• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Parlamentarams užsimojus įpareigoti kelio ženklais pranešti vairuotojams apie kelyje esančius „trikojus“, viešojoje erdvėje daugelis vairuotojų apsidžiaugė. Tačiau policija ir saugaus eismo ekspertai vienbalsiu sutaria – įspėjus apie kelyje pažeidimus fiksuojantį „trikojį“, prevencinė priemonė prarastų savo efektyvumą ir „gazą“ paspausti mėgstantys vairuotojai prarastų budrumą kelyje. 

Parlamentarams užsimojus įpareigoti kelio ženklais pranešti vairuotojams apie kelyje esančius „trikojus“, viešojoje erdvėje daugelis vairuotojų apsidžiaugė. Tačiau policija ir saugaus eismo ekspertai vienbalsiu sutaria – įspėjus apie kelyje pažeidimus fiksuojantį „trikojį“, prevencinė priemonė prarastų savo efektyvumą ir „gazą“ paspausti mėgstantys vairuotojai prarastų budrumą kelyje. 

REKLAMA

Seimas po pateikimo pritarė svarstyti pataisą, kurioje numatoma įpareigoti apie kelyje stovinčius „trikojus“ įspėti kelio ženklais. Tokią pataisą pasiūlė valstietis Dainius Gaižauskas. 

„Trikojai“ greičio matuokliai – puiki prevencinė automatinė pažeidimų fiksavimo priemonė, skirta užtikrinti eismo saugumą avaringiausiose miestų vietose. Visgi ši priemonė privalo atlikti prevencinę administracinių nusižengimų, tačiau ne baudų ar gąsdinančią funkciją“, – apie savo idėją pasakojo Seime D. Gaižauskas.

REKLAMA
REKLAMA

ES nėra šalies, kurioje ženklai įspėtų apie „trikojus“

Kaip pastebi Susisiekimo ministerijos vyr. patarėjas, saugaus eismo specialistas Vidmantas Pumputis, nė vienoje Europos šalyje nėra priimta įspėti vairuotojus apie kelyje esančias mobilias greičio matavimo priemones. 

REKLAMA

„Greičio kontrolės prietaisai skirstomi į dvi grupes. Yra stacionarūs, prieš kuriuos įvairiose šalyse yra įvairi praktika. Kai kurios šalys įrengia įspėjamuosius kelio ženklus, o kai kurios ne. Pavyzdžiui, Vokietijoje ir Šveicarijoje draudžiama įspėti apie stacionarias ir mobilias teisės pažeidimo fiksavimo sistemas. Kitose šalyse vairuotojai dažniausiai yra įspėjami tik apie stacionarias greičio matavimo sistemas. 

REKLAMA
REKLAMA

Kalbant apie mobilias kontrolės priemones, tokias kaip policijos automobilis, kuris vykdo kontrolę, arba vadinamas „trikojis“, arba nežymėtas policijos automobilis, iš kurio fiksuojami pažeidimai, tai iš esmės nėra tokios praktikos Europoje, kad būtų įspėjami vairuotojai apie artėjančią kontrolę“, – pastebi V. Pumputis. 

Kalėdinė dovanėlė vairuotojams

Policijos departamentas sako, mobilieji greičio matuokliai pasiteisino, nes vairuotojai, nežinodami, kurioje vietoje gali išdygti „trikojis“, važiuoja lėčiau, o tai lemia mažiau eismo įvykių su skaudžiomis pasekmėmis ar žuvusiaisiais. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tokie nežymėti greičio matuokliai naudojami daugumoje Europos šalių, jų pagrindinis veiksnys ir yra netikėtumo faktorius, ir greitas atsiradimas vis kitoje vietoje. Tose vietose ar atkarpose, kur ekspertai mato būtinybę mažinti greitį, statomi stacionarūs greičio matuokliai ar keičiami važiavimo greitį ribojantys ženklai.

Todėl jei politikai priims tokią įstatymo pataisą, tai bus puiki kalėdinė dovanėlė visiems greičio mėgėjams“, – pastebi Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis. 

REKLAMA

Greičio viršijimas – pagrindinė mirtinų eismo įvykių priežastis

Saugaus eismo specialistas V. Pumputis pažymi, kad leistino greičio viršijimas yra pagrindinė mirtinų eismo įvykių priežastis. 

„Todėl šis pažeidimas yra vienas skaudžiausių ir policija imasi visų priemonių, kad vairuotojai būtų sutramdyti. O norint sutramdyti vairuotoją, yra du pagrindiniai būdai. Tai kontrolės intensyvumas ir sankcijos už pažeidimą“, – pažymi ministerijos atstovas. 

REKLAMA

Tačiau, kaip pastebi V. Pumputis, Lietuvoje, lyginant su kitomis ES šalimis, sankcijos už greičio pažeidimus yra vienos mažiausių, todėl parlamentarų noras įpareigoti įspėti vairuotojus apie mobilias greičio matavimo priemones atrodo nelogiškas. 

„Pavyzdžiui, Estijoje už 21 km/h viršytą greitį taikoma 500 eurų bauda, jei pažeidimas padarytas mieste. Norvegijoje – 944 eurai su teisių atėmimu, jei greitis viršytas virš 26 km/h. Toje pačioje Šveicarijoje už 21 km/h viršytą greitį mieste, skiriama 560 eurų bauda. O Lietuvoje sankcija taikoma nuo 28 iki 86 eurų ir tai dar yra galimybė baudą per pusę sumažinti, jei vairuotojas pirmą kartą viršija greitį. Todėl įvertinus tai, kad Lietuvoje sankcijos nėra didelės, tai tikrai keistai atrodo toks siūlymas“, – sako V. Pumputis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Viršyti greitį – lietuvių įprotis

Kaip pastebi ministerijos atstovas, Lietuvoje nuo seno yra susiformavęs, kaip jis pats sako, keistas įprotis viršyti greitį. 

„Teisinasi, kad gal niekas nepastebės, kad srautas važiuoja didesniu greičiu. Daug pateisinamų priežasčių vairuotojai suranda. Tačiau pasižiūrėkime į tas šalis, kurios mus žavi. Imkime tą pačią Šveicariją ar Norvegiją. Čia miestuose visi vairuoja labai ramiai, o užmiestyje irgi retai kada pamatysime greitį viršijančius vairuotojus. 

REKLAMA

Taip yra dėl to, kad yra yra ir pakankamai griežtos sankcijos, ir labai aukštas kontrolės lygis. O kada yra rimtis kelyje, nėra kažkokių vairuotojų išsišokimų, tai automatiškai ir mažėja eismo įvykių, kuriuose sužeidžiami ar pražudomi žmonės. 

Tokia ta pasiteisinusi kai kurių šalių praktika, prie kurios ir mes einame. Aišku, prieš atsirandant „trikojams“, kai kuriuos vairuotojus gal ir papiktino, bet aš puikiai suprantu, kad daugiausiai papiktino tuos, kurie ir piktnaudžiauja greičiu. Jei vairuotojas važiuoja pagal kelių eismo taisykles, jie kaip tik palaiko tokių prietaisų įrengimą“, – mintimis dalijasi V. Pumputis.

Parlamentaro D. Gaižausko siūlomą projektą svarstyti Seimo posėdyje numatoma lapkričio 12 d.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų