Dariui ir Girėnui, Maironiui, Basanavičiui, Vydūnui ir Kudirkai – sunkūs laikai. Visos paskutinės Vyriausybės pirmuoju smuiku griežė sieksiančios įvesti Lietuvai eurą ir užmiršti dvidešimtus metus cirkuliuojantį litą. Jau antra valdžia garsiai žada mestelėti saldainį bankams – apriboti atsiskaitymą grynaisiais.
Nors tai esą turėtų tapti pagrindiniu koziriu traukiant milijonus iš šešėlio, ekspertai džiūgauti neskuba, mat tiesioginė grynųjų ribojimo nauda šešėliui naikinti nėra nustatyta. Finansų ministerijai ir Lietuvos bankui jau pavesta pateikti siūlymus dėl galimybių mažinti grynųjų pinigų apyvartą. Ką tai pakeis?
Dažnas tautietis, net turėdamas piniginėje keletą skirtingų bankų kortelių, vis dar mieliau atsiskaito grynaisiais – išsiskirti su popieriniu pinigu jam daug skaudžiau nei perbraukti plastiko gabalėliu, tad ir taupyti padeda. Ką jau kalbėti apie vyresnius žmones, kuriems bet kokia technologinė naujovė mena apgavystę.
Asmuo su lagaminu grynųjų – filmų įskiepyta klišė, kad vyksta kažkas nelegalaus. Bent penketu atvejų iš dešimties tai veikiausiai bus tiesa, bet ką daryti likusiems.
Įsivaizduokite Marijampolės automobilių turgų, jei bus nuspręsta apriboti atsiskaitymą grynaisiais. Ten pirkėjų iš Rytų veikiausiai nebeišvystume, mat juos vis dar įprasta matyti su pinigingais lagaminėliais, kuriuos vežtųsi į šalis kaimynines, nusprendusias grynųjų laisvės neriboti.
Stambiojo verslo tokie apribojimai veikiausiai nepaveiktų, bet smulkieji tai tikrai pajustų, ypač tiek, kurie kitaip atsiskaityti neturi alternatyvų. O kur dar praturtėjusių baltarusių kuopelės, pastaruoju laiku užgulusios „Akropolius“ ir lietuviškus kurortus.
Net jei nuošalyje paliktume smulkiuosius prekybininkus ir grynuosius mėgstančius pirkėjus iš Rytų, kovoje su šešėliu grynųjų apribojimas neveiktų dėl bent kelių priežasčių. Visų pirma, grynieji tėra šešėlio pasekmė, o ne priežastis. Kas iš to, kad panaikinsime pasekmę, o šaknys toliau šakosis – žmonės veikia šešėlyje dėl mokesčių naštos, teisinio reguliavimo ar draudimų, todėl grynųjų apribojimas nesunaikins paskatų ten būti. Tie, kurie ir šiandien sąžiningai moka už pirkinius, patirs papildomų nepatogumų, o veikiantieji šešėlyje jokių apribojimų nepajus. Jei galiausiai nuspręsime riboti atsiskaitymus popierine valiuta, pamaloninsime tik bankus. Nors jie kartoja ketinantys mažinti operacijų įkainius, jei sprendimas riboti grynuosius bus priimtas, įpareigojimas banką pasirinkti atsiskaitymų tarpininku, tikėtina, sužers jiems nemenkas sumas. Pinigai, patekę į banką, bus greitai perskolinti ir nusės kieno nors kito kišenėje. Toks banknotų multiplikatoriaus efektas vieną grynųjų litą padaugins kelis kartus, padidins pinigų kiekį, o kartu, tikėtina, ir infliaciją.