Milžiniškus pinigus, reputaciją, sveikatą protą, o galiausiai dvi gyvybes pasiglemžęs abejotinas verslas, ne ką mažiau abejonių kelianti meilės istorija su buvusio Seimo nario žmona ir vienos mistiškiausių mirties bylų Lietuvos kriminalinėje istorijoje.
Taip trumpai galima apibūdinti sostinėje veikiančios ir skandalingai pagarsėjusios „Status“ finansinės pramoninės grupės savininkų, įbrolių Vlado ir Alvydo Bieliauskų likimus.
Oficialiai teigiama, kad abiejų vyrų mirties priežastis – savižudybė, tačiau negalima atmesti, kad tai galėjo būti kieno nors meistriškai surežisuotas verslininkų pasitraukimo iš gyvenimo scenarijus.
Šauta pigiu pistoletu
Pasikorė ar buvo pakartas? Atsakymų į šį ir dar daugelį klausimų šiomis dienomis neranda teisėsaugininkai, nuo rugpjūčio 24-osios ryto tiriantys verslo grupės bendraturčio A. Bieliausko žūties aplinkybes.
Pagrindinis „Status“ finansinės pramoninės grupės savininkas buvo A. Bieliauskio įbrolis Vladas, kurį kadaise Alvydo tėvai paėmė iš vaikų namų ir užaugino kartu su savo sūnumi.
V. Bieliauskio lavonas buvo rastas beveik prieš šešerius metus – 2006-ųjų spalio 6-ąją. Apie prestižiniame Vilniaus mikrorajone šalia Vingio parko, Suvalkų gatvėje, esančiame nuosavame verslininko name aptiktą jo kūną policijai pranešė tuometinė sugyventinė, buvusi Seimo nario Jono Čekuolio sutuoktinė Veronika Badaraitė.
Verslo grupės „Status“ įkūrėjas ir vadovas su pistoletu „Margolin“ rankoje rastas sukniubęs miegamajame.
Vėliau pareigūnai nustatė, kad tą dieną minėtu ginklu šauta buvo du kartus. Viena kulka įstrigo verslininko vonios lubose, kita – V. Bieliauskio kaktoje.
Vieną turtingiausių anų laikų Vilniaus verslininkų artimai pažinę partneriai ir bičiuliai iki šiol nėra linkę tikėti savižudybės versija.
Savo pavardės viešinti nepanorę pogrindiniai Lietuvos milijonieriai pasakojo, „Status“ bosas mėgavosi prabanga – stilingais automobiliais ir deimantais papuoštais mobiliaisiais telefonais, kainuojančiais ne mažiau kaip 10 tūkst. eurų. Tad savo gyvenimą užbaigti menkaverčiu „Margolin“ pistoletu – ne jo braižas.
Prie V. Bieliauskio kūno atsisveikinimo raštelio rasta nebuvo. Paskutinį šių metų vasaros savaitgalį Elektrėnų savivaldybėje netoli Vievio esančioje sodyboje buvo rastas ir paslaptingai miręs jo įbrolis A. Bieliauskas. Vyras paliko priešmirtinį laišką.
Konfliktus malšindavo saugumiečiai
Kai „Balsas.lt savaitės“ žurnalistas pasidomėjo verslo grupės „Status“ istorijos pradžios ištakomis, paaiškėjo daugybė intriguojančių faktų.
Kalbantis su žymiausiais šalies verslininkais ir buvusiais aukštais Valstybės saugumo komiteto (KGB) vadovais teko išgirsti versijų, kad V. Bieliauskui pirmais nepriklausomybės metais pradėti verslą padėjo pogrindyje sukauptos milžiniškos KGB lėšos.
Pats V. Bieliauskas niekada neslėpė, kad kadaise buvo saugumo darbuotojas. Tarybiniais metais Maskvoje baigęs KGB mokslus jis ėjo Specialiosios paskirties žvalgybos būrio vado pareigas Sovietų Sąjungos ir Afganistano pasienyje.
