Marija viename prekybos centre nusipirko svogūnų sodinukų. Netrukus imasi sodinti. Tiesa, Marija sako, kad toks darbas gali nueiti veltui, nes labai daug svogūnų sodinukų, kaip sako, parduodami jau pagedę. Moteris pastebi jau ne pirmus metus, kad didesnė dalis svogūnėlių jau matosi esantys netikę – ant svogūnų akivaizdūs ligų požymiai. Tačiau daug, tiesiog gražūs, bet derliaus taip ir neduoda arba duoda mažai. Ūkininkei teko pirkti ne tik parduotuvėje, bet ir turguje.
Tą pačią bėdą jau patyrė ir Janina. Ir ne pirmus metus. Moteris džiaugiasi nepasikliovusi vien parduotuviniais, nutarė sodinti savo pernai rudenį išaugintus sodinukus. Sako, dabar jau tikrai skins derlių, nes pati žino, kad sodinukai geri. Mat tai, kas parduodama didžiuosiuose prekybos centruose, ją ir pažįstamus ūkininkus, kaip sako moteris, nuvylė.
„Trys kilogramus svogūnų laiškų aš nusipirkau. Laiškeliams, svogūnėliams. „Maximoje“. Ir praktiškai pasodinau paskui išlupau...pūna, sudžiuvo nieko neišleido daigų jokių. [...] Manau uždėta chemijos, kad jie nepūtų. Žinot, juk reikia žiemą atlaikyti svogūnų sėklas, o jos pūna“, - sako ūkininkė Janina.
Po chemijos jie, kaip mano moteris, suserga ir dėl to nebedygsta. Tiesa, botanikai komentuoti kodėl ūkininkai susiduria su tokia bėda - atsisako.
Už tokių svogūnų įvežimą ir prekyba Lietuvoje atsakinga Valstybinė augalininkystės tarnyba kol kas tik spėlioja, kas su svogūnais negerai. Jeigu gaunama nusiskundimų, laboratorijoje tiriama, kokios ligos sodinukus puola. Tad tarnybos atstovai prašo visų ūkininkų, pirkusių įtartinus svogūnėlių sodinukus, tiesiog pranešti apie tai tarnybai. Augalų dauginamosios medžiagos skyriaus vedėja sako, kad dažniausiai svogūnai atkeliauja iš Olandijos, Vokietijos, Lenkijos. Ar jie apipurkšti chemija, kaip spėlioja ūkininkai, moteris negali pasakyti, tam reikia išsamių cheminių tyrimų. Jie atliekami jau kitoje laboratorijoje. Mūsų atvežtus, ūkininkės išbrokuotus svogūnus specialistė apžiūri ir žada keliauti į parduotuvę patikrinti, kodėl prekiaujama nekokybiškais svogūnų sodinukais.
Atvežtus sodinukus platina įvairios įmonės. Žmonės, atėję jų nusipirkti tiek į prekybos centrus, tiek į turgų, kaip sako specialistė, turi reikalauti iš prekybininkų visos informacijos apie svogūnus. Ir tuo pačiu – gerai apžiūrėti ką perkantys.
„Turėtumėt pasižiūrėti ar svogūniukas yra be defektų. Ar jis neturi kvapo. Jeigu mes, kaip tarnyba gauna tokius nusiskundimus, tai taip mes galim paimti mėginuką ir pasižiūrėti“, - aiškina skyriaus vedėja Marija Alechnovič.
Gavę skundų, specialistai imasi reidų. Juos atlieka ir be skundų. Ir tokia tvarka ne tik su svogūnais, bet ir su visomis į Lietuvą atkeliaujančiomis sėklomis.
Tiesa, Europos komisija dėl prastų orų, neleidusių pernai subrandinti sėklų, leido į rinką teikti jas su mažesniu daigumu, gali būti, kaip spėlioja pirkėjai, kad verslininkai tuo ir naudojasi. Tiesa, prie kryžiaus kalama „Maxima“ kaltės kratosi. Ir sako, kad nekokybiški svogūnai parduotuvėse atsirado per klaidą, tik neaišku, kieno.
Jeigu yra nusipirkusių papuvusių ar kitaip pažeistų svogūnėlių ir tebeturinčių kvitą, parduotuvė žada už nekokybišką pirkinį grąžinti pinigus.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.