Podagra, tai purininių medžiagų apykaitos sutrikimas. Ši liga gali būti pirminė arba antrinė, tačiau dažniausiai, netgi 90% atvejų, podagra būna pirminė.
„Purinines medžiagas gauname su maisto produktais, tai yra baltyminės medžiagos, o kai jų kraujyje ir organizmo skysčiuose pasidaro per daug, pradeda kauptis perteklinis kiekis šlapimo rūgšties“, – aiškina J. Kalibatas.
Labai sena liga
Gydytojas skuba pabrėžti, kad šlapimo rūgštis organizmui reikalinga, kadangi apsaugo nuo laisvųjų radikalų, vėžio ir nuo sklerozės vystymosi:
„Kai jos yra per daug, šlapimo rūgštis iškrenta kristalais. O ta kristalizacija įvyksta sąnarių paviršiuose, kremzlėse ir net minkštuosiuose audiniuose. Šie kristalai dirgina, sukelia uždegimą, sąnario patinimą ir temperatūros pakilimą.“
J. Kalibatas sako, kad ši liga – sena kaip pati žmonija. Pasak jo, pirmą kartą podagra buvo aprašyta Hipokrato, dar gerokai prieš mūsų erą. Taip pat podagros priepuolį II-ame amžiuje aprašė Galenas ir vienas žymiausiųjų literatūros klasikų Viktoras Hugo. Jis rašė apie teisėją, kuris dėl podagros priepuolio, skyrė labai neadekvačias bausmes.
Podagros priepuolis
Pasak gydytojo, pirmąjį podagros priepuolio požymį galime pastebėti kojos nykščio sąnaryje:
„Patinsta kojos nykščio antras sąnarys, jis parausta ir apima didelis skausmas. Sutrinka jo funkcija, pakyla temperatūra. Toks skausmas gali tęstis kelias dienas, kartais net ir penkias. O vėliau, ne iš šio ne iš to, skausmas praeina. Todėl podagra ir vadinama klastinga liga, žmogus gali daugelį metų turėti padidintą šlapimo rūgšties kiekį ir nejausti jokių simptomų.
Staiga, vieną kartą, dažniausiai naktį, gausiau pavalgius ar išgėrus, pasireiškia podagros priepuolis. Įdomiausia tai, kad tam priepuoliui praėjus, kitas gali pasikartoti tik po kelių metų“, – sako specialistas.
Podagros pavojingumas
Podagra pavojinga, nes gali pažeisti sąnarius, žinoma, apriboti jų judrumą, juos išklaipyti. Taip pat, iki 75% atvejų, pacientams susikaupia akmenys inkstuose:
„Be abejonės, podagrai būdingi ir tie vadinamieji tososai, kurie susidaro ausų kaušeliuose. Toki raudoni mazgeliai odą deformuoja, ji suplonėja ir pratrūksta. Išsispaudžia į varškę panaši konsistencija.“
Gydytojas sako, jog galvojama, kad iki 20% žmonių turi padidintą šlapimo rūgšties kiekį, tačiau nieko apie tai nežino, ramiai nugyvena.
„Viena iš pagrindinių podagros atsiradimo priežasčių – netinkama mityba, kai vartojame maisto produktus, turinčius labai daug purinų. Žinoma, genetika taip pat vaidina labai svarbų vaidmenį“, – aiškina J. Kalibatas.
Pavojingi produktai – jūrų gėrybės, mėsa, žuvis, ypač riebi, skani žuvis. Kai kas vartoja ir kepenis, inkstus, smegenis – juose irgi labai daug purinų. Šių produktų reikėtų vengti ir riboti jų kiekį. Dietologai pataria, kad mėsą reikėtų valgyti ne daugiau kaip du kartus per savaitę, o žuvimi taip pat nereikėtų piktnaudžiauti.
„Dabar yra nustatyta, kad fruktozė slopina šlapimo rūgšties išsiskyrimą. Todėl patariu vaisius valgyti, tačiau grynos sultys, podagros atžvilgiu, neturi teigiamo poveikio. Siūlyčiau valgyti grynus vaisius, nes tai ląsteliena, kuri gerina žarnyno veiklą“, – pataria gydytojas.
Gydymas
J. Kalibatas teigia, kad be jokios abejonės, reikia pakeisti valgymo įpročius, valgyti mažai purinų turintį maistą, vartoti daug skysčių:
„Pavyzdžiui, rinkitės pieną, kiaušinius, bulves, morkas, salotas, pilnagrūdę duoną, ryžius. Dieta podagros gydymui daro labai didelę įtaką, labai retais atvejai tenka vartoti ir vaistus.
O jeigu vaistus vartoti tenka, tuomet podagros priepuolių skausmą reikėtų nuiminėti nesteroidiniais priešuždegiminiais preparatais, blogiausiu atveju galima vartoti ir steroidinius, tačiau manau, kad jie gali padaryti ir neigiamą įtaką.“