M. Marcinkevičius yra buvęs Lietuvos olimpinio fondo (LOF) vadovas, o dabar Vilniaus sporto centro direktorius.
LTOK prezidentą rinko 64 šios organizacijos nariai. Rinkiminėje kovoje D. Gudzinevičiūtė sulaukė 48 balsų, M. Marcinkevičius – 16.
Olimpinė čempionė D. Gudzinevičiūtė LTOK prezidentės pareigas eina nuo 2012 metų.
„Pati balsavimo sistema įdomi, kai prezidentės komandos nariai beveik visi turi po du balsus. Matome daug skėtinių organizacijų, kurios turi balso teisę, o pusė iš jų realiai nieko neveikia. Tik gauna dotaciją iš LTOK.
Manau, kad LTOK prezidentė pavargusi ir nenori ja būti. Matau ne aš vienas tai. Už jos stovintys žmonės irgi. Tiesiog pabijojo kitą kandidatą pastatyti, nes bijojo, kad nebus tokio rezultato“, – po LTOK prezidento rinkimų bendraudamas su žurnalistais svarstė M. Marcinkevičius.
Tai, kad sporto sistema turi milžiniškų trūkumų dar kartą pakartojęs M. Marcinkevičius teigė atidžiai stebėsiantis LTOK prezidentės ir jos komandos darbą, nors tuo pačiu pabrėžė nemanantis, kad kas nors pasikeis.
„Jeigu klaustumėt, ar po ketverių metų kandidatuočiau, tai dabar atsakyti sunku. Bet stebėsiu darbus labai akylai, kaip D. Gudzinevičiūtė ir jos komanda dirbs.
Ta retorika ir rinkiminė kampanija niekuo nesiskiria nuo kitų ir jie žada padaryti tai, ko nepadarė dvylika metų. Visuomenė tai mato, bet, deja, čia nebalsuoja. Žiūrėsime ar pavyks kažką gero padaryti. Tuo kol kas abejoju“, – sakė jis.
Neleido kandidatuoti į Vykdomąjį komitetą
M. Marcinkevičius buvo kandidatas ir į Vykdomojo komiteto narius, visgi, kartu su kai kuriais jo komandos nariais, dėl rinkimų nuostatų neatitikimų jiems nebuvo leista kandidatuoti. Apie tai šnekėjo LTOK atstovaujantis teisininkas.
Nors išbrauktieji su nuostatais sutiko, bet tikino, kad apie tai reikėjo įspėti anksčiau. Pasak LTOK įstatų, vykdomojo komiteto nariai gal būti tik LTOK nariai, fiziniai asmenys arba federacijų vadovai. Arba jų įgalioti asmenys. Nei vienas tokių įgaliojimų nebuvo pateikę.
Orientavimosi sporto federacijos sekretorius V. Aleliūnas po tokio sprendimo liejo pyktį: „Kodėl tuomet įtraukėte šiuos kandidatus į spalio 1-ąją paskelbtą kandidatų sąrašą? Koks tuomet čia skaidrumas? Atrodo labai neskaniai“.
O rinkimų komisijos pirmininkas Č. Okinčicas replikavo gautą pastabą vadindamas „ir teisinga, ir ne“.
„Kai tvirtinome kandidatūras, turėjome omenyje, kad jos yra tinkamai pateiktos, dėl to į sąrašą ir įtraukėme. Bet prieš asamblėjos sesiją vyko dalyvių registracija, įskaitant ir kandidatus į vykdomąjį komitetą.
O šie žmonės nepateikė tinkamų įgaliojimų ir tik dėl to juos išbraukėme iš sąrašo. Nenorime nieko daryti dirbtinai bet tokia teisė ir tvarka. Ateityje reikėtų keisti, kad tvarka būtų aiškesnė ir anksčiau išsireikalauti visų įgaliojimų“, – sakė jis.
Po to M. Marcinkevičiaus bei dar jo komandos nariai tiesiog išėjo iš salės ir nelaukė visiškos rinkimų pabaigos.
Kartu su M. Marcinkevičiumi į LTOK Vykdomojo komiteto narius kandidatuoti neleista Vytautui Janušaičiui, Elijui Čiviliui, Giedriui Gustui, Eglei Balčiūnaitei, Viliui Aleliūnui ir Simonai Krupeckaitei.
Ką Jums reiškia pralaimėjimas?, – žurnalistai paklausė M. Marcinkevičiaus.
Bendruomenė pasirinko. Tai reikia tikėti, kad pasirinko teisingai. Galiu tik nukelti kepurę prieš D. Gudzinevičiūtę.
Apmaudo nėra. Nes nebuvo artimas rezultatas, panašiai kaip ir ankstesniuose rinkimuose. Budizme sakoma, kad kai mokiniai pasirengę, tai ateina mokytojas. Turbūt mokiniai, šiuo atveju dar nebuvo pasirengę.
Ko pritrūko?
Sporto sistema yra gana supuvus Lietuvoje ir daug žmonių yra senosios kartos, kurie balsuoja. Federacijų generaliniai sekretoriai, darbuotojai išreiškė palaikymą. Ir gaila, kad 2016 m. pasikeitusi sistema, kai ne po du balsus turi federacijos, o tik po vieną.
Garantuoju, kad būtų balsai išsiskyrę ir viską tada lemtų tų balsai, kurie po vieną turi.
Pati balsavimo sistema įdomi, kai prezidentės komandos nariai beveik visi turi po du balsus, matome daug skėtinių organizacijų, kurios turi balso teisę, o pusė iš jų realiai nieko neveikia. Tik gauna dotaciją iš LTOK.
