vyras, apkaltintas dėl išžaginimo, suskato pasirūpinti savo likimu: ne tik papildomai kreipėsi į kito krašto ekspertą, bet ir ieškojo asmenų, galinčių paliudyti, kad šie kažkada turėję lytinių santykių su nukentėjusiąja, tarsi tai turėtų kokį nors ryšį su paties įvykdytu nusikaltimu.
Bylos „svoris“
Anksčiau neteistas Kalvarijos (Marijampolės apskr.) gyventojas Edmundas Mačys (28 m.), Kalvarijos savivaldybės tarybos nario sūnus, nemalonumų prisišaukė, kai savo namuose surengė naktinį vakarėlį su draugais ir keliomis kone 10 metų jaunesnėmis merginomis. Po to viena jų niekur nedirbantį ir nebesimokantį vyrą apkaltino išžaginimu.
Kalvarijos krašte gerai žinomo daugiavaikio politiko, partijos „Tvarka ir teisingumas“ nario, sūnus, siekdamas savo tvarkos ir teisingumo, kategoriškai neigia kaltę, todėl jam paskelbtą Marijampolės teismo nuosprendį jau apskundė Kauno apygardos teismui, ir tikina, kad mergina jį apkaltino tik tikėdamasi lengvai pralobti, nes jis – pasiturinčios šeimos atžala.
E. Mačio baudžiamąją bylą išnagrinėjusio Marijampolės teismo teisėjo Raimundo Krušinio nustatytas teisingumas kitoks nei kaltinto jauno vyro: pripažinta teisiamojo kaltė ir jis nubaustas kalėti trejus su puse metų. Taip pat žagintoju paskelbtam E. Mačiui nurodyta sumokėti 3000 litų nusikaltimo auka pripažintos merginos advokatui už paslaugas.
Kol nuosprendis neįsiteisėjo, nuteistasis paliktas laisvėje, ir jo skundą nagrinės aukštesnės pakopos teismas. Tačiau E. Mačio laisvė tebeliko suvaržyta: jis parašęs pasižadėjimą neišvykti, iš jo paimti pagrindiniai asmens dokumentai.
Ši byla turi savo „svorį“ ne vien dėl nuteistojo tėvo politinės padėties. Priešiškas ietis teisme kryžiavo ne tik Marijampolės krašte žinomi ir vienais iš brangesniųjų vadinami advokatai - marijampolietis Vidmantas Knezevičius (nukentėjusiosios) ir vilnietė Aušra Bračiulienė (kaltinamojo).
Beje, bylą tyręs Kalvarijos policijos pareigūnas Arūnas Žemaitis „Akistatai“ teigė, kad iki teismo įtarto ir kaltinto jauno vyro žinomas tėvas jam, policininkui, jokio poveikio nedarė, dirbti netrukdė.
Naktis po „Apriliaus“
Viskas prasidėjo praėjusių metų balandžio 1-osios, „Apriliaus“ naktį. E. Mačio tėvai buvo išvykę, tad tuščiame name laisvai šeimininkavo pats E. Mačys. Jis girtavo su dviem bičiuliais ir laukė, kada paskambins tėvai ir paprašys juos parvežti, kaip buvo tartasi. Tėvus Mačių automobiliu turėjo parvežti jų sūnaus bičiulis Andrius.
Apie trečią valandą nakties E. Mačys paskambino gerokai už jį jaunesnei Kalvarijos gyventojai Aušrai (vardas pakeistas), kuri tuo metu su dviem draugėmis laiką leido prie Marijampolės esančiame naktiniame klube. Anot Aušros, E. Mačys pasisiūlė parvežti merginas į Kalvariją (apie 20 kilometrų). O anot E. Mačio, dėl parvežimo į jį tą naktį kreipėsi pati Aušra.
Kaip ten bebūtų, Andriaus vairuojamu E. Mačio automobiliu merginos buvo parvežtos. Kompanija neskubėjo namo – merginos priėmė vaikinų pasiūlymą dar pavakaroti E. Mačio namuose.
Čia kompanija vaišinosi degtine, užkandžiavo, kalbėjosi.
Netrukus, kaip laukta, Andrius išvažiavo parvežti E. Mačio tėvų, viena mergina išskubėjo namo, nes susipyko su E. Mačiu, kitos dvi irgi norėjo kartu išeiti, bet likę abu vaikinai jų neišleido – žadėjo, kad ir jas namo parveš Andrius, kai tik sugrįš. Merginos nurimo.
Kai grįžo Andrius, E. Mačio tėvai nesidomėjo, kas vyksta sūnaus kambaryje, ir nuėjo miegoti. Suprantama – juk sūnui jau kone 30 metų. Netrukus vaikinai išvežė namo abi merginas. Tačiau kelių minučių kelionė baigėsi tuo, kad iš E. Mačio mašinos išlipo tik viena mergina. Kita liko automobilyje. Vėliau ji, Aušra, tikino, kad E. Mačys jėga neleido jai išlipti.
Parama broliui
E. Mačys vėl prisikalbino Aušrą išlipti prie jo namų, nes Andriui esą reikėjo kažkur trumpam nuvažiuoti. Mergina, nieko blogo neįtardama, išlipo. Grįžtančio Andriaus laukti ji nutarė E. Mačio kambaryje. Į namą jaunimą draugiškai įleido pats E. Mačio tėvas.
