Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinis direktorius Mečys Laurinkus teigia, kad išaiškinti trijų teisėjų galimi ryšiai su kontrabandininkais yra "tik fragmentas didelės apimties bylos", kurios dalyviai gali būti netgi politikai.
Tai M. Laurinkus žurnalistams sakė po trečiadienį (07.23) Prezidentūroje vykusio susitikimo su prezidentu Rolandu Paksu.
Saugumo vadovo teigimu, prie šios bylos dirbta dvejus metus su keliomis valstybėmis, kalbama apie "milžinišką kontrabandą", į kurią įtraukta labai daug įvairaus lygio asmenų, ne tik teisėjų, bet netgi politikų.
M. Laurinkus pažymėjo, kad tiriant bylą po liudytojų apklausos gali paaiškėti naujų aplinkybių ir dalyvių. Pasak jo, ši byla bus dar ilgai tiriama.
Pasak VSD generalinio direktoriaus, nustatyti pirmuosius įtariamuosius padėjo tai, kad buvo atskleista sistema, kaip veikia kontrabandininkai.
Kol nepavyko atskleisti kontrabandininkų veiklos schemų, M. Laurinkaus teigimu, bylos būdavo nutraukiamos, arba sugaunami tik kontrabandos vežėjai, "nežinantys, ką veža", statytiniai neveikiančių įmonių vadovai, tarp kurių, pasak VSD vadovo, pasitaikydavo valkatų - "bomžų", neprisimenančių net savo pavardžių.
Prezidentas antradienį pasirašė dekretą dėl susikompromitavusių teisėjų - Panevėžio miesto apylinkės teismo pirmininko Dariaus Japerto, Biržų rajono apylinkės teismo pirmininkės Palmiros Linkevičienės ir Lazdijų rajono apylinkės teismo pirmininko Arvydo Gudo - atleidimo iš pareigų.
Atleisti talkinimu kontrabandininkams įtariamus trijų Lietuvos teismų pirmininkus prezidentui pirmadienį patarė Teismų taryba.
D. Japertas, P. Linkevičienė ir A. Gudas įtariami piktnaudžiavę tarnyba ir trukdę prokurorams bei kitiems teisėjams tirti baudžiamąsias bylas dėl kontrabandos. Be to, pareigūnai įtariami veikę kontrabandininkų grupuotės naudai ir galėję iš jų gauti atlygį.
Pirminę informaciją apie galimus teisėjų korupcinius ryšius VSD suteikė Seimo Antikorupcijos komisija. Ikiteisminį tyrimą dėl teismų pirmininkų veiklos atlieka Generalinė prokuratūra.
BNS