Ligoninių tinklo pertvarkos projektas pradėjo savo kelią Vyriausybės koridoriais. Visą pertvarkos projektą tikimasi Vyriausybės posėdžio metu tvirtinti jau po kelių savaičių. Šiuo projektu siekiama sutaupyti lėšų ir teikti geresnės kokybės paslaugas pacientui.
Kaip po Vyriausybės pasitarimo aiškino sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas, to plano reikia dar ir todėl, kad yra naikinamos apskritys, kurios buvo nemažos dalies gydymo įstaigų steigėjomis. Pertvarkomas jų pavaldumas.
Taip pat esą bus sutaupyta lėšų, jų naudojimas bus efektyvesnis, siekiama išvengti tokių dar kartais pasitaikančių situacijų kai dviem viena nuo kitos tik gatvės skiriamoms ligoninėms reikia tos pačios brangios gydymo ar tyrimų aparatūros.
"Visi veiksmai daromi tam, kad krizės laikotarpiu nenukentėtų pacientas. (...) Aš nenoriu įvardinti vieno didžiausio Lietuvos miestų, kur yra dvi ligoninės, kurias skiria simbolinė tvora, kuriose yra dvi administracijos, kurios statytos nuo tarybinių laikų kaip viena ligoninė ir ten yra sujungta tuneliu, bet veikia kaip du juridiniai vienetai, kurie turi atskirą finansavimą ir nuolat reikalauja atskirų investicijų", - kalbėjo A. Čaplikas.
Lietuvos ligoninių tinklo pertvarkos, susijusios su apskričių naikinimu, plano projekte numatoma, kad Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) ir universitetams liks pavaldžios dvi įstaigos: Vilniaus universiteto ligoninė Santariškių klinikos ir Kauno medicinos universiteto klinikos. Šiose įstaigose ne tik gydomi pacientai, bet ir vykdomi moksliniai tyrimai.
Kauno medicinos universiteto klinikos turės tris filialus: Onkologijos ligoninę, kuri ir dabar priklauso šioms klinikoms, Abromiškių reabilitacijos ligoninę, kuri dabar yra pavaldi apskrities administracijai, ir Kauno Raudonojo Kryžiaus klinikinę ligoninę, kuri šiuo metu yra pavaldi savivaldybei.
Vilniaus universiteto ligoninė Santariškių klinika (VUL SK) turės dar sudėtingesnį filialų ir skyrių tinklą. Jos žinioje liks VUL SK Centro filialas, Onkologijos ligoninė, kuri dabar kartu su Onkologijos institutu yra švietimo sistemos dalis, šiuo metu SAM pavaldūs Valstybinis patologijos centras ir Respublikinė tuberkuliozės ir infekcinių ligų ligoninė, dabar SAM ir VU pavaldi VU Vaikų ligoninė, Valkininkų sanatorija, kuri šiuo metu yra atskaitinga apskrities administracijai.
VU Vaikų ligoninė savo ruožtu turės keturis skyrius: Valkininkų vaikų ligoninę "Pušelė" ir Druskininkų vaikų sanatoriją "Saulutė", šios gydymo įstaigos priklauso apskričių administracijoms, bei dabartinius savo filialus - Utenos reabilitacijos ir ugdymo centrą bei Vaiko raidos centrą.
SAM valdys penkių didžiųjų miestų - Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio - ligonines.
Vilniaus ligonine taps dabartinė Vilniaus greitosios pagalbos universitetinė ligoninė, prie kurios bus prijungti Vilniaus gimdymo namai.
Kauno ligoninę sudarys sujungtos Kauno apskrities ir Žiegždrių psichiatrijos ligoninės. Planuojama, kad jos filialais taps Krikščioniškieji gimdymo namai, Kulautuvos vaikų tuberkuliozės ir Garliavos ligoninės.
Klaipėdos ligoninę sudarys sujungtos Klaipėdos jūrininkų ir Klaipėdos universitetinė ligoninės.
Šiaulių ligoninė prisijungs šiuo metu apskritims atskaitingas Šiaulių tuberkuliozės ir plaučių ligų bei Šiaulių psichiatrijos ligonines. Be to, Šiaulių psichiatrijos ligoninė bus sujungta su Šaukėnų psichiatrijos ligone.
Panevėžio ligoninė bus sujungta su Panevėžio apskrities fizinės medicinos ir reabilitacijos centru, ir tokios bendros ligoninės filialais taps Panevėžio infekcinė ir Likėnų reabilitacijos ligoninės.
Taip pat SAM žinioje, kaip planuojama, liks Nacionalinis kraujo centras ir Respublikinė Vilniaus psichiatrijos ligoninė, jai pavaldžiomis taps šiuo metu apskričių valdomos Palangos vaikų reabilitacijos sanatorija "Palangos gintaras" ir Palangos reabilitacijos ligoninė.
SAM kartu su Teisingumo ministerija valdys Rokiškio psichiatrijos ligoninę, kuri šiuo metu yra pavaldi tik SAM, ir Alytaus tuberkuliozės ligoninę, kuri šiuo metu yra atskaitinga apskričiai.
Sveikatos apsaugos ministras ramina ir medikus, ir pacientus, kad nuogąstavimai dėl rajoninių ligoninių uždarymo - nepagrįsti ir skuboti. Pertvarka turėtų sustiprinti dalį rajoninių ligoninių iki regioninio lygmens, o likusiose reikiamos paslaugos bus teikiamos kokybiškiau.
"Turime du kelius: laukti, kol sveikatos apsaugos sistema toliau šlis, arba drauge imtis rimtų pokyčių, kurie yra būtini. Pertvarkos metu nė viena ligoninė nebus uždaryta, šalies mastu pacientai gaus geresnes paslaugas, o medikai - pagrįstą finansavimą", - sako ministras.
Daugelio suinteresuotų pusių parengtas Sveikatos sistemos pertvarkos metmenų įgyvendinimo veiksmų planas turėtų būti pradėtas vykdyti netrukus, po svarstymo Vyriausybėje.
Pagal šį planą šalies ligonines numatoma pertvarkyti suskirstant jas į tris lygmenis, vadinamuosius 3R: rajoninį, regioninį ir respublikinį. Taip stengiamasi optimaliai išdėstyti sudėtingesnes paslaugas teikiančių ligonių tinklą bei atlaisvinti jas nuo darbo, kurį gali atlikti kitos gydymo įstaigos.
Ministro teigimu, aukštos kvalifikacijos reikalaujančias ligoninių paslaugas kiekvienas pacientas galės gauti savo regione arba, esant reikalui, ir didžiuosiuose miestuose. Kaip pagrindiniai kriterijai ligoninių skirstymui siūlomi gimdymų ir operacijų skaičius per metus, taip pat atstumas iki artimiausios regiono ligoninės, padalinio veiklos ekonominis efektyvumas, žmogiškieji ištekliai.
Ministras tikina, kad net mažiausiose rajoninėse ligoninėse liks žmonėms svarbiausios paslaugos - terapija, pediatrija, reanimacija, chirurgija, kuri bus teikiama dienos chirurgijos skyriuose. Dalis atsilaisvinusių lėšų taip pat bus nukreipta į pirminę sveikatos priežiūrą, tad lengviau galės kvėpuoti poliklinikos, dienos stacionaro, slaugos paslaugas teikiančios ir kitos gydymo įstaigos.