Siekdamos apsisaugoti nuo augančios klientų nemokumo rizikos, lizingo bendrovės sugriežtino pirkimo išsimokėtinai sąlygas taip pat maksimaliai, kaip dar neseniai jas buvo sušvelninusios.
Dar prieš metus bet kuris pirkėjas buvo viliojamas neribotomis galimybėmis įsigyti išsimokėtinai visas prekes ir paslaugas - nuo automobilių ir turistinių kelionių į egzotiškus kraštus iki keliasdešimt litų kainuojančio kiniško virdulio.
„Nulinis“ pabrangimas ir kitos patrauklios išperkamosios nuomos sąlygos tūkstančius smulkių pirkėjų Lietuvoje įtikindavo, kad iš tiesų tik šitaip reikia pirkti ir gyventi - į skolą naudojantis tuo, kam įsigyti šiandien nesukrapštai nė 200 arba nė 50 litų. Įmonės įklimpo į milžiniškas skolas, išsimokėtinai įsigijusios darbo technikos bei įrangos.
Šiandien pirkėjai vis rečiau drįsta pirkti į skolą. Sugriežtinus pirkimo išsimokėtinai sąlygas, vis dar pasitaikantis pirkėjų optimizmas neretai dingsta išgirdus neigiamą atsakymą: bankas negali finansuoti jų norimo pirkinio. Todėl jau pernai išperkamosios nuomos rinkos plėtra staiga sulėtėjo, o šiemet su didžiuliu pagreičiu ritasi žemyn.
Faktai
2007-aisiais aktyviai didėjusi išperkamosios nuomos rinka pernai grįžo į 2006 metų lygį. Lietuvos lizingo asociacijos duomenimis, 2007 metais 45 proc. išaugusios išperkamosios nuomos portfelis sudarė 10,8 mln. litų, o 2008 metų rugsėjo pabaigoje jis tebuvo padidėjęs iki 11,9 mln. lito.
2007 metais naujai pasirašytų išperkamosios nuomos sutarčių bendra vertė siekė 9,1 mln. litų ir buvo 47 proc. didesnė nei 2006-aisiais. Pernai iki spalio mėnesio naujai pasirašytų sutarčių vertė tesiekė 5,6 mln. litų. Mažiau išsimokėtinai pirkta ne tik buitinės technikos ir baldų, bet ir pramonės įrenginių, kelių transporto priemonių.
Išaugo nemokumo rizika
2008 metais pirkimo išsimokėtinai rinka nedidėjo, o metų pabaigoje dėl ekonominės šalies padėties pokyčių bei sumažėjusio vartojimo ji netgi šiek tiek sumažėjo, pripažino UAB „SNORO lizingas“ Komercijos departamento direktorius Audrius Norvaiša. „Dėl prognozuotos prastėsiančios ekonominės situacijos ir padidėjusios dėl to klientų rizikos atidžiau vertinome jų finansinę padėtį bei mokumo galimybes dar nuo 2008 metų pradžios, todėl nemokių klientų situacija nėra reikšmingai pablogėjusi“, - teigė jis LŽ.
Pasak A.Norvaišos, atsižvelgiant į rinkos padėtį, pirkimo išsimokėtinai sąlygos yra šiek tiek sugriežtintos, nes didėjant nedarbo lygiui ir brangstant klientų turimiems įsipareigojimams gerokai padidėjo jų nemokumo rizika.
„Natūralu, kad lizingo bendrovės stengiasi apsisaugoti nuo galimų nuostolių ir vertina klientus šiek tiek griežčiau. Tačiau derėtų atkreipti dėmesį, kad ne vien lizingo bendrovių sąlygų sugriežtinimas lemia, koks atsakymas dėl paslaugos suteikimo - teigiamas ar neigiamas - bus pateiktas klientui. Kadangi pastaruoju metu gyventojų vartojimo išlaidos dėl infliacijos, didesnių mokesčių ir pan. didėja, o pajamų augimo prognozės yra gana pesimistiškos, keičiasi ir gyventojų finansinės galimybės bei jų perspektyvos. Tokiomis sąlygomis finansavimą lizingo bendrovės gali pasiūlyti mažesniam klientų skaičiui nei anksčiau“, - tikino pašnekovas.
