(Papildyta 17:24 val.) V. Gedvilas slapto balsavimo metu išrinktas Seimo pirmuoju vicepirmininku. Už jį balsavo 80 seimo narių, prieš balsavo 5 parlamentarai, 6 – susilaikė.
(Papildyta 16:47 val.) Išrinktoji Seimo pirmininkė L. Graužinienė iš karto išėjo į tribūną ir pasiūlė dabar jau buvusio Seimo pirmininko V. Gedvilo kandidatūrą į Seimo vicepirmininko postą. Prasidėjo 20 minučių truksiantis balsavimas.
(Papildyta 16:31 val.) „Nuoširdžiai dėkoju už išreikštą pasitikėjimą. Dirbsiu taip, kaip šiandien kalbėjau“, – patikino naujoji Seimo pirmininkė.
„Už Lietuvą, vyrai“, – iš savo vietos pareiškė Petras Gražulis. Saulėtų santykių su Prezidente L. Graužinienei linkėjo Birutė Vėsaitė, o Viktoras Uspaskichas gyrėsi, kad tiksliai atspėjo, kad už L. Graužinienę balsuos 77 parlamentarai.
(Papildyta 16:25 val.) L. Graužinienė išrinkta naująja Seimo pirmininke. Už kandidatę balsavo Seimo 77 nariai. E. Gentvilą palaikė 39 parlamentarai.
(Papildyta 15:40 val.) Po abiejų kandidatų kalbų ir atsakymų į klausimus Seimas pradėjo balsavimą dėl Seimo pirmininko. Balsavimas užtruks pusvalandį ir baigsis 16:10 val.
(Papildyta 15:20 val.) Po nuotaikingos, ekspromtu pasakytos E. Gentvilo kalbos į tribūną žengė „Darbo partijos“ kandidatė.
L. Graužinienė „svarbiausiai gyvenimo kalbai“ „labai atsakingai“ naktį ruošėsi bibliotekoje. Esą ten ji susirado savo mėgstamiausią knygą – Ernesto Hemingway „Senis ir jūra“. Po šio kandidatės pasisakymo Seime pasigirdo juokas, kurį malšinti teko posėdžiui pirmininkaujančiam Algirdui Sysui.
Vėliau L. Graužinienė patikslino, kad naktį ėjo ne į viešąją, o į savo namų biblioteką.
L. Graužinienė pareiškė esanti išdidi, tačiau nearogantiška, ori, bet ne „onorava“. „Esu mylinti ir mylima, o kartais – moteriškai paslaptinga“, – atviravo kandidatė. „Niekam nesu nusižengusi – nei Seimui, nei asmeniniam vyrui“ – po A. Kubiliaus, kurį net kelis kartus pavadino premjeru, klausimų pridūrė politikė.
Savo kalbos metu L. Graužinienė taip pat išreiškė savo susižavėjimą buvusia Seimo pirmininke Irena Degutienė. „Gerbiu Česlovą Juršėną, bet aš esu moteris", – pareiškė „darbietė".
(Papildyta 13:40 val.) Po sutrumpintos Vyriausybės valandos Seimas ėmėsi naujo pirmininko klausimo.
Eligijus Masiulis kartu su 15 kitų Seimo narių kandidatu į Seimo pirmininku pasiūlė Eugenijų Gentvilą.
V. Gapšys „Darbo partijos“ frakcijos vardu, „pasitarus su valdančiosios koalicijos atstovais“, pasiūlė L. Graužinienės kandidatūrą.
(Papildyta 13:24 val.) Po iki pusvalandžio sutrumpintos tradicinės Vyriausybės valandos Seimas turi imtis naujojo Seimo pirmininko rinkimų. Į šį postą „Darbo partija“ turėtų siūlyti L. Graužinienę.
(Papildyta 13:08 val.) V. Gedvilas atstatydintas iš Seimo pirmininko pareigų. Už tokį sprendimą balsavo 76 Seimo nariai, prieš balsavo 7 parlamentarai, 35 – susilaikė.
„Myliu jus visus, jūs nuostabūs“, – lakoniškai po balsavimo pareiškė V. Gedvilas.
Konservatoriai balsavimą pavadino politiniu teatru, kuriame visi Seimo nariai virto V. Uspaskicho marionetėmis. „Politinė institucija yra išprievartaujama vienos partijos ar jos ambicijų“, – pareiškė Andrius Kubilius.
