Prieššventinę savaitę parduotuvės sausakimšos, bet pirkėjai plačiau atverti piniginių neskuba.
Paprastai prieš didžiąsias šventes prekybos vietos būna apgultos pirkėjų. Šie metai nėra išimtis, bet masinio parduotuvių siaubimo taip pat nėra.
Tik ko reikia stalui
Pasak „Norfos“ prekybos tinklo atstovo spaudai Dariaus Ryliškio, prieš krizę didžiausias prieškalėdinis pirkimas vykdavo kelios dienos iki Kalėdų ir pirkėjai prekybos centrus užgriūdavo kone vienu metu. Prasidėjus sunkmečiui, žmonės atidžiau renkasi prekes, dovanas, tad prieššventinė prekyba yra ilgesnė ir ne tokia masinė. „Nemanome, kad žmonės šiemet išlaidaus daugiau nei pernai ar užpernai, – atlyginimai juk neaugo“, – sako jis.
Šiuo metu tinklo parduotuvėse daugiausia nuperkama produktų, reikalingų šventiniam stalui, ypač žuvies – jos pardavimas paskutinę savaitę iki švenčių pernai ir užpernai buvo išaugęs 2,5 karto, o silkės net 4–5 kartus.
Perkamos ir kitos specialios prekės: kūčiukai, kisielius, spanguolės, aguonos, saldumynai, žąsys, antys, taip pat kalėdinės eglės bei jų papuošalai, viskas, ką galima išrinkti dovanoms, ir puošnūs maišeliai joms sudėti.
Kiek realiai išleidžiame šioms Kalėdoms, prekybininkai dar neskaičiavo, tačiau tam tikras rodiklis yra. Pasak D. Ryliškio, susumavus paskutinės savaitės prieš šventes apyvartą ir padalijus iš kasos čekių kiekio, vidutiniškai vienas pirkėjas išleidžia kiek daugiau nei 28 litus. Nors šis vidurkis, pasak „Norfos“ atstovo, tikrosios padėties neatspindi (vienas pirkėjas galėjo įsigyti tik kramtomosios gumos, o kitas – pilną vežimėlį prekių), suma gana menka – vadinasi, žmonės net ir prieš svarbiausias metų šventes pinigų nešvaisto.
Pirkėjai racionalūs
„Maximos Lt“ įmonės atstovė ryšiams su visuomene Olga Malaškevičienė sako, kad, palyginti šių metų pirmąsias dvi gruodžio savaites su tuo pačiu laiku pernai, pardavimas išlieka labai panašus.
Didžiausio pirkimo – ypač maisto produktų ir maisto gaminių – laukiama paskutinėmis dienomis. „Nors kalėdinę prekybą mes pradedame nuo lapkričio vidurio, įsibėgėja ji tik gruodį“, – sako „Maximos“ atstovė.
Ir šiame tinkle pastebima, kad pirkėjai išlieka racionalūs: pirmosiomis gruodžio dienomis apsižiūri ir planuoja pirkinius, laukia akcijų – ypač žaislams ir knygoms. „Kol kas klientai labiau rūpinosi dovanomis, – daro išvadą O. Malaškevičienė. – Šiemet 40 proc. daugiau nupirko knygų, o žaislų, kosmetikos ir buitinės technikos įsigijo panašiai tiek pat, kiek ir pernai.“
Palyginti gruodžio ir lapkričio mėnesių pirkimą akivaizdu, kad pirkėjai ruošiasi šventėms – vien saldumynų gruodį nuperkama daugiau. Gruodį šokolado nupirkta 24 procentais daugiau, dvigubai daugiau pirkta ir zefyrų, o populiariausi saldumynai – kalėdinių saldainių rinkiniai. Gruodį taip pat daugiau perkama želės ir sausų kisielių, priedų maistui ruošti, medaus, duonos gaminių (ypač kūčiukų).
„Vidutinis šventinis krepšelis jau trečius metus išlieka panašus. Manome, kad šiemet šventinis pirkinių krepšelis paaugs tik keliais procentais ir klientai, kaip ir pernai, neišlaidaus“, – sako O. Malaškevičienė.
Rūpinosi ir interjeru
„Iki“ prekybos tinklo Komunikacijos skyriaus vadovas Valdas Lopeta sako, kad šiemet tikimasi, jog tautiečiai Kalėdų pirkiniams išleis iki 10 procentų daugiau nei pernai.
Lapkričio vidury pradėta kalėdinė prekyba pirmosiomis savaitėmis pasižymėjo išskirtiniu pirkėjų dėmesiu kalėdiniams papuošalams ir interjero dekoracijoms, o paskutinėmis dienomis nuo lentynų šluojami žaislai ir saldumynai – pastarųjų, palyginti su pernai, parduodama 38 procentais daugiau.
V. Lopetos teigimu, kaip ir kasmet, renkantis dekoracijas, paklausūs mados pokyčius atlaikę ir vaikystės ilgesį sukeliantys žaisliukai. Iš saldėsių ypač populiarūs advento kalendoriai, šokoladiniai Kalėdų Seniai, saldainių asorti.
„Naujuosius metus lietuviai vis dažniau pasitinka gryname ore – tikimasi, kad pernai prieš naujametes šventes netikėtai išpopuliarėjusios kepsninės ir jų rinkiniai sulauks paklausos ir šiemet“, – spėja V. Lopeta.
Didžiausio pirkėjų antplūdžio parduotuvėse laukiama būtent dabar, kai prasideda pagrindinis apsipirkimo etapas. Likus kelioms dienoms perkami švieži produktai – žuvis, mėsa. Daugiau nei paprastai nuperkama vaisių bei daržovių.
„Pastebimai daugiau nei kitu metų laiku nuperkama ir želės, pabarstukų ar prieskonių tortams, konservuotų žirnelių, miltų ir sulčių. Švenčių patiekalus lietuviai vis dar gamina namuose“, – daro išvadą „Iki“ komunikacijos skyriaus vadovas.
Daiva SAVICKIENĖ