Pasak jo, pakankamas pajamas gaunantiems bei finansiškai stabiliems klientams nėra jokių kliūčių įsigyti prekių išsimokėtinai.
„Neretai patys klientai per daug optimistiškai vertina savo finansinę būklę, nesigilindami į ekonominės aplinkos pasikeitimus bei jos poveikį. Pirkimas išsimokėtinai yra išties puiki galimybė gyventi geriau jau šiandien, tačiau skolintis reikia visuomet atsakingai pasveriant visas aplinkybes“, - priminė A.Norvaiša.
Daugėja atsiskaitymų grynaisiais
„Topo centro“ generalinis direktorius Česlovas Steigvila LŽ sakė, kad išperkamosios nuomos būdu pernai, palyginti su 2007-aisiais, parduota 20 proc. mažiau prekių. 2008 metais toks pardavimas sudarė 24 proc. viso pardavimo.
„Padidėjo pirkėjų atsiskaitymas grynaisiais. Manau, kad žmonės supranta, jog verta turimas lėšas investuoti į gerus ir kokybiškus prietaisus. Pinigai gali nuvertėti, o gera technika visada turės savo išliekamąją vertę“, - teigė Č.Steigvila.
Kalbėdamas apie prognozes šiems metams, „Topo centro“ generalinis direktorius sakė manąs, kad, bankams griežtinant reikalavimus ir sąlygas, pirkti išsimokėtinai bus vis sudėtingiau. „Todėl tikėtina, kad grynaisiais atsiskaitoma bus dar dažniau“, - teigė jis.
Kuklios prognozės
Lietuvos lizingo asociacijos valdybos pirmininkas Povilas Milašauskas LŽ sakė, kad pernai užfiksuotas lėčiausias lizingo rinkos augimas per visą šios pirkimo formos gyvavimo Lietuvoje laikotarpį. „Rinka pernai augo apie 20 proc., tačiau šis augimas nebuvo toks įspūdingas kaip užpernai ir nuoseklus kaip visais kitais ankstesniais metais. Prasta bendra ekonominė situacija lizingo kompanijas dar labiau paskatins valdyti riziką ir optimizuoti sąnaudas. Lizingo portfelio kokybė blogėja dėl tam tikrų sektorių, ypač transporto, statybų ir nekilnojamojo turto. Šiuose sektoriuose ženklus mokumo pablogėjimas“, - teigia P.Milašauskas.
Paklaustas, ar šiems sektoriams jau yra uždarytos lizingo kompanijų durys, pašnekovas linkęs manyti, kad rinka pati diktuoja, kokie projektai šiuo metu gali būti finansuojami, kokie - ne. „Bankai ir lizingo kompanijos atidžiai vertins ir atsirinks tik pačius geriausius projektus“, - teigia jis.
Pašnekovo nuomone, išperkamosios nuomos paslaugų poreikis šiemet bus dar mažesnis, o dėl išaugusios pinigų kainos tarpbankinėje rinkoje - dar brangesnis. „Padidėjus pinigų skolinimosi kainai bankams, atitinkamai padidėjo palūkanos ir galutiniam vartotojui“, - pažymėjo P.Milašauskas.
Asociacijos valdybos pirmininkas viliasi rinkos augimo ir šiemet, tačiau prognozės itin kuklios. „Jeigu pirkimo išsimokėtinai rinka augs bent 5 proc. - bus normalu. Atskiros kompanijos ir atskiri segmentai gali ir visai neaugti arba augti labiau, tačiau vidurkio tikimasi tokio“, - teigia jis.
Jolita Žvirblytė