Specialistai šmaikštauja, kad po kelerių metų kiekvienam alytiškiui - ir naujagimiui, ir senoliui - teks po automobilį. Žinoma, važiuojantį, bet ne naują. Jeigu mašinų Dzūkijos sostinėje daugės tokiais tempais kaip iki šiol, tai po dešimties metų transporto priemonių bus daugiau nei gyventojų.
Padaugėjo keliais tūkstančiais
Pasak valstybės įmonės (VĮ) „Regitra” Alytaus filialo viršininko Jurgio Valiūno, Alytuje įregistruota 42,3 tūkst. transporto priemonių: lengvųjų automobilių, motociklų ir mopedų, autobusų, sunkvežimių ir priekabų. Ne visos rieda, nemažai jų stovi garažuose, daugiabučių gyvenamųjų namų kiemuose.
Prieš dvejus metus Dzūkijos sostinėje buvo 37,8 tūkst. automobilių. Daugėja mašinų apskrities rajonuose ir Druskininkuose. Alytaus rajono gyventojai turi 16,4, Lazdijų - 12,7, o Varėnos - 15,3 tūkst. įvairių transporto priemonių. Kurorto gyventojai turi įregistravę beveik 14 tūkst. automobilių. Taigi Alytuje mašinų yra kiek daugiau nei Druskininkuose, Lazdijuose ir Varėnoje kartu paėmus.
Neskatina išregistruoti
Lietuvos automobilizacijos tempai stebina ir užsienio specialistus.
Kaip sakė J.Valiūnas, balandžio pradžioje „Regitroje” registruojamų transporto priemonių skaičius pasiekė 2 mln. Jubiliejinę, dukart milijonąją, transporto priemonę - iš Belgijos įvežtą 10 metų senumo „Audi A6” VĮ „Regitra” Šiaulių filiale įregistravo šiaulietė. J.Valiūnas sutinka, kad šalies keliais ir miestų gatvėmis nevažinėja 2 mln. mašinų. Mat kol kas pas mus nėra finansinių svertų, skatinančių gyventojus ir įmones išregistruoti nenaudojamas transporto priemones.
Didžiausią dalį šalies kelių transporto priemonių - apie 80 proc. - sudaro lengvieji keleiviniai automobiliai.
Statistikos duomenys iškalbingi. Antai 2002 metais Lietuvoje buvo įregistruota 1 mln. 180 tūkst. mašinų. Taigi per penkerius metus Lietuvoje jų padaugėjo dvigubai, o nuo 1983-iųjų - maždaug 240 proc. Deja, daugiau ir eismo įvykių, žuvusiųjų ir sužeistųjų, labiau teršiama aplinka.
Prekeiviai braižo naujus maršrutus
Pasak naudotų automobilių pardavimu jau keliolika metų besiverčiančio alytiškio Eugenijaus P., prekeiviai braižo naujus maršrutus ir vis dažniau naudotų lengvųjų mašinų ieško pietinėse Europos šalyse - Prancūzijoje ir Italijoje, nors iš Vokietijos į Lietuvą jų vis dar įvežama daugiausia.
„Regitros” duomenimis, šiemet iki balandžio 1 dienos iš Vokietijos įvežta 32,7 tūkst. naudotų lengvųjų automobilių. Iš minėto skaičiaus Lietuvoje užregistruota 21 tūkst. Specialistų teigimu, bendras įvežtų transporto priemonių skaičius yra gerokai didesnis, nes ne visos registruojamos.
Pirmąjį šių metų ketvirtį tarp Lietuvoje registruotų nenaujų lengvųjų automobilių 49 proc. sudarė įvežti iš Vokietijos (2005 metais - 63,7 proc.).
Naudotas mašinas iš Vokietijos gabena ne tik lietuviai, bet ir lenkai, latviai, rumunai, bulgarai, slovakai, albanai, serbai, vokiečiams siūlantys didesnes kainas.
Statistika rodo, kad pigesnių, ilgiau nei 10 metų eksploatuotų lengvųjų automobilių, kurie yra patys prieinamiausi lietuvio kišenei, vis dažniau ieškoma Prancūzijoje ir Italijoje.
Per tris šių metų mėnesius į Lietuvą iš Italijos buvo įvežta ir įregistruota 134,4 proc. automobilių daugiau nei tą patį laikotarpį pernai. Antrojoje vietoje pagal naudotų mašinų įvežimo augimą yra Prancūzija - parvežtųjų iš šios šalies padaugėjo 68 proc.
Lietuvos gyventojų nenaujų ir naujų lengvųjų mašinų įsigijimo santykis - pirmųjų naudai. Šalyje 1 tūkst. žmonių teko 13 naudotų ir 1,2 naujutėlio lengvojo pirmąjį šių metų ketvirtį registruoto automobilio. Kaimyninėje Latvijoje - 8 naudoti ir 3,5 naujo.
Į „Regitrą” - atsiimti vairuotojo pažymėjimų
J.Valiūnas priminė, kad gyventojai savo transporto priemonę gali registruoti bet kuriame VĮ „Regitra” filiale, nesvarbu, kur deklaravę gyvenamąją vietą ar koks yra juridinio asmens buveinės adresas. „Regitroje” naudojamos šiuolaikinės informacinės technologijos, nuolat plečiamas klientų aptarnavimo padalinių tinklas”, - sakė filialo viršininkas.
Lietuvos gyventojai į „Regitrą” eis ne tik laikyti vairavimo ir eismo teorijos egzaminų, bet ir atsiimti vairuotojo pažymėjimo. Policija vairuotojų pažymėjimų išdavimo ir keitimo veiklą, kaip nesusijusią su tiesioginiu policijos darbu, nutraukia jau kitą savaitę - nuo gegužės 1 dienos.
Pasak miesto ir rajono policijos komisariato Eismo priežiūros poskyrio Vairuotojų pažymėjimų išdavimo ir keitimo grupės vadovo Žydrūno Geležausko, nuo gegužės 1-osios vairuotojo pažymėjimai policijoje bus išduodami tik tiems gyventojams, kurie kreipėsi iki minėtos datos.
Vairuotojų pažymėjimų išdavimo ir keitimo grupės darbuotojai be darbo neliks. Kaip sakė Eismo priežiūros poskyrio viršininko pavaduotojas Rimantas Platūkis, grupėje dirbę žmonės bus įdarbinti komisariato Eismo priežiūros poskyryje.
Gediminas VAITEKŪNAS, "Alytaus naujienos", www.ana.lt