(Papildyta 12:50 val.) Po pertraukos A. Kubilius pareiškė, kad netiki oficialia V. Gedvilo apsisprendimo pasitraukti versija, todėl konservatorių frakcija nesiruošia palaikyti jo atstatydinimo. Konservatorių frakcijos seniūnas Jurgis Razma pareiškė, kad abejoja V. Gedvilo laisva valia. Sprendimą nepalaikyti atstatydinimą priėmė ir liberalų frakcija.
(Papildyta 11:30 val.) A. Kubiliaus siūlymu Seimas priėmė sprendimą padaryti vienos valandos pertrauką V. Gedvilo atstatydinimo klausimo svarstyme ir leisti susirinkti Seimo seniūnų sueigai. Seimas darbą pratęsti turėtų 12:30 val.
(Papildyta 11:11 val.) Antras eilėje – V. Gedvilas
„Situacijos nereikia dramatizuoti“, – iš Seimo tribūnos pareiškė V. Gedvilas. Jis tvirtino, kad tokį sprendimą galutinai ir savarankiškai priėmė po valdančiųjų tarybos posėdžio.
„Atėjome dirbti kartu su Vytautu Gapšiu, ir toks mano apsisprendimas“, – buvo lakoniškas V. Gedvilas. „Jūs visi esate verti būti Seimo pirmininku“, – Seimo nariams pareiškė V. Gedvilas.
Išgirdęs klausimą, ar nėra taip, kad jam neleista dirbti ir norėta paversti jį marionete, V. Gedvilas pareiškė, kad niekam neturi jokių pretenzijų. Jis tvirtino, kad turi asmeninių planų, kurie taip pat lėmė jo sprendimą.
A. Kubilius pareiškė, kad ketvirtadienį Seime iš tiesų yra svarstomas net ne Seimo pirmininko atstatydinimas, o klausimas „kas vyksta mūsų valstybėje?“ „Ar tiesa, kad šiandien ryte koalicijos tarybos posėdyje buvote pasakęs, kad nesitrauksite iš Seimo pirmininkų pareigų?“, – klausė A. Kubilius.
„Sprendimą priėmiau vakar vakare. Parašiau pareiškimą savarankiškai, ir niekas jokio spaudimo man nedarė“ , – dar kartą kategoriškai pareiškė V. Gedvilas.
Tuo tarpu Kęstutis Masiulis pareiškė, kad V. Gedvilo žodžiams prieštarauja jo kūno kalba.
V. Gapšys atstatydintas
Pirmuoju ėjimu naujos Seimo vadovybės rinkimuose tapo parlamento vicepirmininko V. Gapšio atstatydinimas. Šį nutarimą Seimui pateikė vis dar jo pirmininko pareigas einantis V. Gedvilas. Jis dėkojo V. Gapšiui už bendrą darbą, gyrė „darbiečio“ savybes ir neigė, kad tokie sprendimai yra priimami dėl kokio nors spaudimo.
Vėliau tribūnoje pasirodė pats V. Gapšys. Jis pareiškė, kad politinis gyvenimas nesustoja, ir patikino, jog tęs darbą Seime. „Ačiū visiems, kurie manim pasitikėjo, kad galėčiau eiti šias pareigas“, – pareiškė V. Gapšys.
„Ir V. Gedvilas, ir V. Gapšys, priimdami tokį sprendimą, parodė komandinį supratimą ir žaidimą“, – pareiškė Viktoras Uspaskichas.
Kęstutis Masiulis ironiškai svarstė, kodėl V. Gapšys, taip ilgai laikęsis įsikibęs į savo postą, staiga, vos tik iš Maskvos grįžo V. Uspaskichas, virto „jaunu demokratišku“ politiku, kuris nusprendė savo noru pasitraukti iš posto. K. Masiulis padarė prielaidą, kad tai yra eilinės „patrono“ V. Uspaskicho manipuliacijos.
Jis neabejojo, kad V. Gapšys yra jaunas ir gabus politikas, kuriam netrūksta dalykinių sugebėjimų, tačiau konservatorius suabejojo V. Gapšio moraline puse ir švaria reputacija. Be to, konservatorių frakcijos atstovas pareiškė, kad nemato „Darbo partijoje“ nė vieno politiko, kuris potencialiai galėtų užimti bet kurį Seimo vadovybės postą.
Už V. Gapšio atstatydinimą balsavo 113 Seimo narių, 7 parlamentarai susilaikė.
(nuolat pildoma)