Grįžęs į Lietuvą iš pradžių dirbo KGB Vilniaus skyriuje. Tik vėliau ėmėsi verslo.
„V. Bieliausko verslo pradžia primena aštraus siužeto Holivudo trilerių scenarijų. Jis buvo vienas iš tų, kurie nejautė jokių ribų. Būtų pernelyg kuklu sakyti, kad jis nuožmiausiais metodais siekė užvaldyti tais laikais itin garsaus koncerno SBA ir kitų panašių verslo lyderių akcijas, turtą. Tai buvo nerimo dienos. Abi konflikte dalyvaujančios pusės važinėjo lydimos ginkluotų sargybinių. Didžiąją dalį apsaugininkų sudarė buvę KGB darbuotojai.
Po kurio laiko ir patys verslininkai per artimas pažintis gavo leidimą nešiotis ginklą. Galiausiai nesutarimai buvo numalšinti pagal saugumiečių tradicijas – buvę aukšti KGB šulai sutarė vieni kitiems nestoti skersai kelio, o verčiau pasidalyti tarpusavyje pikantiška informacija apie tuomet šalyje viena po kitos veiklą pradėjusias verslo grupes ir pagrindinius jų strategus“, – „Balsas.lt savaitei“ pasakojo buvęs aukštas KGB Kauno skyriaus darbuotojas, kuriam teko atstovauti V. Bieliauskio oponentų interesams.
Vaidenosi saugumo šmėklos
1991-aisiais verslą pradėję Bieliauskai užsiėmė prekyba nekilnojamuoju turtu, vertybiniais popieriais, pirko ir pardavinėjo įvairių įmonių akcijas.
„Status" finansinei pramoninei grupei priklausė saugos bendrovė „Ekaba“, Vilniuje įsteigtas prestižinis juvelyrinių dirbinių salonas „Faberge“ ir kitas turtas.
Prieš dešimtmetį pasigirdo kalbų, kad nauja V. Bieliausko interesų sritimi tapo sklypai sostinės Šnipiškių mikrorajone, kurio senas lūšnas tais metais ypač dažnai niokojo mįslingi gaisrai. Dauguma padėgėjų neaišaiškinti iki šiol.
Likus pusmečiui iki V. Bieliausko mirties, ėmė sklisti kalbos, kad jis niekaip negali atgauti pinigų už parduotą didžiulį Vilniaus centre esantį pastatą, seniau vadintą „ Vaikų pasauliu“.
Dėl nesėkmių plėtojant verslą jis ėmė ištisas savaites girtauti, įsiveldavo į konfliktus su teisėsauga. Vyras buvo apkaltintas užsakymu sumušti garsų boksininką Rolandą Jasevičiių. Atlikti juodą užduotį pavesta senosios kartos „Vilniaus brigados" smogikams.
Netrukus verslininkui nuo nuolatinės įtampos ir streso pasimaišė protas. Vieną šaltą 2006 metų kovo rytą jis buvo pastebėtas vaikštantis prie Vilniaus santuokų rūmų išsitepęs uogiene ir apsinuoginęs apatinę kūno dalį.
Praeiviai iškvietė policijos patrulius, klajojantis vyras buvo sulaikytas.
Tą pačią dieną verslininko namuose apsilankę policijos pareigūnai pamatė, kad buto sienos ir visi baldai sukapoti kirviu.
Nė trupučio nesutrikęs V. Bieliauskas teisėsaugininkams aiškino, kad ieškojo specialiųjų tyrimų tarnybos agentų sumontuotos klausymosi įrangos. Netrukus jis buvo pristatytas psichiatrams, o praėjus kuriam laikui paguldytas į Rokiškio psichiatrijos ligoninę ir joje gydomas.
Milijonai – širdies draugei
V. Bieliausko dėmesio siekė daugybė simpatiškų moterų, tačiau tuo metu jo gyvenime, daugelio nuostabai, pasirodė V. Badaraitė.
