Valstybinių brandos egzaminų sesijos metu policijos pareigūnai itin akylai stebės elektroninę erdvę ir sako esą visiškai pasirengę užkirsti kelią galimoms nusikalstamoms veikoms.
Tai Policijos generalinis komisaras Vizgirdas Telyčėnas ketvirtadienį patikino Nacionalinio egzaminų centro (NEC) direktorių Saulių Zybartą.
Pasak NEC direktoriaus, egzaminų užduotys rengiamos ir administruojamos griežtai vadovaujantis Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo nuostatomis, todėl egzaminų išvakarėse neverta tikėtis rasti tikrąsias užduotis nei virtualioje erdvėje, nei kituose šaltiniuose.
S. Zybarto teigimu, už paslapties paviešinimą gresia baudžiamoji atsakomybė - tiek bandantys egzaminų užduotis parduoti ar kitaip platinti, tiek bandantys jas įsigyti ar gauti asmenys gali būti baudžiami bauda, areštu arba laisvės atėmimu iki 2 metų.
Egzaminų metu policijos pareigūnai prie mokyklų ir jaunimo susibūrimo vietose sustiprins viešosios tvarkos kontrolę, domėsis jaunuolių užsiimama veikla. Prieš kiekvieną egzaminą Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai budės naktimis ir stebės interneto erdvę, pareigūnai stebės virtualią erdvę ir bandys užkirsti kelią galimoms nusikalstamoms veikoms.
Valstybinius brandos egzaminus šiemet laikys daugiau nei 49,5 tūkst. kandidatų, o valstybinius - 1,5 karto daugiau negu pernai. Kandidatams iš viso parengta 162 tūkst. užduočių sąsiuvinių. Bendras egzaminams reikalingos medžiagos puslapių skaičius A4 lapais siekia iki 8 mln. išspausdintų lapų. Užduočių saugojimas ir pristatymas į egzaminų centrus vykdomas pagal Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo reikalavimus.
Šiemet rengiama 12 valstybinių brandos egzaminų, 11 mokyklinių, 11 įskaitų. Populiariausi abiturientų pasirenkami valstybiniai egzaminai šiemet yra istorija, matematika ir anglų kalba, o mokykliniai - geografija ir pirmą kartą šiais metais organizuojamas informacinių technologijų egzaminas. Vieną rašto darbą vertina du vertintojai, o jeigu nuomonės nesutampa, kviečiamas trečias.
Nors brandos atestatui gauti pakaks dviejų brandos egzaminų (privalomo - lietuvių kalbos ir kito pasirenkamojo), stojantiesiems į aukštąsias mokyklas keliami aukštesni reikalavimai. Šiemet baigusieji mokyklas galės pretenduoti į valstybės finansuojamas studijų vietas, jeigu bus išlaikę ne mažiau kaip 3 brandos egzaminus - privalomąjį lietuvių kalbos ir du pasirenkamuosius brandos egzaminus. Išimtis - menų studijos: į jas stojant pakaks 2 brandos egzaminų.
Brandos egzaminų sesija prasidės gegužės 31 d. privalomu lietuvių kalbos egzaminu.