„Manyčiau, kad galėtų būti įsteigta institucija, kaip, pavyzdžiui, vaikų teisių apsaugos inspekcija, kuri galėtų ir padėti savivaldai, ir teikti metodologinę pagalbą, bet taip pat ir kontroliuoti, nes dabar matome visišką atsakomybės stoką, nežinojimą tiksliai, kas ir kokiais kriterijais remiantis gali priimti sprendimą, pavyzdžiui, paimti vaikus iš labai agresyvios aplinkos šeimose“, - žurnalistams Prezidentūroje pirmadienį sakė D.Grybauskaitė.
Tokią iniciatyvą ji išsakė po tragedijos praėjusios savaitės pabaigoje, kai Kėdainių rajone šeimoje smurtavęs vyras nužudė du savo vaikus įmetęs juo į šulinį. Prezidentė apie rizikos šeimose augančių vaikų apsaugą pirmadienį kalbėjo susitikime su sveikatos apsaugos ministre Rimante Šalaševičiūte, socialinės apsaugos ir darbo ministre Algimanta Pabedinskiene, vidaus reikalų ministru Sauliumi Skverneliu, policijos generaliniu komisaru Linu Pernavu, vaiko teisių specialistais bei nevyriausybinių organizacijų atstovais.
Prezidentė sakė, kad socialinių, smurto, vaikų teisių apsaugos problemų sprendimas Lietuvai, įveikusiai ekonominę krizę, yra prioritetinės sritys.
„Tai yra iššūkiai visai visuomenei, visai valstybei, kuriuos jau reikia laikyti prioritetiniais ir spręsti su finansavimu, su tuo dėmesiu, kokio tai nusipelno“, - kalbėjo D.Grybauskaitė.
Šalies vadovė ragino Seimą priimti „užsivoliojusį“, parlamentiniuose komitetuose stumdomą ir jau ilgą laiką nepriimamą Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą, kuris leistų apsaugoti vaikus „aukščiausiais standartais“. Prezidentė taip pat pasiūlė Vyriausybei nutarimu patvirtinti vieningą darbo su socialinės rizikos šeimomis metodiką, nes dabar dėl tokios tvarkos sprendžia kiekviena savivaldybė atskirai.
„Iš pokalbių matome, kad trūksta bendro supratimo, bendros metodikos, kaip dirbti su socialinės rizikos šeimomis. (...) Metodika palikta kiekvienai savivaldai atskirai. Tai yra kiekviena savivalda sprendžia, kokie kriterijai, ką įtraukti ir kada tai vadinti socialinės rizikos šeima. (...) Manome, kad toks Vyriausybės nutarimas privalo būti kaip metodinis pagrindas, kuriuo remiantis kiekviena savivalda turėtų bendresnius sprendimų principus“, - kalbėjo prezidentė.
Ano šalies vadovės, socialinės rizikos šeimų šiuo metu yra apie 10 tūkstančių.
D.Grybauskaitė taip pat ragino plačiau įtraukti nevyriausybines organizacijas į socialinių paslaugų šeimoms teikimą.
„Nevyriausybininkai turi patyrimą, jie turi pilotinius projektus (…) ir matome, kad būtent jie nusileidžia iki pat kiekvienos šeimos, jie dirba be išeiginių, per šventes“, - sakė prezidentė.
Pasak jos, tuo metu Vidaus reikalų ministerija turėtų sudaryti prevencinį rizikingų šeimų žemėlapį tam, kad valstybei būtų žinomi rizikingiausi regionai ir jiems būtų galima teikti prioritetą skiriant finansavimą ir žmogiškuosius išteklius.
D.Grybauskaitė teigė, kad savo ruožtu Sveikatos apsaugos ministerija turėtų efektyviau vykdyti alkoholizmo prevenciją ir didesnį dėmesį skirti visuomenės psichinės sveikatos prevencijai, didinti finansavimą psichologinės pagalbos tarnyboms. Ministerija turi užtikrinti būtiną psichologinę pagalbą ne tik globėjų šeimoms ir šeimynoms, bet ir aktyviai prisidėti sprendžiant psichologines problemas rizikos šeimose, pridūrė šalies vadovė.
„Tų lėšų yra, įstatymai yra (…) instrumentų daug, bet nėra bendros koordinacijos, bendro požiūrio“, - kalbėjo prezidentė.
Naktį iš penktadienio į šeštadienį Kėdainių rajone, Saviečių kaime, 1979 metais gimęs A.B., buitinio konflikto metu smurtaudamas privertė iš namų pabėgti savo sugyventinę, o du iš keturių savo vaikų - dvimetį berniuką ir keturių mėnesių mergaitę - sumetė į kieme esantį šulinį ir taip juos nužudė.
Kauno apylinkės teismas sekmadienį leido vyrą suimti trims mėnesiams. Jam pateikti įtarimai dėl itin žiauraus mažamečių bejėgiškos būklės savo šeimos narių nužudymo ir nesunkaus savo sugyventinės sveikatos sutrikdymo.
Pasak prokurorės, vyras savo kaltę pripažįsta, tačiau motyvų nenurodo. Jam bus paskirta medicininė ekspertizė.