• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Profesionalūs pokerio žaidėjai Howardas Ledereris, Chrisas Fergusonas ir Rafaelis Furstas praturtėjo žaisdami pokerį įvairiuose televizijos turnyruose. Dabar Jungtinių Valstijų vyriausybė įtaria, kad jie ir kiti kolegos pasinaudojo tais pačias metodais ir valdydami vieną iš didžiausių pasaulyje internetinių pokerio svetainių.

REKLAMA
REKLAMA

Praėjusią savaitę JAV Teisingumo departamentas civiliniame ieškinyje apkaltino minėtus asmenis ir dar vieną interneto svetainės „Full Tilt Poker“ direktorių iš tūkstančių interneto žaidėjų išviliojus daugiau kaip 300 mln. JAV dolerių. Valdžios atstovų teigimu, iš viso net 23 svetainės savininkai per kelerius metus išsidalijo per 444 mln. JAV dolerių, rašo „Wall Street Journal“.

REKLAMA

„Ponzi“ sistema

„Full Tilt“ buvo ne teisėta pokerio kompanija, o pasaulinė „Ponzi“ schema“, – teigė Manhatano prokuroras Preetas Bharara.

JAV Niujorko apygardos teismui pateiktame ieškinyje šalies vyriausybė kaltina H. Ledererį ir Ch. Fergusoną iš „Full Tilt“ gavus atitinkamai 38 ir 24 mln. JAV dolerių. Trečiasis žaidėjas R. Furstas gavo 12 mln. JAV dolerių, o interneto puslapį valdyti padėjęs Raymondas Bitaras – 40 mln. JAV dolerių.

REKLAMA
REKLAMA

Rugpjūtį „Full Tilt“ atstovai prisipažino patiriantys sunkumų išmokant žaidėjams pinigus ir teigė, kad vyriausybė iš jų konfiskavo 115 mln. JAV dolerių, o dar 42 mln. JAV dolerių pavogė trečiosios šalies mokėjimų vykdytojai.

Pastarieji kaltinimai „Full Tilt“ pokerio svetainei yra dalis rugpjūtį šalies vyriausybės pradėtos kontrolės programos, kai Teisingumo departamentas trijų didžiųjų internetinio pokerio svetainių vadovams pateikė kaltinimus dėl nelegalaus lošimo, pinigų plovimo ir bankų apgaulės. Tuomet vyriausybė iš kompanijų pareikalavo sumokėti 3 mlrd. JAV dolerių, uždarė jų svetaines ir uždraudė internetinį pokerį Jungtinėse Valstijose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sukūrė koncepciją

Svetainę įkūrė mokslo daktaro laipsnį programų inžinerijos srityje turintis Ch. Fergusonas, pravarde Jėzus. Prekiaudami vertybiniais popieriais Los Andželo akcijų biržoje Ch. Fergusonas ir kolega R. Bitaras sukūrė internetinio pokerio koncepciją. Esminė jos idėja – pritraukti pokerio pasaulio žvaigždes, kurios padėtų pritraukti žaidėjų į naują internetinio pokerio svetainę.

REKLAMA

Kompanijos darbuotojai buvo vadinami „Team Full Tilt“ (liet. „Full Tilt“ komanda). Kiekvienas komandos narys gavo dalį kompanijos akcijų. Pirmiesiems nariams buvo suteikta 10 proc. akcijų, vėliau didėjant narių skaičiui akcijų dalis mažėjo. Pats Ch. Fergusonas pasiėmė 20 proc. kompanijos akcijų.

REKLAMA

Internetinė svetainė veikė kaip ir daugelis kitų internetinių pokerio svetainių – žaidėjai sumokėdavo pinigus į pokerio kompanijai priklausančią sąskaitą. Žaidėjui laimėjus iš jos pinigai būdavo pervedami į žaidėjo svetainėje atidarytą sąskaitą, pralaimėjus – pinigai iš jos būdavo nurašomi. Užkulisiuose internetinės pokerio svetainės žaidėjų sąskaitoms prižiūrėti naudodavo kitas kompanijas, vadinamus mokėjimų vykdytojus. Internetinės pokerio svetainės uždirbdavo iš rengiamų turnyrų ir iš žaidėjų statomų sumų pasiimdami dalį pinigų. Mokėjimų vykdytojai žaidėjams taikydavo papildomus mokesčius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atsirado kliūčių

Verslininkai susidūrė su kliūtimi 2006 metais, kai JAV Kongresas priėmė įstatymą, draudžiantį finansinėms institucijoms skirti lėšų internetiniams lošimams. Šis įstatymas privertė daugelį internetinių pokerio kompanijų nustoti teikti paslaugas JAV žaidėjams.

