• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Konstituciniam Teismui išaiškinus, kad Seimo nariai gali susimažinti sau atlyginimus esant ekonominiam sunkmečiui valstybėje, parlamentarai nusprendė savo pinigines kas mėnesį paploninti 15 proc. Tačiau ir po tokio apkarpymo tautos išrinktieji uždirbs daugiau negu praėjusią kadenciją.

REKLAMA
REKLAMA

Sumažėjo 15 procentų

Vakar Seimas po audringų diskusijų pritarė siūlymui ekonominiu sunkmečiu - nuo vasario 1 d. iki gruodžio 31 d. - 15 proc. sumažinti parlamentarų ir ministrų atlyginimus. Šį siūlymą palaikė 113 seimūnų, prieš balsavusiųjų nebuvo, rašo „Respublika“.

REKLAMA

Įstatymo projektą pristačiusio Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Kęstučio Glavecko teigimu, parlamentarų alga mažėja iki 7 tūkst. litų ir jie gaus 3372 litais mažiau. Skaičiuojama, kad toks Seimo žingsnis leis sutaupyti apie 2 mln. 200 tūkst. litų valstybės biudžeto lėšų.

REKLAMA
REKLAMA

Šis projektas buvo parengtas atsižvelgus į praėjusią savaitę Konstitucinio Teismo priimtą sprendimą, kad Seimo nariai gali sumažinti atlyginimus ne tik kitos kadencijos parlamentarams, bet ir sau, jei valstybėje susiklosto itin sunki ekonominė ir finansinė padėtis.

Ilgos diskusijos

Tačiau iki tokio sprendimo priėmimo Seime virė karšti ginčai – kas pasiūlys nurėžti didesnę algos dalį. Seimo pirmininkas Arūnas Valinskas paragino atsisakyti pusės uždarbio, tačiau kolegų palaikymo nesulaukė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai kurie parlamentarai taip pat siūlė susimažinti atlyginimus ne 15, o 50 ar net 90 proc. Darbo frakcijos atstovas Viktoras Uspaskichas išvis paragino kolegas pragyventi už minimalią 800 litų algą. Daugiau nei 15 proc. atlyginimo norintiems atsisakyti parlamentarams nuskambėjo siūlymas padaryti tai savanoriškai.

REKLAMA

„Čia tikrai yra Seimo narių, kurie gali susimažinti 50 proc. Yra tokių, kurie galėtų dirbti už 1 litą, ir net tokių, kurie su mielu noru primokėtų, kad tik čia galėtų būti. Bet yra ir tokių, kuriems Seimo nario alga tėra vienintelis pragyvenimo šaltinis“, - kalbėjo Liberalų ir centro sąjungos lyderis Artūras Zuokas.

REKLAMA

Parlamentaras Julius Veselka skeptiškai vertino populistinius siūlymus mažinti atlyginimus ir kolegas paragino kurti socialinės gerovės valstybę, o ne žaisti šou žaidimus. Pasak J. Veselkos, kai kurie projektai ar pirkiniai valstybei kainuoja kur kas daugiau milijonų.

Vis tiek daugiau

Šiuo metu galiojančiame Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatyme Seimo nariams nuo šių metų sausio 1 d. taikomi didesni pareiginės algos koeficientai, tačiau sumažintos jiems skiriamos lėšos su parlamentine veikla susijusioms išlaidoms padengti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau parlamentarai gaudavo 4,6 tūkst. litų atlyginimą neatskaičius mokesčių, dar apie 8,5 tūkst. litų sudarydavo lėšos parlamentinei veiklai.

Po siūlomo 15 proc. sumažinimo parlamentarų kišenes kiekvieną mėnesį vis tiek papildys didesnė pinigų suma negu praėjusią kadenciją. Skaičiuojama, kad seimūnų atlyginimas nuo vasario 1 d. neatskaičius mokesčių sieks 9,2 tūkst. litų, į rankas - 7 tūkst. litų.

REKLAMA

Seimūnų sprendimas leis sutaupyti apie 2 mln. 200 tūkst. litų valstybės biudžeto lėšų

Komentaras


Kęstutis Čilinskas

Teisininkas

Vertinant teisės požiūriu, tai buvo priimtos antikrizinės priemonės, kuriomis padidintos gyventojų ir verslo prievolės biudžetui, padidinti mokesčiai, sumažintos lengvatos, atlyginimai paprastiems darbuotojams.

REKLAMA

Tai dabar pagal Konstituciją ir pagal teisinės valstybės principą valdžios atstovai taip pat turėtų būti solidarūs. Jie turėtų susimažinti savo pajamas tokiu pat lygiu, koks buvo iki krizės išaiškėjimo. Krizės motyvas buvo žinomas praėjusių metų rudenį, apie tai buvo labai daug kalbama. Praėjusių metų lapkričio mėnesį atlyginimo padidinimas, kuris buvo jau po Seimo rinkimų, aiškiai buvo neetiškas. Nes dalyvavo tie patys Seimo nariai, kurie buvo jau išrinkti, ir jie žinojo, kad sau 200 proc. pasididina atlyginimą būsimajame Seime.

Tai dabar sprendimas susimažinti tik 15 proc. iš tikrųjų yra padidinimo išsaugojimas. Tai nėra joks susimažinimas, tai nėra tokia pat situacija, kokia sukuriama visiems kitiems žmonėms. Parlamentarų atlyginimai vis tiek išlieka kur kas didesni, negu buvo iki padidinimo (lapkričio mėn. - red. past.).



Arturas Paknys

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų