Pilatės rajono gyventojai sukūrė internetinę peticiją, kuria reikalauja išsaugoti prieš bene keturiasdešimt metų pasodintus medžius. Jų teigimu, brandžių želdinių svarbą akcentuoja ir Europos Komisija, o noras kirsti medžius prieštarauja sostinės valdžios lozungams apie tvarią miesto plėtrą.
Peticija reikalauja išsaugoti medžius
„Vilniaus miesto prie Pilaitės prospekto esanti beržų alėja, pasodinta prieš keturiasdešimt metų, nužymi senąjį kelią į Sudervę ir yra gyventojų pasididžiavimas. Tačiau Vilniaus miesto savivaldybė, įgyvendindama miesto gatvių plėtrą planuoja šią alėją iškirsti dėl vykdomų infrastruktūrinių projektų.
Mes, Vilniaus miesto Pilaitės rajono bendruomenės ir gyventojai, esame itin susirūpinę dėl Vilniaus miesto savivaldybės įgyvendinamo „Pilaitės pr. ir Elbingo g. sankryžos“ projekto, kuriame nėra numatyta sprendinių kaip išsaugoti visą eilę beržų, esančių projektuojamo objekto teritorijoje“, – rašoma peticijoje.
Pasak peticijos autorių, prie Pilaitės pr. esanti beržų alėja yra prieš 40 metų pasodinti medžiai, kurie žymi senąjį kelią į Sudervę.
„Urbanizuojat Pilaitės rajoną, įvyko daug pakitimų, kurie negrįžtamai keitė ankstesnį vaizdą, užstatymus, todėl yra labai svarbu išsaugoti žymes, kaip istorinių vietovių ženklus“, – tvirtina peticijos autoriai.
Pasak jų, miesto teritorijoje esantys storesni kaip 12 cm beržai yra saugotini, todėl vadovaujantis įstatymais, beržai turi būti ne kertami, o, įgyvendinant projektą, išsaugoti.
„Pažymėtina, kad vykdomo projekto žaliojoje zonoje yra palikta vietos ir beržų išlikimui, o tiesiant dviračių pėsčiųjų takus, esant dabartinėms technologijoms, galima rasti kuo palankesnius sprendinius“, – rašoma peticijoje.
Peticijoje pažymima, kad Pilaitės rajonas išgyvena intensyvią plėtrą, dėl to gyventojai ne visada suspėja suspėja pastebėti svarstomus projektus ir pateikti savo pastabas. Dėl šios priežasties, kaip teigia peticijos autoriai, gali būti, kad svarstant šį projektą prieš dvejus metus, Pilaitės gyventojai aktyviai neįsitraukė į diskusijas ir neakcentavo beržų išsaugojimo.
„Kaip pažymi Europos Komisija, labai svarbu, kad šylant klimatui būtų saugomi visi brandūs želdiniai. Taip pat dėl intensyvių pokyčių energetikoje, tikėtina, kad šią žiemą Vilniaus kogeneracinė jėgainė taip pat naudos kietą kurą, kuris žymiai padidins oro taršą. Brandžių želdinių šalinimas dėl nenoro keisti projekto ar iš naujo derinti atskirų jo aspektų, prieštarauja visai tvaraus miestų planavimo krypčiai ir Vilniaus miesto savivaldybės tvarios plėtros postulatus verčia atrodyti veiksmams prieštaraujančiais lozungais.
Įvertinant Pilaitės prospekto beržų svarbą Pilaitės gyventojams, rajono vystymosi raidai ir čia gyvenančiųjų gyvenimo kokybės užtikrinimui, prašome šį kreipimąsi apsvarstyti ir Visuomeninėje želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisijoje ir rasti sprendimus, kaip išsaugoti mums labai vertingus beržus“, – rašoma peticijoje.