Kitos kompanijos veiklą perkėlė už JAV ribų. Tuo metu iš Airijos savo veiklą vykdanti kompanija „Full Tilt“ smarkiai klestėjo ir nuo 2007 metų balandžio kompanijos savininkams buvo pradėta mokėti po beveik 5 mln. JAV dolerių kas mėnesį.

REKLAMA

Tais pačiais metais Teisingumo departamentas sulaikė du Meno saloje įkurtos mokėjimų vykdymo bendrovės „NETeller“ vadovus ir apkaltino pinigų plovimu. JAV konfiskavo internetiniams lošėjams priklausiusius 55 mln. JAV dolerių ir nutraukė kompanijos veiklą Jungtinėse Valstijose.

REKLAMA

Po šių įvykių internetinio pokerio kompanijos pradėjo ieškoti žmonių, kurie vis dar norėjo vykdyti pinigų perdavimus internetiniams lošimams. Tarp tokių buvo Australijos kompanija „Intabill“. Jos vadovas Danielis Tzvetkoffas nurodė savo darbuotojams eiti į bankus ir įtikinti, kad pinigų perlaidos buvo susijusios su teisėta veikla, tokia kaip greitųjų kreditų grąžinimas. D. Tzvetkoffas taip pat leido savo darbuotojams įsteigti keletą netikrų antrinių kompanijų, kurios padėtų paslėpti mokėjimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Full Tilt“ ir „Intabill“ bendradarbiavimas pradėjo strigti 2008 metais, kai Australijos kompanija pradėjo delsti pinigų pervedimo operacijas. Tų metų spalį „Full Tilt“ vadovai išsiuntė elektroninį laišką kompanijai „Intabill“, kuriame buvo reikalaujama įvykdyti beveik 14 mln. vertės pinigų pavedimą.

REKLAMA

2009 metais „Full Tilt“ Brisbeno teisme iškėlė bylą kompanijai „Intabill“, D. Tzvetkoffui ir „Intabill“ generaliniam patarėjui. Teismo sprendimas buvo palankus kompanijai „Full Tilt“. Šiai Australijos kompanija turėjo išmokėti 43,5 mln. JAV dolerių su palūkanomis. Vėliau tais pačiais metais D. Tzvetkoffas paskelbė apie kompanijos bankrotą, o „Full Tilt“ taip ir neatgavo didžiosios dalies savo pinigų.

REKLAMA

JAV valdžios teigimu, kompanija „Full Tilt“, nors negalėjo atlikti mokėjimų pavedimų, ir toliau vykdė savo veiklą, tačiau žaidėjai negalėjo atsiimti laimėtų pinigų, kurie iki šiol yra jų internetinėse sąskaitose.

Kompanija įsiskolino

2011 metų kovo 31 dieną kompanija „Full Tilt“ savo žaidėjams visame pasaulyje buvo skolinga apie 390 mln. JAV dolerių, iš kurių net 150 mln. priklausė JAV gyventojams. Tačiau, pasak vyriausybės pateikto ieškinio, šiuo metu kompanijos „Full Tilt“ banko sąskaitoje likę tik 60 mln. JAV dolerių.

REKLAMA
REKLAMA

Šių metų balandžio 15 dieną JAV Teisingumo departamentas uždarė interneto svetainės prieigą JAV žaidėjams, tačiau „Full Tilt“ neturėjo galimybių grąžinti pinigų visiems žaidėjams. Tačiau bendrovė tęsė veiklą už JAV ribų ir išplatino pranešimą, kuriuo patikino žaidėjus, kad jų pinigai išlieka saugūs ir jiems negresia pavojus.

JAV vyriausybė tvirtina, kad birželio 9 dieną H. Ledereris pranešė kitiems kompanijos „Full Tilt“ nariams, kad bendrovės banko sąskaitoje telikę vos 6 mln. JAV dolerių, o kompanijos įsiskolinimai siekia 300 mln. JAV dolerių. Birželio 30 dieną Britanijos Lamanšo sąsiaurio salos nutraukė kompanijos licenciją vykdyti veiklą visame pasaulyje ir „Full Tilt“ baigė savo dienas.

FAKTAI: Užuomazgos

Internetinio pokerio svetainės pradėjo kurtis kiek daugiau nei prieš dešimtmetį, tačiau jų skaičius sparčiai augti pradėjo 2003 metais.

Tais metais JAV finansininkas Chrisas Moneymakeris internetu laimėjo bilietą į prestižinį Pasaulio pokerio serijos turnyrą ir jį laimėjęs gavo 2,5 mln. JAV dolerių.

Jo sėkmė paskatino tūkstančius naujų žaidėjų pradėti žaisti pokerį internete ir suviliojo verslininkus iš to uždirbti nemažai pinigų.

Mindaugas Samkus

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų