Pokalbio su muzikante susitinkame Latvijoje, festivalio „Positivus“ užkulisiuose, mažoje televizijos studijoje, įrengtoje didžiulėje baltoje palapinėje. „Sveika, mano vardas Karen“, – atsistodama nuo baltos odinės sofutės aksominiu balsu taria tamsius plaukus į netvarkingą kasą susipynusi, ekstravagantiška rausva suknele ir languotomis „platformomis“ pasipuošusi mergina.
Seka savo ambicijomis
„Viskas labai šaunu. Pas mus Danijoje dažnai tokios vasaros būna“, – išgirdusi kurtinantį griaustinį ir lietaus lašų barbenimą į palapinės stogą ištaria Karen. Pirmas merginos vizitas Baltijos šalyse prasidėjo Latvijos sostinėje Rygoje. Atlikėja atskleidė, kad laisvadienis, kurio neturėjo labai senai, pralėkė tyrinėjant miestą, ragaujant vietinius patiekalus ir gėrimus. „Anksti atsigulėme miegoti, ir dabar esame čia“, – su šypsena veide sako danė.
K. M. Ørsted, scenoje žinoma MØ slapyvardžiu, šypsosi, kai bandau laužyti liežuvį, mėgindama taisyklingai ištarti jos sceninį vardą. „Jis tariamas Mou. Senąja Šiaurės šalių kalba šis žodis reiškia jauną, naivų, neišlepintą žmogų“, – pasakoja Karen. Tiesa, danė, kuri po kelių valandų kartu su gerbėjais lakstys purvo balose, toli gražu neprimena išlepintos muzikos pasaulio žvaigždutės, nors ir turi kuo pasigirti. Pavyzdžiui, Europoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose išparduodamais bilietais į koncertus. „Žinai, publika iš tiesų skiriasi, tačiau nedaug. Amerikoje žmonės net ir svajoja garsiai, o europiečiai yra linkę kiek kukliau reikšti savo emocijas. Už Atlanto dažnai išgirstu garsių šūksnių „Oh, yeah, tai nuostabu!“ (juokdamasi šaukia palapinėje). O norint užkariauti santūrių europiečių simpatijas prireikia daugiau laiko“, – tikina MØ.
2012 metais į sceną žengusi su naujuoju slapyvardžiu, Karen jau buvo pažįstama su muzika. „Muzika mano gyvenime yra jau daug laiko. Pradėjau kurti, kai man tebuvo septyneri. Žinoma, paprastas melodijas. Septyniolikos subūriau punk grupę, kurią sudariau aš ir mano draugė. Grojome penkerius metus. Tuomet gimė šis projektas, kuriam dabar atiduodu visas savo jėgas“, – pasakoja atlikėja, kurios muziką, kaip sako pati Karen, geriausiai atspindi apibūdinimas indie pop.
Merginos debiutinis albumas „No Mythologies to Follow“ pasirodė vasario 24 dieną. Ar mergina, kuri pabrėžia nenorinti būti panaši į nieką kitą, tik į save, seka trendus? „Kaip ir kiti moderniosios pasaulio visuomenės nariai, keliauju kartu su socialinių medijų keliamu spaudimu. Dėl jų įtakos visi norime būti nuostabūs ir patys geriausi. Ne, aš nesistengiu būti tokia, tačiau manyje glūdi vidinis balsas, sakantis, kad turiu būti geriausia. Ambicijos yra labai gerai. Žinai, ir aš esu labai ambicinga. Šiuo metu noriu groti geruose festivaliuose, tačiau didžiausia mano manija yra tapusios mintys apie antrąjį albumą. Oooh, viskas su juo turi būti labai gerai“, – griausmingu balsu suriaumoja danė.
Žavisi muzika su „kiaušais“
„Seniau keliaudavau į festivalius, tačiau šiuo metu esu tokia užimta, tiek laiko dirbu muzikos industrijoje, kad turėdama laisvo laiko verčiau renkuosi kalnus ir ilsiuosi ten. Bet jeigu nebūčiau apsupta muzikos ir negyvenčiau tokiu ritmu, tikrai, keliaučiau į festivalius ir kaip klausytoja, nes juos myliu“, – atskleidžia danė.
Karen įsitikinusi, jog nuo to laiko, kai ji pradėjo dirbti muzikos industrijoje, ši pasikeitė. Vienas iš įvykusių pokyčių – požiūris į atlikėjas moteris. „Manau, seniau merginoms buvo sunkiau įsitvirtinti, bet iš savo patirties galiu pasakyti, kad dabar taip nėra. Šiuo metu sparčiai kylančios solo atlikėjos yra moterys, be to, pažvelgti reiktų ir į didžiąsias muzikos pasaulio žvaigždes: Beyoncé, Rihanną, Katy Perry. Muzikos industrijoje, žvelgiant iš verslo perspektyvos, dominuoja vyrai, o kūrybiniu požiūriu – moterys“, – įsitikinusi Karen.
„Po penkerių metų baigiau menų studijas. Mus mokė, kaip reikia galvoti apie meno kūrinius ir kūrybinius procesus. Išmokau, kad įdomiausias dalykas yra ne rezultatas, o pats procesas. Čia ir nutinka magija. Taip jaučiuosi ir kurdama muziką – kelionė link galutinio tikslo sudaro tikrąjį muzikos grožį“, – pasakoja atlikėja, muzikiniais įkvėpimo šaltiniais vadinanti „viską, „Sonic Youth“, „Grimes“ ir popmuziką“.
„Visuomet turėjau silpnybę popsui. Taip, ir „Spice Girls“, kurių įrašai mane ir įkvėpė tapti atlikėja. Mano manymu, visi gali sukurti nuobodžią populiariosios muzikos dainą, tačiau tikrai gera daina privalo turėti du dalykus: galvoje įstringančią melodiją ir asmenybę. Man nė velnio nerūpi, ar atlikėjas savo balsą pastato taisyklingai, taip, techniniai dalykai man nė motais. Klausydamas muzikos tu nori girdėti jausmus, slypinčius už dainos žodžių. Muzika turi turėti „kiaušus“, – geros dainos ypatybes atskleidžia Karen Marie.
Baigdama pokalbį jauniems atlikėjams Karen nori palinkėti viena – nekopijuoti kitų. „Tiek daug kartų nusivyliau ir buvau nuvilta. Kad ir kas nutiktų, neturėtum pasiduoti. Jei esi jaunas kūrėjas ir turi svajonę, daryk toliau, ką darai. Tu turi kurti iš širdies. Žmonės ne visuomet supranta tave iš pirmo karto, tačiau niekuomet nekeisk dėl to savęs. Negalvok „O, tai populiaru, aš noriu toks būti“. Tai neteisinga. Sek savo širdimi. Žinau, ši žinutė skamba nemadingai, tačiau kalbu nuoširdžiai“, – šypsosi atlikėja.