Yra kaip yra, o jeigu klaustumėt, ar po ketverių metų kandidatuočiau, tai dabar atsakyti sunku. Stebėsiu darbus akylai, kaip D. Gudzinevičiūtė ir jos komanda dirbs. Ta retorika ir rinkiminė kampanija niekuo nesiskiria nuo kitų ir žada padaryti tai, ko nepadarė dvylika metų. Visuomenė mato, bet, deja, čia nebalsuoja. Žiūrėsime ar pavyks kažką gero padaryti, kuo abejoju.
Jeigu matysiu, kad niekas neina gera linkme, galbūt ir kandidatuosiu. Tik nepasiliksiu visko paskutinei minutei.
Kaip manote, kodėl nepavyko pagerinti praėjusiuose rinkimuose dalyvavusio D. Gudzinevičiūtės konkurento rezultato?
Manau, kad pajautė didesnį spaudimą nei prieš ketverius metus oponentė ir įdėjo daugiau resursų užsitikrinant rezultatus. Matote, jos kampanija ir prisistatymai, priešingai nei pas mane, ne savo asmeninėmis lėšomis buvo.
Ji labai stipriai padirbėjo ir daugiau nei prieš ketverius metus.
Link kur sportas eis dabar?
Sunku pasakyti. Manau prezidentė pavargusi ir nenori ja būti. Matau ne vienas aš tai. Už jos stovintys žmonės irgi. Tiesiog pabijojo kitą kandidatą pastatyti, nes bijojo, kad nebus tokios rezultato.
Pasisakė dėl kadencijų ribojimo
Ar matote save naujos kadencijos vykdomajame komitete?
Žiūrėsime. Jei tie balsai, kuriuos gavau pereis ir į tą balsavimą, tikiuosi tai įvyks. Tada nebus taip patogu prezidentei tęsti darbus tokiu tonu, kaip viskas vyko. Pats mačiau tai, kaip viskas vyksta ir nėra demokratijos ten, balsuojama. Viskas vienbalsiu sprendimu.
Esate už ar prieš kadencijų ribojimą?
Aš maniau, kad prezidentė ištrauks šitą kortą rinkimų dieną ir pasakys, kad sutinka. Nes anksčiau jos išsakyti melai, kad negalima, neįmanoma, jos asmeniškai niekaip nepaliestų.
Jeigu įstatus pasikeistų ir apribotų rotacijas, tai ją tas imperatyvas buvimo komitete galėtų paliesti, kai jai sueis 72 metai.
Manau, kad jie gali, bet nenori. Labai patogu buvo sakyti, kad mums neduoda valstybė pinigų. Dabar matysime, bet aš abejoju.
Prieš rinkimus sakėte, kad bus lygesnė kova. Kalbėjote su federacijomis. Ką manote apie jas? Dalis neišpildė lūkesčių?
Mano kampanija, susitikimai su nariais buvo geri, man negaila laiko. Negaila nuvažiuotų kilometrų ir susitikimų. Dauguma atsivėrė, pasakė skaudulius. Sakė, kad permainų nori, bet baimė didesnė už norą. Tą šiandien ir pamatėme.
Priverčiau, ko gero, prezidentę labiau išeiti iš komforto zonos, nei pats buvau išėjęs. Matėme tą, ko gero, visuose viešuose išėjimuose, kūno kalba, viskas tai reprezentavo. Ji metė daug resursų, nes tikrai nenorėtų, kad būtų tikimybė 40-60 proc. Tada tikrai bet kaip gali įvykti balsavimo dieną.
Kaip savo darbus įsivaizduojate artimiausiais metais?
Sostinės sporto centre direktoriumi esu su terminuota sutartimi. Dar liko trys metai. Manau pakankamai laiko liko sutvarkyti dalykus, ką norime padaryti.
Daug dalykų pradėta ir nebaigta. Manau pavyks juos užbaigti.
Pats nors ir nesu LTOK prezidentas, minu slenksčius Nacionalinėje sporto agentūroje, ministerijoje, kalbamės. Tai liečia daug sportininkų mūsų, nes sporto centre yra ir Kotryna Teterevkova ir broliai Aleknos, kurie pakibę nežinomybėje.
Kaip ir oficialiai visi sportininkai, kurie sulaukia devyniolikos turi būti paleidžiami. Tačiau STT ataskaita Švietimo mokslo ir sporto ministerijai, kurią neseniai minėjau būtent ir nurodo, kad reikėtų susivienodinti sąvokas, sąlygas sudarytume vienodas ir jauniesiems sportininkams ir tiems, kuriems virš devyniolikos. Nes dabar labai skirtingai.
Neketinate siekti kokios nors federacijos vadovo posto?
Turėjau pasiūlymą Triatlono federacijos rinkimuose dalyvauti. Tačiau gerosios valdymo praktikos vedinas, noriu padaryti, kad pabūti tik viename iš komitetų – aukšto meistriškumo arba techniniame ir taip prisidėsiu savo darbais nemažiau nei būdamas viceprezidentu pastaruosius ketverius metus.
Po metų baigiasi kadencija irklavimo federacijoje. Šiai minutei nieko nesu nusprendęs, bet su Mindaugu Griškoniu galima pasimatuoti temperatūrą ir namų aikštelėje prieš išeinant į platesnę.
Ar pačiam M. Griškoniui netrukdytų dirbti ir gen. Sekretoriumi LTOK ir dirbti irklavimo federacijoje?
Jis norėjo tų priešlaikinių rinkimų. Pamatysime eigoje, bet nelabai tikiu, kad Mindaugas dirbs gen. sekretoriumi. Turės tik tuos antpečius ir fotografuosis kur reikės su politikais.
Darbus dirbs kiti žmonės, esu įsitikinęs. Bet linkiu jam sėkmės ir bendrus darbus esu linkęs tęsti irklavimo federacijoje.