Prie peticijos gyventojai paliko ir ne vieną medžių išsaugojimą ir valdžią kritikuojantį komentarą:
„Saugokim gamtą, o norint važiuoti dviračiu, nebūtina tiesti dviračių taką!“
„Medžiai tai mūsų sveikatos turtas, palikite ramybėje alėją.“
„Palikite pagaliau brandžius sveikus medžius ramybėje, Šimašiau!“
„Šiais laikais vis labiau trūksta brandžių plačių medžių, valančių miesto orą, suteikiančių pavėsį vasarą bei apsaugančių užklupus lietui. Ši beržų alėja, nors ir nedidelė, tačiau yra kaip tik tokia, neįsivaizduoju tos vietos be beržų. Vieną vakarą džiaugiausi tų medžių grožiu ir labai nuliūdau sužinojusi, jog juos norima kirsti dėl tako, kuriam ten tikrai pakaktų vietos ir jų neiškertant.“
Gyventojai nori, kad medžiai išliktų
Pilaitės bendruomenės pirmininkė Janina Gadliauskienė naujienų portalui tv3.lt projekto Pilaitėje eigą įvardijo kaip „klasikinį variantą“, kai savivaldybė infrastruktūros projektą svarsto paskubomis, nesuteikia tinkamos informacijos gyventojams, tad jie svarstyme ir nesudalyvauja.
J. Gadliauskienė teigė kalbėjusi su savivaldybės Miestovaizdžio skyriaus vedėja, kuri pasakojo, kad prieš porą savaičių buvo nuvykusi prie Pilaitės pr. ir Ebingo g. sankryžos, apžiūrėjo, tačiau tvirtino, kad savivaldybė dar nėra iki galo nusprendusi, kiek beržų bus iškirsta šioje vietoje, tai dar turi apsvarstyti Vilniaus želdynų bei želdinių apsaugos ir priežiūros komisija, kuri neseniai susirinko ir, anot pašnekovės, dar neturi pirmininko.
J. Gadliauskienės teigimu, be peticijos, taip pat ketinama savivaldybei parašyti bendrą raštą nuo kelių Pilaitės bendruomenių su reikalavimu išsaugoti beržus.
Pilaitės bendruomenės pirmininkės teigimu, vienas iš miesto valdininkų argumentų yra tas, kad rajone reikia gerinti judumą ir užtikrinti transporto pralaidumą.
„Tačiau jie stato prekybos centrus šalia, įvažiavimas į juos, išvažiavimas ir tai riboja transporto judėjimą. Mes sakome, kodėl jūs šitiek prekybos centrų statote, Pilaitėje tiek jų tikrai nereikia“, – pasakojo J. Gadliauskienė.
Pilaitės bendruomenės pirmininkės teigimu, gyventojai niekada nesiskundė, kad beržai jiems trukdytų, patys medžiai tikrai yra sveiki, tad jų būtinybės jų kirsti – nėra.
„Gyventojai tikrai nori, kad jie išliktų“, – tvirtino J. Gadliauskienė.
Savivaldybė leidimo nedavė, vystytojas nori kirsti medžius
Naujienų portalas tv3.lt kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę, kad jos atstovai pakomentuotų situaciją. Jie patikino, kad savivaldybė nėra išdavusi leidimo šalinti medžius, rekonstruojant Pilaitės pr. ir Elbingo g. sankryžą.
„Jos rekonstrukcijos projektą rengęs vystytojas prašo leisti nupjauti daugiau nei 10 medžių, tačiau savivaldybė ieško būdų, kaip išsaugoti kuo daugiau sveikų medžių.
Šio klausimo dar praėjusią savaitę ėmėsi visuomeninė komisija, jos atstovai buvo nuvykę į planuojamą darbų vietą, o artimiausiu metu turėtų pateikti išvadas. Iki visuomeninės komisijos išvadų leidimas medžių kirtimui šioje vietoje nebus išduotas“, – teigiama savivaldybės atsiųstame komentare.
Peticiją „Išsaugokime beržų alėją Pilaitėje“ pasirašė daugiau nei 500 žmonių. Peticiją galite peržiūrėti čia.