Jai po „Status“ įkūrėjo mirties teko atremti kaltinimus dėl paslaptingai pradingusių vilniečio milijonų.
2007 metais Vilniaus apygardos prokurorai V. Badaraitei pareiškė įtarimus dėl svetimo turto pasisavinimo. Pareigūnai iš V. Bieliausko artimųjų gavo duomenų, kad moteris galėjo nugvelbti daugiau kaip 2 mln. litų, priklausiusių nusišovusiam verslininkui.
Jai buvo skirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti.
„Kiek pamenu, V. Badaraitė prokuratūrai pateikė raštelį, kuris buvo patvirtinas V. Bieliausko parašu. Jame buvo teigiama, kad Vladas jokių pretenzijų dėl jai dovanotų milijonų neturi, – „Balsas.lt savaitei“ pasakojo tyrimą kontroliavęs tuometinis Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras, dabar advokato padėjėjo praktika besiverčiantis Paulius Jablonskas. – Nors konkrečios pinigų sumos mūsų nedomino, teko girdėti, kad kiti V. Bieliausko šeimos nariai – pirmoji žmona ir vaikai – pasidalijo bemaž 30 mln. litų, taip pat firmų akcijas, nekilnojamojo turto objektus.
A. Bieliauskas šioje pinigų dalybų istorijoje nefigūravo. Atliekant tyrimą nėkart neteko su juo bendrauti. Praėjus kuriam laikui V. Badaraitei buvo nutraukta byla dėl turto pasisavinimo.“
Kortas sumaišė krizė?
Dabar neaišku, ar netikėtai mirusio įbrolio pinigais naudojosi A. Bieliauskas.
Kalbama, kad 2008 metų rudenį, kai visą pasaulį apėmė finansų krizė, vilniečiui pradėjo nesisekti. Iš kiekvieno „Status“ finansinės pramoninės grupės sukurtos verslo imperijos kampelio ėmė skrieti žinios apie patiriamus nuostolius, prarastas dideles investicijas nekilnojamojo turto sferoje.
Nemažai nuostolių A. Bieliauskas patyrė ir pernai bankrutavus „Snoro" bankui, kuriame jis laikė didžiąją dalį savo kapitalo.
Kai subliūško dosnaus ir turtingo verslininko įvaizdis, A. Bieliauskui nepavyko atsitiesti – buvęs verslo magnatas ryžosi savižudybei. Tačiau pareigūnai aiškinasi, ar jis nebuvo pastūmėtas priimti tokį sprendimą.
TIK FAKTAI
Netrukus po V. Bieliausko laidotuvių V. Badaraitė Vilniuje būdavo dažnai pastebima garsių pramogų ir verslo pasaulio veikėjų vakarėliuose, neretai apsipirkdavo pasaulyje pripažintų dizainerių drabužiais prekiaujančiose sostinės parduotuvėse, pagrindinėmis sostinės gatvėmis demonstratyviai važinėjo vairuodama brangų „Audi“ kabrioletą.
Moteris mėgo rengti audringus vakarėlius.
Pastaraisiais metais apie V. Badaraitę negirdėti jokių žinių. Dabartinė jos gyvenamoji vieta nežinoma.
Kadaise spaudai paviešinus Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymą, kurioje teigta, kad per nekilnojamojo turto agentūrą „Status“ buvo pasisavintas valstybės turtas, privatizuoti KGB konspiraciniai butai. Tuomet atlikę kratas „Status“ ir su ja susijusių bendrovių patalpose VSD pareigūnai rado elektros šoko prietaisų, radijo stočių, neperšaunamų liemenių.
Iki mirties V. Bieliauskas nuolat buvo specialiųjų tarnybų dėmesio centre.
Paskutinį vasaros savaitgalį rastas pasikoręs A. Bieliauskas. Tačiau galutinės jo mirties išvados dar neskelbiamos (nuotr. ELTA)