Likus porai valandų iki stojimo į ES sutarties pasirašymo trečiadienį (04.16) aršiai nusiteikusius prieš globalizaciją ir karą Irake protestavusius graikus policijai teko išvaikyti ašarinėmis dujomis.
Maždaug kilometro nuotoliu nuo sutarties pasirašymo vietos į protesto akciją buvo susirinkę keli tūkstančiai graikų, kurie kalbomis, šūksniais, garsia muzika protestavo prieš globalizaciją, o ypač prieš karą Irake ir "nepageidaujamą" Didžiosios Britanijos, Italijos bei Ispanijos vyriausybių vadovų atvykimą į Atėnus.
Demonstracijoje dalyvavo apie 7 tūkst. protestuotojų.
Aikštėje buvo pardavinėjami lipdukai, marškinėliai ir plakatai, skelbiantys, kad bombos yra draudžiamos, įrengtoje scenoje karo priešininkai sakė ugningas kalbas susirinkusiesiems. Tačiau pradžioje ramiai vykusi protesto akcija vėliau peraugo į riaušes.
Grupė karo priešininkų pradėjo mėtyti maišus su raudonais dažais ir butelius su degiu skysčiu, daužyti vitrinas, todėl policijai teko panaudoti ašarines dujas ir taip nuraminti įsisiautėjusius pacifistus. Ašarinių dujų poveikį teko patirti ir BNS korespondentei.
Tačiau protesto dalyvių tai nesustabdė - jų eisena toliau keldama sumaištį patraukė Atėnų gatvėmis. Į protestuotojų sūkurį pateko Lietuvos televizijos TV4 operatorius, kuriam protestuotojai daužydami lazdomis apgadino vaizdo kamerą, apstumdė jį patį.
Atėnuose maždaug 100 komunistų, protestuojančių prieš karą Irake ir Didžiosios Britanijos ministro pirmininko Tony Blairo (Tonio Blero) atvykimą į Graikijos sostinę, trečiadienį rytą užėmė "British Airways" atstovybę, pranešė policija. Protestuotojai sakė liksiantys pastate iki pagrindinės antikarinės demonstracijos miesto centre, kuri turėtų prasidėti trečiadienio pavakarę.
Komunistai ir globalizacijos priešininkai, taip pat pagrindinė Graikijos profesinių sąjungų konfederacija (GSEE) paskelbė trečiadienį rengiančios masines antikarines demonstracijas. Atėnuose daug kur galima išvysti raudonais dažais užrašytus angliškus žodžius "Žudikai, nešdinkitės namo".
Kaip žinoma, karinėje operacijoje Irake nuginkluojant Saddamo Husseino režimą, be JAV, dalyvauja įtakinga ES narė Didžioji Britanija, o kai kurios kitos ES valstybės suteikė politinę arba nedidelę karinę paramą. Karui prieštarauja įtakingos ES narės Vokietija ir Prancūzija.
Saugumui mieste užtikrinti mobilizuota beveik 20 tūkst. policininkų, visi keliai į Graikijos sostinės centrą griežtai kontroliuojami, kai kur uždraustas ne tik automobilių, bet ir pėsčiųjų eismas. Precedento neturinčios saugumo priemonės Atėnų centrą pavertė tikra citadele.
BNS