„Lietuvoje dar tik ieškanti savo propaguotojų Trail sporto šaka yra laikoma pakankamai nauja ir visame pasaulyje. „Trail-running“ arba lietuviškai „bėgimas gamtoje“ pripažintas profesionaliu sportu tik nuo 1990 metų. Šio bėgimo pagrindinis skirtumas nuo kitų yra tai, kad visoje distancijoje negali būti daugiau nei 20 procentų asfalto. Kitaip tariant, nenustebkite jei susidursite su medžių šaknimis, šakomis, įvairiais akmenimis, purvais ar dar kitokiomis gamtos išdaigomis“, – pasakoja Gvidas Rūkas, vienas iš Trail bėgimo Lietuvoje iniciatorių.
Reikia išskirti, kad Trail bėgimo varžybos vyksta ištisus metus, nepriklausomai nuo oro sąlygų, įvairiuose žemynuose (pvz., Prancūzijos Alpės, Sacharos Dykuma, Šiaurės Amerikos gruntas). Jei plento bėgikams ilgiausia distancija – maratonas (42 kilometrai), tai „trail‘ininkai“ 42 kilometrų atstumą vadina „mažuoju Trail“. Jų ilgiausios trasos driekiasi daugiau nei 100 kilometrų. Ir tai dar ne viskas, „trail‘ininkai“ ne tik daug bėga, tačiau ir kyla. Kiekvienoje jų trasoje būna skirtingi pakilimai, kartais skaičiuojami metrais, o kartais ir kilometrais.Tai yra viena iš priežasčių, kodėl „trail‘ininkai“ nešasi kuprines, kuriose galima rasti vandens atsargų, maisto, šiek tiek drabužių, pirmos pagalbos reikmenis ir telefonus (kartais to reikalauja varžybų organizatoriai). Reikia pabrėžti, kad 100 metrų pakilimas Trail bėgimo varžybose prilygsta 1 kilometrui bėgte plento (ar lygaus paviršiaus) varžybose.
„Tiems, kurie niekada nebandė bėgioti, sunku suvokti, kad žmonės savo noru leidžiasi į tokias ilgas distancijas, tačiau tie, kurie ne tik bėgioja, bet ir yra bandę įveikti Trail trasas už Lietuvos ribų, pritars, kad vaizdai, emocijos ir jausmas atperka nuovargį ir kartais skausmą. Bėgimas kalnų apsuptyje, kuomet kiekvienas pakilimas atveria neregėtus ir lietuvaičiams nepažįstamus vaizdus, tiesiog užvaldo, todėl ir norisi bėgti tolyn, aukštyn, greityn. Žinoma nereikia „pamesti galvos“ ir pamiršti žiūrėti po kojomis, nes tiek kilimas į viršų, tiek leidimasis žemyn gali būti pavojingas“, – priduria G. Rūkas.
Lietuvoje „trail‘ininkų“ gretos dar nėra labai didelės. Labai didelę įtaką šio sporto išpopuliarėjimui padarė Andrius Ramonas bei Gediminas Grinius, pradėję startuoti tarptautinėse varžybose nuo 2011 metų, o jau 2014 metų ankstyvą pavasarį buvo sukurta ir „LTU Trail Running People“ bendruomenė.
Lietuvoje Trail tipo varžybų dar nėra daug. Tačiau norintys pajusti kitokio bėgimo dvasią, gali dalyvauti „Lietuvos Trail bėgimo taurėje“, kurį sudaro 12 skirtingų etapų. Išskirtinis šeštasis etapas „Kernavė – Vilnius“ vyks jau šį šeštadienį. Bėgikai rinksis Vingio parke, iš kurio bus specialiu autobusu nuvežti į tris skirtingas starto vietas – ilgiausia trasa sudaro 80 kilometrų ir drieksis iš Kernavės iki sostinės, kitos trasos trumpesnės – 38 ir 15 kilometrų.
Dalyvių numerius atsiimti jau bėgime užsiregistravę bėgikai gali birželio 18-19 dienomis nuo 14.00 val. iki 19.00 val. Lazdynų g. 21. Taip pat numerius pasiimti bus galima ir renginio dieną, prieš išvykstant į numatytas starto vietas, nuo 7.00 val. ryto Vingio parke. Visi bėgikai, įveikę pasirinktas distancijas, finišuos taip pat Vingio parke. Pirmieji greičiausieji bėgikai finišą pasiekti turėtų preliminariai apie 14.30 val.