Ir toliau plintant omikron atmainai didėja rizika žmonėms susirgti ne tik Covid-19 liga, tačiau ir turėti ilgalaikių pasekmių, kurios atsilieps sveikatai. Pateikiame kelis pagrindinius plaučių uždegimo simptomus, kurie atsiranda sergant Covid-19 liga.
Didelis šio viruso sukeliamas pavojus yra tai, jog niekada negalite žinoti, kokia linkme pasisuks jūsų patiriami simptomai. Nors kai kurių sergančių asmenų simptomai yra lengvi, tačiau kiti gali turėti ilgalaikių viruso sukeltų sveikatos problemų.
Viena dažna komplikacija, kuri gali išsivystyti po bet kokių virusinių infekcijų, įskaitant koronavirusą, yra pneumonija – būklė, dėl kurios „užsidega“ plaučiai.
Plaučių uždegimas gali prasidėti gana staigiai ir išryškėti per 48 valandas. NHS perspėjo, kad dėl tokios plaučių būklės gali atsirasti tokių simptomų kaip nemalonius skreplius sukeliantis kosulys.
Kosėdami galite tikėtis tirštų geltonų, žalių, rudų gleivių, kurios kartais gali būti net ir su krauju.
Kokius plaučių uždegimo simptomus reikia žinoti?
Vienas iš pirmųjų plaučių uždegimo požymių gali būti pastebėtas kvėpuojant, kuomet įprastas kvėpavimas apsunksta. Jis neretai gali būti apibūdinamas kaip „greitas ir paviršutiniškas“, kuomet net poilsio metu negalite užslopinti kamuojamo dusulio.
Taip pat gali pasireikšti krūtinės skausmas, kuris gali sustiprėti kvėpuojant ar kosint. Kiti dažni požymiai gali būti dažnas širdies plakimas, aukšta temperatūra, prakaitavimas ir drebulys, apetito praradimas ir bendras silpnumas.
Retesni simptomai yra galvos skausmas, nuovargis, pykinimas, vėmimas, švokštimas, sąnarių ir raumenų skausmas, taip pat sumišimas ir sutrikusi orientacija, rašoma mirror.co.uk.
Visiems, pajutusiems plaučių uždegimo požymius, patariama kreiptis į šeimos gydytoją, o pradėjus kosėti krauju ar vis labiau sunkėjant kvėpavimui, atsiradus dusuliui, kreiptis tiesiai į greitąją medicinos pagalbą, ligoninę.
Kam didžiausia rizika susirgti pneumonija?
Asmenys, kurie turi didesnę riziką susirgti plaučių uždegimu yra štai šie:
- kūdikiai ir labai maži vaikai;
- pagyvenę žmonės;
- rūkantys asmenys;
- žmonės, sergantys kitomis sveikatos ligomis, pavyzdžiui, astma, cistine fibroze, širdies, inkstų ar kepenų ligomis.
Nors lengva pneumonija gali būti gydoma namuose, ilsintis ir geriant skysčius, kai kurioms rizikos grupėms gali pasireikšti sunkesni simptomai ir prireiks gydymo ligoninėje.
NHS paaiškino, kad rizika, kuomet žmogui išsivystys rimtos ar mirtinos komplikacijos, priklauso nuo asmens sveikatos ir amžiaus.
Kai kurios komplikacijos yra pleuritas, kai uždegimas tarp plaučių ir šonkaulių sukelia kvėpavimo nepakankamumą, plaučių abscesą ir apsinuodijimą krauju.
Geriausias būdas sumažinti plaučių uždegimo riziką yra gyvenimo būdo keitimas, įskaitant atsisakymą žalingų įpročių. Taip yra todėl, kad rūkymas pažeidžia plaučius ir padidina infekcijos riziką.
Kitas patarimas būtų apriboti alkoholio vartojimą, nes piktnaudžiavimas alkoholiu gali susilpninti natūralų plaučių gebėjimą kovoti su infekcija.
Visiems, kuriems yra didelė rizika susirgti plaučių uždegimu, taip pat patariama pasiskiepyti nuo gripo. Taip pat galite apsisaugoti ir Covid-19 vakcinomis, jos pastiprinamosiomis dozėmis, kad išvengtumėte pneumonijos kaip šalutinio koronaviruso poveikio.