• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tam buvo naudojama nauja technologija, leidusi mokslininkams stebėti elementariosios dalelės judėjimą realiu laiku.

REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau elektronų nebuvo įmanoma nufotografuoti dėl ypač didelio jų greičio, todėl tyrinėtojai pasikliaudavo tik netiesioginiais metodais.

REKLAMA

Šie metodai leisdavo stebėti tik poveikį, kurį sukeldavo elektronų judėjimas, o naujasis metodas leidžia įamžinti patį dalelės judėjimą.

Procesui fiksuoti reikalingi ypatingai trumpi šviesos žybsniai. Tam panaudota paskutiniais metais ištobulinta technologija, kuri leidžia sukurti labai trumpus, tačiau intensyvius lazerio šviesos impulsus, taip pat vadinamus atosekundiniais impulsais.

REKLAMA
REKLAMA

„Elektronas aplink atomo branduolį apskrieja maždaug per 150 atosekundžių. Atosekundė tai labai trumpas laiko tarpas, toks trumpas, kad jį galėtumėm įsivaizduoti tik vieną sekundę lygindami su visos visatos amžiumi“, – sako Johan`as Mauritsson`as iš Lundo universiteto.

Naudodami kitokį lazerį mokslininkai gali nukreipti elektroną ir nufilmuoti jo susidūrimą su šalia esančiu atomu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak J. Mauritsson`o, ši metodika taip pat gali būti panaudota tolimesniems elektronų judėjimo tyrinėjimams, ypač aiškinantis kas nutinka, kai elektronas palieka atomą.

Švedo su kolegomis sukurtas filmas trunka vos vieną šviesos bangos virpesį, tačiau tam, kad jį būtų galima suvokti, buvo sulėtintas.

Tyrimų rezultatai išsamiai aprašomi žurnale „Physical Review Letters“.

Antanas Gerdaitis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų