• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo beveik 17 tūkst. iki kiek daugiau nei 83 tūkst. eurų. Tokios premijos šiemet laukia Lietuvos sportininkų, kurie išvyksta kovoti dėl medalių į Paryžiaus paralimpines žaidynes. Nors premijos bus dvigubai mažesnės nei olimpiečių, lyginant su ankstesnėmis paralimpinėmis, jos gerokai išaugusios.

Nuo beveik 17 tūkst. iki kiek daugiau nei 83 tūkst. eurų. Tokios premijos šiemet laukia Lietuvos sportininkų, kurie išvyksta kovoti dėl medalių į Paryžiaus paralimpines žaidynes. Nors premijos bus dvigubai mažesnės nei olimpiečių, lyginant su ankstesnėmis paralimpinėmis, jos gerokai išaugusios.

REKLAMA

Lygiai taip pat, kaip ir olimpiečių, paralimpiečių premijų už sporto pasiekimus skyrimas yra reglamentuotas Lietuvos Respublikos Sporto Įstatyme.

Įstatymo 26 straipsnio antrame punkte nurodyta, jog „asmuo turi teisę gauti valstybės premiją, jeigu jis, pagal tam tikros sporto šakos tarptautinės federacijos ar kitų tarptautinių sporto organizacijų nustatytas taisykles atstovaudamas Lietuvos Respublikai, tapo paralimpinių ar kurčiųjų žaidynių 1–4 vietos laimėtoju“.

Premijų dydžiai nurodomi Lietuvos respublikos vyriausybės nutarime dėl valstybės premijų už pasiektus aukšto meistriškumo sporto laimėjimus sportininkams ir jų treneriams dydžių nustatymo.

REKLAMA
REKLAMA

Jame parašyta, kad aukso medaliu paralimpinėse žaidynėse pasidabinęs sportininkas valstybės apdovanojamas 1525 bazinių socialinių išmokų dydžio premija.

REKLAMA

Kadangi šiuo metu vienos bazinės socialinės išmokos dydis siekia 55 eurus, tai reiškia, kad auksą į Lietuvą iš Paryžiaus paralimpinių parvežęs atletas iš valstybės gautų 83875 eurų vienkartinę premiją.

Už sidabro medalį paralimpiečiui valstybė sumokėtų 41965 eurų, o už bronzą – 31460 eurų vienkartinę premiją.

Paskutinis šansas Paryžiaus paralimpinėse besivaržančiam sportininkui gauti premiją iš valstybės – užimti ketvirtą vietą, kadangi už ją valstybė sportininką apdovanotų 16775 eurų siekiančia vienkartine premija.

REKLAMA
REKLAMA

Už žemesnes vietas, skirtingai nei olimpiečiams, valstybinės premijos paralimpiečiams nenumatytos.

Premijos – dvigubai mažesnės nei olimpiečių, tačiau situacija gerėja

Nors Lietuvos olimpiečiai Paryžiaus olimpinėse žaidynėse aukso ir neiškovojo, olimpietis, kuris šiemet būtų tą padaręs, būtų gavęs 167695 eurų siekiančią premiją.

Tai reiškia, kad auksą iškovojusiam olimpiečiui šiemet buvo numatyta dvigubai didesnė premija, nei paralimpiečiui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lygiai taip pat ir už sidabrą – jeigu paralimpiečiui numatyta 41965 eurų premija, tai olimpiečiai disko metikas Mykolas Alekna bei breiko šokėja Dominika Banevič, kurie iškovojo sidabrą, gavo po 83 875 eurus siekiančias vienkartines premijas.

Bronzos medalius iškovojusių olimpiečių pinigines valstybė papildė 62920 eurų siekiančiomis vienkartinėmis išmokomis. Tai irgi buvo dvigubai didesnės premijos, nei yra numatytos paralimpiečiams.

REKLAMA

Vis tik skųstis paralimpiečiams dabar tikrai nėra ko, mat jeigu palygintume vien su premijomis, kurios buvo Tokijo olimpinėse žaidynėse ir dabar, jos yra išaugusios labai ženkliai.

Tokijo olimpinėse žaidynėse prieš ketverius metus už auksą paralimpiečiui sportininkui buvo numatyta 18 320 eurų premija, o olimpiečiui – 121 960 eurų premija. Skirtumas tuomet buvo didesnis nei 6 kartai.

Tai, kad dabar situacija yra ženkliai pagerėjusi neslėpė ir su tv3.lt portalu bendravęs Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius.

REKLAMA

„Anksčiau olimpiečių ir paralimpiečių premijos skyrėsi 7 ar 8 kartus. Aš pats, kai dalyvavau Rio de Žaneire, tai skyrėsi 7,8 karto. Mūsų premija buvo 19 tūkst. už auksą, o olimpiečių - virš 100 tūkst.

Dabar yra 50 proc. skirtumas, bet nuo 2025 m. sausio 1 d., mano žiniomis, premijos bus vienodos. Kiek suprantu, jos olimpiečiams sumažės ir bus prilygintos prie mūsų. Mes tiesiog metų metus kovojome, kad premijos būtų lygios, o čia jau valstybė priėmė tokį sprendimą, kad jos ir bus vienodos, tik turbūt, kad olimpiečiams mažės“, – tv3.lt portalui pasakojo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2024 m. rugpjūčio 28 – rugsėjo 8 d. Paryžiuje Lietuvos garbę gins devyni paralimpiečiai.

Paryžiuje varžysis lengvaatlečiai Andrius Skuja, Aušra Garunkšnytė, Donatas Dundzys, Oksana Dobrovolskaja ir Eivydė Vainauskaitė, plaukikai Edgaras Matakas ir Gabrielė Čepavičiūtė, dziudo imtynininkas Osvaldas Bareikis ir šaulė Raimeda Bučinskytė.

Verta pažymėti, kad praeitos paralimpinės žaidynės lietuviams buvo puikios. Paralimpiečiai į Lietuvą parsivežė net tris bronzos medalius.  Pirmą bronzos medalį iškovojo plaukikas Edgaras Matakas, sėkmingai pasirodęs 50 metrų laisvuoju stiliumi finale, vėliau žaidynių prizininku tapo dziudo imtynininkas Osvaldas Bareikis, o galiausiai trečiąją vietą užėmė ir golbolininkai.

REKLAMA

Lietuviai paralimpinėse žaidynėse dalyvauja nuo 1988 m. žaidynių, vykusių Seule, ir iki šiol yra iškovoję iš viso 40 paralimpinių medalių. Tą padaryti pavyko jau 27 mūsų šalies sportininkams.

Paryžiaus paralimpinėse žaidynėse dalyvaus apie 4,4 tūkst. sportininkų.

Primename, kad „Bitė Lietuva“ ir TV3 oficialiai tapo Lietuvos paralimpinio komiteto mecenatais. Žengdami šį žingsnį naujieji rėmėjai siekia, kad negalią turintys sportininkai galėtų lengviau iškovoti asmenines pergales ir jomis visame pasaulyje garsintų Lietuvos vardą, kad skleistų paralimpinio judėjimo vertybes ir taip padėtų siekti paralimpinės misijos – įtraukios visuomenės per sportą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų