Į naujienų portalą tv3.lt kreipėsi skaitytoja, kuri parašė atvirą laišką, ragindama išdrįsti moteris nekentėti ir keisti savo gyvenimus.
„Užteks tylėti“
Su tv3.lt susisiekusi moteris pasidalino savo istorija, kaip metų metus gyveno terorizuojama buvusio sutuoktinio, dėl kurio, kaip teigia, turėjo palikti šalį ir dabar savo gyvenimą kuria svetur.
„Man šiurpsta oda nuo tokių istorijų, kaip ši, savaitgalį įvykusi Klaipėdoje. Net žodžiai stringa gerklėje, bet užteks tylėti, reikia apie tai kalbėti garsiai, kad tokios tragedijos nesikartotų.
Galvoje netelpa mintis, kad žmogus gali taip pasielgti iš pavydo ir kaip baisiai jis užtemdo protą... Bet pati žinau, ką reiškia gyventi nuolatinėje baimėje dėl nesibaigiančio pavydaus žmogaus teroro.
Ne vienerius metus buvau santuokoje, kol galiausiai supratau – man reikia bėgti ir kuo toliau. Nuolatinis pavydas, priekaištai ir pykčio protrūkiai – taip mano gyvenimas atrodė gyvenant santuokoje.
Skyrybos buvo vienintelė išeitis, bet po jų prasidėjo tikras pragaras. Tiesiogine to žodžio prasme. Nuolatiniai skambučiai, atakavimas žinutėmis ir grasinimai, kad susiras ne tik mane, bet ir mano naująjį širdies draugą.
Nuoširdžiai galiu pasakyti, kad gyvenau baimėje dėl buvusio vyro teroro – tai truko ne vienerius metus ir nepasibaigė, kol nepalikau Lietuvos. Bijojau išeiti iš namų, keičiau telefono numerius, užsislaptinau visus socialinius tinklus – praktiškai visus tuos metus gyvenau užsidariusi namuose ir besislapstydama, nes bijojau jo, bijojau sutikti gatvėje, bijojau, kad jei sutiksiu, namo nebegrįšiu.
Dabar tai jau praeitis ir išvykimas gyventi į kitą šalį buvo geriausias sprendimas. Buvo gaila palikti Lietuvą, bet norėjau pagaliau gyventi ramų gyvenimą. Širdis srūva krauju pagalvojus, kiek moterų kenčia tokį patį pragarą. Mielos moterys, nekentėkite, bėkite kuo toliau, kraustykitės į kitą šalį – žinau, kad sunku, bet niekas nenusipelno gyventi tokioje kančioje“, – dalijosi Neringa.
Klaipėdoje – mirtinos šaudynės
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad sekmadienio rytą Klaipėdoje įvykdyta žmogžudystė. Kol kas pareigūnai įvykio detalių neatskleidžia, tačiau liudininkai kelia įvairias versijas. Pagrindinė keliama versija, kad legaliai laikyto ginklo nė keturiasdešimties neturėjęs vyras galimai galėjo griebtis dėl moters.
Liudininkai pasakojo, kad šalia Prano Mašioto progimnazijos, apie pusę devintos ryto, išvydo kraupų vaizdą – vyras, priėjęs prie kito vyriškio, į galvą šiam paleido penkias kulkas.
Incidente, pasak liudininkų, dalyvavo mažiausiai trys asmenys. Policija sako, kad įtariamasis žudikas – nė keturiasdešimties neturintis vyras.
„Įtariama, kad šauti galėjo 1986 metais gimęs vyras, kuris tą pačią dieną apie 10 buvo rastas galimai nusišovęs pietinėje Klaipėdos miesto dalyje. Mūsų turimais pirminiais duomenimis, įtariamasis leidimą ginklui turėjo. Įvykio aplinkybės šiuo metu yra tikslinamos“, – tvirtino policijos atstovė.
Dėl ko kilo incidentas – policija kol kas neatskleidžia. O štai liudininkai sako, kad šioje istorijoje galimai įpinta moteris ir pavydas, esą kai nušautasis kartu su kitu vyru moterį atvežė ryte namo, prie namo jau laukė ginkluotas žudikas. Į vieną vyrą jis esą šovė, o kitas spėjo pasprukti.
Gausios policijos pajėgos darbavosi ir ten, kur buvo rastas galimai nusišovęs žudikas. Stop juosta aptvertos kelios mašinos, policija darbavosi ir prie daugiabučio.
Ėmė aiškėti ir kraupios žmogžudystės Klaipėdoje detalės. Pranešama, kad nušautas žinomas Kauno kriminalinio pasaulio veikėjas. Kaip skelbia „Kauno diena“, Artūras Mockus nuo klaipėdiečio kulkų krito ne dėl gaujos reikalų, o dėl meilės istorijos. Jo ir mylimosios šaulys tykojo uostamiestyje ir pavydo apimtas paleido kulkas.
Naujienų portalui tv3.lt Klaipėdos apygardos prokuratūros atstovė Viktorija Jonuitė patvirtino, kad teisėsaugos pareigūnams auka buvo žinoma. „Kad buvo kriminalinio pasaulio veikėjas patvirtinti negalime, bet kad asmuo buvo žinomas teisėsaugos pareigūnams, galime“, – sakė V. Jonuitė.
Paaiškino, kaip atpažinti toksiškus santykius
Kaip naujienų portalui tv3.lt anksčiau teigė psichologas, psichoterapeutas, Andrius Kaluginas, yra keli ženklai, rodantys, kad atėjo metas skirtis.
