Blankiai apšviestoje, paslaptingos rytietiškos muzikos garsuose paskendusioje scenoje užburiančiais judesiais tarsi Šachrazada šeicho hareme žiūrovus viliote vilioja plačiai besišypsanti moteris. Tačiau žvilgsnį labiausiai patraukia ne džiaugsmu, jog daro tai, kas ją įkvepia, spindinčios akys ar ryškus makiažas. Ir net ne basos kojos bei blizgantys papuošalai. Žvelgiant į moteriškumu pulsuojantį siluetą scenoje akys užkliūva už apnuoginto liemens. Liemens, poroje su klubais šokančio savo darnų šokį. Pilvo šokį. Pasak Tauragėje aštuonerius metus šio amato tauragiškes mokančios ir savais pasirodymais žavinčios Daivos Budginienės, šis užsiėmimas ne tik išlaisvina moters esybę, bet ir padeda norinčioms susilaukti kūdikio.
Geriausias vaistas – šokis
Po Daivos ištarto teiginio, kad pilvo šokis padeda lengviau gimdyti, mano akys išsiplėtė. O kaip?
– Legendų ir teorijų, kaip ir kur gimė pilvo šokis, netrūksta. Vieni teigia, jog tai – šeichų linksminimo programos dalis, kiti – praktinis būdas išvengti sudėtingo ir skausmingo gimdymo. Esą šokį praktikavusios rytietės kūdikių susilaukdavo lengviau. Nuolatinis bangavimas liemeniu, klubų traukinėjimas iš vieno šono į kitą stangrina pilvo ir nugaros raumenis, ištampo sausgysles. Taip aktyvinama ne tik žarnyno veikla, bet ir stiprinamas gimtos kaklelis. Teigiama, jog pilvo šokiai netgi 10 proc. padidina vaisingumą. Šis šokis siejamas su žeme, moteriškumu, gimimo momentu. Iš pažiūros atrodo paprasta, tačiau tai – juodas darbas. Rezultatai pastebimi jau po kelių mėnesių, – demonstruodama judesį, kuris padeda kovoti su skrandžio skausmais, paaiškinimą pateikė Daiva. Tad, pasak pašnekovės, negerkite tų „mezymų“, tai yra chemijos. Geriau šokite.
Rytietiški šokiai, Daivos teigimu, ne tik padeda pagerinti sveikatą, bet ir dovanoja gerą nuotaiką. Jį gali šokti bet kokio amžiaus (Daivos pamokas lankė net 68-erių tauragiškė) ir sudėjimo moterys. Nedideli riebaliukai virš klubų – netgi privalumas. Tad norint būti simpatiška pilvo šokių šokėja, nereikia laikytis jokių dietų.
– Atėjusios į susitikimą valandą moterys negalvoja apie nieką kitą, tik kaip išsukti klubais tą nelemtą aštuoniukę. Net vaikus pamiršta. Užburianti muzika užvaldo. Fiziškai nuvargstama, bet jaučiamas dvasios pakylėjimas. Nesuprantu tų seminarų „Kaip tapti laimingu?“. Neva, sumokėsi 250 Lt ir, paklausęs paskaitos, imsi šypsotis. Aš geriau už tuos pinigus batus naujus nusiperku. Laimingą moterį daro jos esybę atskleidžianti veikla. Pavyzdžiui, šokis. Šokančios moterys visada laimingos, – savos laimės receptą atskleidė Daiva.
Gyvenimo kelią... susapnavo!
O iš kur ta didelė meilė šokiui bei rytietiškai kultūrai? Paklausta pašnekovė ėmė pasakoti savąją istoriją. Esą prieš aštuonerius metus ji vaikščiojusi su drauge Kauno gatvelėmis. Kai vienos parduotuvės vitrinoje pamatė rytietišką suknelę, ją tarsi kas šaltu dušu nuliejo. Tačiau vidun tuomet užsukti nesugundė net ir lentelė, skelbianti apie koncertinių drabužių išpardavimą.
– Grįžusi į Tauragę tą naktį sapnavau, kaip aš šoku pilvo šokį. Ir sapne buvau tokia laiminga! Kad atsikėlusi ryte paskambinau draugei ir paprašiau toje parduotuvėje nupirkti man kokią suknelę ir atsiųsti. O pati išvykau į Klaipėdą – ieškoti šokių mokytojos, – prisiminimais pasidalijo Daiva.
Tris mėnesius ji važinėjosi į uostamiestį mokytis klubų judinimo subtilybių, tačiau, kaip pati teigė, tai nebuvo tikrieji pilvo šokiai. Norėjosi ne sportuoti, o šokti. Galiausiai iš Marijampolės kilusi tauragiškė susipažino su Lina Kusiene – viena geriausių pilvo šokių mokytojų Lietuvoje, ilgą laiką dirbusia šio amato gimtinėje Egipte. Profesionalei užteko Daivą pamatyti keturis kartus ir ji tauragiškę išsivežė į Estiją – kad sudalyvautų pirmajame seminare ir išsilaikytų pradmenų egzaminą. Egzaminas pavyko. Grįžusi į Tauragę moteris subūrė grupelę bendraminčių ir taip pradėjo eiti mokytojos keliu. Dalyvavo seminaruose Suomijoje, Švedijoje, Egipte, Rusijoje. O pagrindiniu siekiu tapo auksinis diplomas, išduodamas geriausioms šokėjoms. Kad laikytų jį savo rankose, pašnekovei prireikė dvejų metų.
O kiek laiko trunka sukurti naują šokį? Pasirodo, pasirodymas gali gimti per naktį. Tereikia išgirsti smagią ir tinkamą įkvėpimui muziką.