E. Mačio kambaryje, kurį jis, įėjęs su Aušra, tuoj pat užrakino, viešnia netrukus buvo išžaginta. Iš pradžių vyras prašė merginos meilės, o kai ji nesutiko ir muistėsi, pasiekė tai prievarta, viešnią apnuogindamas. Aušra bandė ir rėkti, tačiau žagintojas ją stabdė grasindamas smurtu. Galiausiai – o buvo jau paryčiai – išties į E. Mačio kambarį prisibeldė jo sesuo, tačiau duris jai brolis atrakino ne iš karto, tad nieko įtartino sesuo nepamatė – tik išbėgančią iš kambario apsirengusią merginą. Ją ji prisivijo ir parodė, kur išėjimas iš namo. Aušra vėliau tikino iškart pasiskundusi E. Mačio seseriai apie jos brolio darbelius ir buvo apsiverkusi, tačiau teisme sesuo liudijo brolio naudai: viešnia neatrodė apsiverkusi, niekuo nesiskundė, tik buvo neblaivi – ji paprasčiausiai buvo išlydėta. Seseriai pritarė ir teisiamųjų suole atsidūręs brolis: sesuo esą buvo užėjusi pasiimti automobilio raktelių, nes ruošėsi tuoj kažkur išvažiuoti su jo mašina.
Įveikta baimė
Išbėgusi iš Mačių namo, Aušra iškart patraukė pas savo drauges, su kuriomis ji naktį leido klube ir pas E. Mačį, ir pasipasakojo. Draugės ragino merginą pasisakyti motinai ir su ja eiti į policiją, bet Aušra labai bijojo motinos galimos reakcijos.
Apie savo širdgėlą Aušra motinai pasipasakojo tik po savaitės. Abi nuėjo į policiją.
Aštuoniolikmetės apkaltintas politiko sūnus visada neigė savo kaltę. Jis tikino, kad su Aušra net lytinių santykių neturėjęs, o ji jį nutarusi apkaltinti tik dėl pinigų, kurių ji norėjusi gauti. Mat po to atsiuntusi du savo pažįstamus nusikaltėlius, kurie iš E. Mačio už tylą pareikalavo 10 000 litų. Šios aplinkybės pareigūnams nepavyko įrodyti, nes surasti „reketininkai“ to nepatvirtino. Tiesa, du vaikinai tikrai ieškoję E. Mačio, bet jie tvirtino tik norėję pasikalbėti dėl E. Mačio santykių su Aušra.
Pati Aušra ir jos motina tikino, kad jokių pinigų iš Mačių nesiekė, „tiesos ieškotojų“ jos nesiuntė. Teismas tuo patikėjo.
Pastangos – veltui
Toliau menkindamas Aušrą, E. Mačys surado ir kelis asmenis, teisme liudijusius, kad jie, du vyrai, prieš kurį laiką buvo išvykę su Aušra ir jos drauge į Lenkiją, kur intymiai su abiem bendravo. O viena E. Mačio surasta liudininkė tvirtino, kad anksčiau Aušra buvo melagingai apkaltinusi dėl išžaginimo ir jos giminaitį, be to, ši mergina intymiais santykiais užsiiminėjanti nuo maždaug 15 metų. Tačiau teismas šių liudininkų parodymais nesirėmė, nes paskelbė, jog tai niekuo nesusiję su teisiamo E. Mačio problema.
Įnirtingai ieškoti liudininkų, galinčių nepalankiai charakterizuoti Kalvarijos policijoje iki tol nežinotą Aušrą, buvo ne vienintelis E. Mačio rūpestis. Jis, žinodamas, kad Marijampolės teismo medicinos specialistas pateikė išvadą, jog po įvykio ant Aušros kūno aptikta lytinei prievartai būdingų smurto žymių, kreipėsi į Vilniuje dirbantį patyrusį ekspertą. Šis teismui pateikė išvadą, kad mergina negalėjo būti išžaginta, jeigu esą viskas vyko taip, kaip ji papasakojo. Tačiau teismas kritiškai įvertino vilniečio specialisto išvadą, teigdamas, kad jis „neįtrauktas į teismo medicinos ekspertų sąrašus“.
Užtat teismas vadovavosi visų teisme apklaustų asmenų parodymais, kita bylos medžiaga, išanalizuotu bylos dalyvių telefoniniu ryšiu. Paaiškėjo, kad ne E. Mačio naudai liudija tą pačią dieną, po nakties įvykio, Aušrai jo siųstos SMS žinutės. Jose vyras klausė, ar gali tuoj pat susitikti, nes nori atsiprašyti „už vakar“, ir primygtinai tai kartojo. Taip pat telefoninis ryšys išdavė, kad po įvykio praėjus savaitei, E. Mačys aktyviai bendravo su advokatu, nors iki tol jo net nejudino policijos pareigūnai. Matyt, vyras ruošėsi, tarėsi, derino savo „teisybę“ su bičiuliais, nakties linksmybių dalyviais. Marijampolės teismas tai įvertino nukentėjusios merginos naudai.
Tik faktai:
Atvejų, kai politikų vaikai nusikalstamu elgesiu sudrebina tėvų karjerą, būna ne taip retai.
Šios vasaros pradžioje Lazdijų policininkų rankose atsidūrė šio miesto gyventojas Martynas Štreimikis (22 m.), Lazdijų politiko socialdemokrato Edmundo Štreimikio sūnus. Teisę studijuojantis vaikinas su bičiuliu, būdami neblaivūs, įsivėlė į muštynes, o vėliau aktyviai priešinosi policijos pareigūnams, juos koneveikė. Jaunuoliai buvo sutramdyti policininkų guminėmis lazdomis ir elektros šoku.
Prieš keletą metų ilgai teismų slenksčius mynė dabar jau buvusio finansų ministro socialdemokrato Zigmanto Balčyčio sūnus Donatas (dabar 30 m.). Jis su bendrais 2009 metais buvo nuteistas už dokumentų klastojimą ir piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi. D. Balčyčiui tuokart buvo paskirta 10 000 litų bauda.
I. ZUBRICKIENĖ