Pastaraisiais metais visuomenėje populiarėja terminas toksiški santykiai. Pasiteiravus, ką tai galėtų reikšti ir kokius santykius tokia sąvoka apibūdina, psichologas A. Kaluginas sakė, kad nors toks terminas ir tapo vartotinas ne per seniausiai, tačiau tai nereiškia, kad iki šiol šis reiškinys nebuvo žinomas.
„Ši sąvoka naudojama pastaruosius 10-15 metų, tačiau kaip mokslui – ji nėra nauja. Jos reikšmę daugelis žmonių gali suprasti intuityviai. Vertinys šiai sąvokai galėtų būti santykiai, kurie nuodija. Tokį suvokimą galime plačiai suprasti, nes santykiuose nuodyti gali ir partneris, ir jūs pats.
Esant tokiuose santykiuose esmė yra prastėjanti emocinė sveikata. Priežasčių tokiems santykiams gali būti visa paletė: konfliktai, ramybės nebuvimas namuose, nuolatiniai barniai, priekaištai, nuoskaudos. Toksiškuose santykiuose smurtas pasireiškia tik sąlyginai, bet čia jau kita kategorija.
Toksiški santykiai yra tyliai veikiantis nuodas, kuris pasižymi slogiomis emocijomis, liūdesiu, prasta bendra savijauta“, – aiškino psichologas.
Vienas pirmųjų ženklų, kuris aiškiai rodo, kad yra metas išeiti iš žalingų santykių yra ne tik toksiškumas, tačiau ir smurtas. Jis gali būti įvairus: moralinis, fizinis, ekonominis, psichologinis, seksualinis ir t. t.
Nors daugumai tai atrodo akivaizdi priežastis, kodėl negalima likti tokiuose santykiuose, tačiau žmonėms, kurie su tuo susiduria, neretai būna sudėtinga pripažinti arba jie to paprasčiausiai nesupranta:
„Santykiuose smurtą patiriantys asmenys dažnai ne tik nesupranta, tačiau tokioms situacijoms tampa atlaidūs. Būtent todėl tokiems žmonėms, kurie išgyvena smurtą poroje, būtina išgirsti, kad smurtas yra pirmoji priežastis, kodėl reikėtų bent jau mažų mažiausiai susimąstyti apie skyrybas ir to nekentėti.“
Šie ženklai rodo, kad metas skirtis
Anot A. Kalugino, nors fizinio ir seksualinio smurto formos yra neblogai žinomos ir išviešintos, tačiau jis pastaraisiais metais praktikoje susiduria su dar viena, mažai visuomenėje aptariama smurto forma. Ją pašnekovas įvardija kaip moralinį smurtą.
„Moralinis smurtas yra visiška nepagarba antrajai pusei. Tai nebūtinai gali būti tiesioginis engimas, tačiau tai apibūnama kaip totalus žmogaus poreikių, laiko menkinimas, nepagarba jo socialiniai aplinkai, įsitikinimams, pomėgiams, nuomonei.
Tokiais atvejais neretai yra laikomąsi nuomonės, kad antroji pusė yra prastesnė už kitą. Kiekvienais metais moralinio smurto formų sutinku vis dažniau“, – sakė psichologas.
Antrasis ženklas – dingęs susidomėjimas antrąją puse, susvetimėjimas, kuris trunka ilgiau nei dvejus metus. Pasak pašnekovo, tai gali taip pat būti viena iš priežasčių, kodėl vertėtų pagalvoti apie skyrybas.
„Trečią ir ketvirtą vietas pasidalina antrosios pusės reguliarios neištikimybės ir nuolatiniai konfliktai. Esant nereguliarioms neištikimybėms, pagal priimtinumą, tai taip gali būti ženklu skyryboms.
Be to, nuolatiniai konfliktai, kuomet namai tampa tikru mūšio lauku, taip pat nėra sveiki santykiai. Nuo tokios aplinkos, kurioje tvyro įtampa, kenčiate ne tik jūs, tačiau ir jūsų vaikai, aplinkiniai žmonės“, – aiškino A. Kaluginas.
Dar vienas galimas ženklas, kad laikas skirtis yra ilgalaikis seksualinis atšalimas, kuris trunka taip pat daugiau nei dvejus metus. Jeigu pora tokį laiko tarpą nesimyli, nerodo susidomėjimo vienas kitu ar potraukio, tuomet taip pat reikėtų gerokai pagalvoti, kodėl taip yra.
Nors pagrindiniai ženklai, kad metas yra skirtis yra penki, tačiau pašnekovas išskiria ir dar kelias bėdas, į kurias vertėtų atkreipti dėmesį. Pavyzdžiui, tai galėtų būti sunkios antrosios pusės ilgalaikės priklausomybės (alkoholis, narkotikai, lošimai), gyvenimas santykiuose tik dėl vaikų, baimė likti vienam:
„Be to, požymių gali tapti ir situacija, kai santykiuose ima erzinti partnerio išvaizda ar nėra jokių bendrų interesų. Žinoma, ne visuomet būtina poroje turėti bendrų pomėgių, tačiau esant priešiškumui, reikėtų apie tai pagalvoti. Pradėjusi erzinti partnerio išvaizda priverčia susimąstyti, kad yra giliau po šiais susierzinimais. Reikėtų gilintis į psichologines priežastis.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!