Grupė piliečių teigia, kad Darbo birža bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) per mažai kontroliuoja Lietuvoje įsidarbinančių asmenų iš trečiųjų šalių srautus, kas, anot jų, gali lemti aktyvesnį skustagalvių judėjimą Lietuvoje.
Piliečių grupė, kuriai atstovavo Kovo 11-osios nepriklausomybės akto signataras Kazimieras Uoka, Lietuvių tautinio centro pirmininkas Marius Kundrotas bei Klaipėdos savivaldybės tarybos narys konservatorius Naglis Puteikis, ketvirtadienį vykusiame susitikime su SADM atstovais reiškė susirūpinimą, kad „lietuvių Lietuvoje mažėja, o užsieniečių daugėja“.
„Matome aiškią Lietuvos „nulietuvėjimo“ tendenciją“, - sakė K.Uoka ir siūlė įvesti griežtesnius apribojimus darbdaviams, atsivežant darbuotojus iš trečiųjų šalių.
Savo ruožtu, SADM atstovai tikino, kad apribojimai ir taip griežti: darbdavys darbo biržai turi pateikti šūsnį dokumentų.
„Jūs prašote mūsų griežtinti sąlygas įsivežti darbuotojus, o darbdaviai - supaprastinti“, - kalbėjo SADM sekretorius Valdas Rupšys.
Piliečių grupė taip pat piktinosi, kad Lietuvos darbo birža nerenka duomenų, kiek atvykėlių iš trečiųjų šalių išvyksta namo, kai jų darbo sutartis pasibaigia.
SADM atstovai teigė, kad stebėti tokio judėjimo srautus yra labai sunku, be to, tai - Migracijos departamento kompetencijos ribose.
SADM duomenimis, per šių metų pirmąjį pusmetį buvo išduota 4,4 tūkst. darbo leidimų trečiųjų šalių piliečiams. Tuo tarpu per praėjusių metų pirmąjį pusmetį - 2,4 tūkst.
Ministerijos Darbo rinkos skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Malaiškienė BNS teigė, kad tokie skaičiai rodo darbo jėgos trūkumą Lietuvoje, kuris, pasak jos, antrąjį šių metų pusmetį jau mažėja.
Piliečių grupė, susitelkusi už imigracijos į Lietuvą iš trečiųjų šalių mažinimą, susitikime tvirtino, kad Lietuvoje norinčių dirbti užsieniečių srautus reikia labiau kontroliuoti ir riboti teisinėmis priemonėmis, nes kitaip šalyje gali daugėti skustagalvių išpuolių.
Trečiųjų šalių piliečiai, SADM duomenimis, daugiausia dirba Vilniuje (daugiau kaip 2 tūkst.) ir Klaipėdoje (apie 600) statybos ir pramonės sektoriuose.
Trečiosios šalys - tai tos šalys, kurios nepriklauso Europos Sąjungai.