Keletą Daivos įkurtos šokių studijos „Afroditė“ moterų šokių teko matyti ir man. Įspūdingai atrodo tas, kuriame merginos klubus kraipo ir suktukus daro su degančiomis žvakėmis delnuose bei aukštomis žvakidėmis ant galvos. Šou kuria ir ypatingi rytietiški rūbai – ilgi sijonai ir įvairiais blizgučiais puoštos liemenėlės. Drabužius šokėjos siuvasi pačios.
– Iš pradžių nemėgdavau adatų, o dabar tokius meno kūrinius iš audinių kuriu. Pirmąjį sceninį kostiumą siuvau du mėnesius, – mostelėdama rankomis tarstelėjo Daiva. – Kai esi priverstas pirkti keletą tūkstančių kainuojančius drabužius, kurie dar ir neįdomūs, standartiniai, imi drąsinti save imtis siuvėjos amato. Tačiau kai kuriuose šokių stiliuose net ne drabužiai svarbiausi, o plaukai. Pavyzdžiui, šokant halidži visas kūnas būna uždengtas – šokis atliekamas tik plaukais.
Sukūrė moterys, ištobulino vyrai
Šokio judesiai primena čigonių, indžių, ispanių ar net gatvės stiliaus šokių šokėjų atliekamus rankų, kojų, klubų ir pečių judesius. Kai apie tai prasitariau Daivai, ši suskubo pateikti skirtumus. Pasak jos, čigonės šoka sijonų šokį. Pavyzdžiui, purtydamos pečius ir krūtinę, jos ištiestus delnus laiko atsuktus į viršų, pilvo šokio metu jie būna nukreipti į apačią. Tačiau pašnekovė pripažino, kad šiais laikais vyksta įvairių stilių samplaika. Pilvo šokio atmainų – apie dvidešimt penkios.
– Visos gali išmokti šokti pilvo šokį. Vienai prireikia mėnesio, kitai – metų. Tačiau ne visos moka atsipalaiduoti, pajausti muziką taip, kaip tai sugeba pietietės. Kai ateina naujokė, aš paleidžiu muziką ir paprašau parodyti, kaip ji jaučia atskirus garsus bei visumą. Rytietiškame skambesyje viskas paremta dūžiais. Tai būgnų, tai lėkščių. Tai lyg į garsus atsiliepiantis šokis. Daug yra ir technikos, kurią reikia perprasti. Su vienu sunkiausiu elementu – klubų judinimu ir kartu vaikščiojimu – susidoroja ne kiekviena. Žinote, pastebėjau, kad šokį išradusios rytietės kuo toliau, tuo mažiau šoka. Iš jų pilvo šokius perima vyrai. Būtent jie ir ištobulino judesius. Egipte dažnai pamatysi šokančius vyrus. Lietuvoje į tokius žiūrima šnairai. Neva, plastiški, atsipalaidavę – ne tos orientacijos. Tačiau daugelis jų turi šeimas, – apie klaidingus stereotipus užsiminė Daiva.
Savąją techniką Daivai scenoje tenka pademonstruoti keletą kartų per metus. Lietuvoje vyksta konkursai, kuriuose ji yra laimėjusi keletą apdovanojimų. Anot jos, smagu nuvykti į Latviją ar Rusiją, nes ten susidomėjimas pilvo šokiu yra didžiulis. Kartą metuose Daiva pilvo šokių šventę Tauragėje organizuoja ir pati.
Šokiui pasitelkia ir smauglį
Šiuo metu Daivos šokių salėje merginų nedaug. Per aštuonerius metus, kaip pati teigia, per jos rankas perėjo kokie penki šimtai moterų. Išliko tik stipriausios. Tiesiog sergančios pilvo šokių liga. Viena bendražygė kartu – nuo pat pirmųjų dienų.
– Kokie ligos simptomai? Gera savijauta bei daili figūra. Pilvo šokėja – nuolat pasitempusi, su šypsena, moka parodyti save, yra priversta visuomet gerai atrodyti, – šokio naudą pateikė Daiva.
O ar dažnai pilvo šokėjos sulaukia pagyrų? Gal kartais būna plakamos skaudžiais kritikos kirčiais?
– Kritikos niekas atvirai neišsako. Aš pati sau esu didžiausia kritikė. Nusifilmuojame pasirodymą ir vėliau analizuojame, kas buvo negerai. Negirdime ir pagyrų. Galbūt lietuviai nedrįsta jų išsakyti, – atsakė Daiva.
Pilvo šokis – pakankamai gundantis. Galbūt Daiva sulaukia, tarkime, gėlių iš pasirodymą stebėjusių vyrų? Galbūt kuris pakviečia į pasimatymą?
– Oi, tikrai ne. Nors esu vieniša, vyro per šokius neieškau. Be to, pilvo šokis neskirtas vilioti, kaip daugelis mano. Tokie stereotipai jau seniai praeityje, – man paprieštaravo Daiva.
Vien dėl minties, kad ją stebės gašlių vyrų žvilgsniai, moteris teigia nesutinkanti šokti bernvakariuose. Savo pasirodymus dovanoja kitokiai publikai.
Prieš penkerius metus pašnekovė netgi įsigijo nedidelį smauglį, su kuriuo šoka įvairiuose privačiuose vakarėliuose. Namie auga ir kita roplė – marga gyvatė alterna.
Ko tik nepadarysi dėl aistros, jaučiamos mėgstamai veiklai. Kupini entuziazmo ir savo kelią šioje planetoje atradę žmonės – visuomet žavi.
Karolina STAŽYTĖ