• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vos tenka įvesti ar atšaukti vasaros laiką, pasipila diskusijos dėl tiek dėl laiko sukiojimo poveikio sveikatai, tiek apskritai šio dalyko reikalingumo. Nors pasigirsta nemažai įspėjimų, kaip tai žaloja sveikatą, poveikį jai dramatizuoti linkę ne visi gydytojai.

Vos tenka įvesti ar atšaukti vasaros laiką, pasipila diskusijos dėl tiek dėl laiko sukiojimo poveikio sveikatai, tiek apskritai šio dalyko reikalingumo. Nors pasigirsta nemažai įspėjimų, kaip tai žaloja sveikatą, poveikį jai dramatizuoti linkę ne visi gydytojai.

REKLAMA

Kalbėdamas apie biologinį šio klausimo aspektą gydytojas neurologas dr. Jokūbas Fišas tvirtino, kad nuogąstavimai ir susirūpinimas čia yra kiek perdėti.

„Viena valanda nieko nekeičia žmogaus cirkadinio ritmo  funkcionavime, t. y. dienos ritmo pasiskirstyme. Ankstesnis ar vėlesnis atsibudimas, ankstesnis ar vėlesnis atsigulimas miegoti – tai yra nejuntamas pasikeitimas. Tai iš esmės netrikdo biologinio laikrodžio. 

Jei kalbame apie jautresnius žmones, jiems viskas – karštis, šaltis blogai, vėjuota – blogai, be vėjo – vėl blogai, tvanku. Tad jautresniems žmonėms viskas turi daugiau įtakos savijautai“, – kalbėjo jis „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“. 

REKLAMA
REKLAMA

Vis tik tai, jo teigimu, bet tai grynai subjektyvūs dalykai: „Vertinant objektyvius parametrus – miego trukmę, kraujo spaudimą, pulsą, temperatūrą, į psichinius reiškinius, tai yra tuos dalykus, ką galima išmatuoti, vienos valandos pasukimas, mano nuomone ir literatūros duomenimis, didesnės įtakos neturi.“

REKLAMA

Tyrimų nepakanka

Siūlydamas iš vienos valandos pasikeitimo nedaryti problemų J. Fišas nurodė, kad nedidelės studijos dėl laiko sukiojimo poveikio sveikatai, yra atiliktos, bet statistinio patikimumo, kad tai trikdo nervų ar kitų  organizmo sistemų veiklą, nėra.

Kartu jis teigė, kad jei prisitaikymas prie pasikeitusio laiko trunka kelias savaites, tai – jau per ilgai. „Viena kita diena. Štai perskridimo atvejais, kai laiko juostos keičiasi, kalbos nėra, tas sutrikimas yra didesnis ir išmuša žmones iš ritmo. O toks vienos valandos pasikeitimas greičiausiai, kad ne“, – komentavo neurologas.

REKLAMA
REKLAMA

Psichiatras: vaikai prisitaiko geriausiai

Vilniaus miesto Psichikos sveikatos centro vadovas Martynas Marcinkevičius iš dalies buvo linkęs sutikti su tokiu požiūriu. Pasak jo, laiko sukiojimas šiokį tokį poveikį turi, bet tikrai ne tokį dramatišką, kokį gal kartais norima pateikti viešojoje erdvėje.

„Tikrai nei su infarktais ar insultais, nei į mūsų psichiatrijos ligonines neužplūsta pacientai po laiko persukimo“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paklaustas, ar jautriau į tai nereaguoja vaikai, jis teigė, kad kaip tik yra priešingai: „Jei kalbame apie sveikatą, daugiau nukenčia tie, kurie turi miego sutrikimus, vyresni žmonės, kurie turi psichikos sutrikimus. O vaikai pakankamai neblogai adaptuojasi. 

Kitas dalykas, kad jie pakankamai garsiai yra linkę reikšti savo emocijas. Ir kai juos pradeda vesti kitu laiku į darželį ar mokyklą, tai galbūt nesupranta, kodėl dabar staiga juos kelia valanda anksčiau. Tai gal emociškai labiau reaguoja, bet vaikai kaip tik turi didesnes adaptacines galimybes ir jie gerai toleruoja šį sukiojimą.“

REKLAMA

Nepatogumų patiriame visi

M. Marcinkevičius pabrėžė, kad reikėtų skirti du dalykus – dalies žmonių juntamą poveikį sveikatai ir nepatogumą, kurį patiria visi. 

„Bet nepatogumas – dar ne žala sveikatai. Nes nepatogumų turbūt patiriame visi. Ir daugiau nepatogumų sukelia pavasarinis laiko sukimas. Kada reikia vėliau keltis, tas yra mažiau nepatogu, bet kada reikia visa valanda anksčiau atsikelti, tai daliai žmonių sukelia nepatogumų. 

REKLAMA

Anksčiau atsigulus dažniausiai ir nėra paprasta užmigti, reikia keltis anksčiau, sutrumpėja bendra miego trukmė, išsibalansuoja miego režimas. O miego režimas gydant miego sutrikimus yra vienas svarbiausių dalykų“, – aiškino jis.

Dienos režimas dirbtinai prievartaujamas

Vis tik tokiai nuomonei paprieštaravo į studiją paskambinęs gydytoju endokrinologu prisistatęs Robertas. Jis teigė, žmogaus cirkadinis ritmas yra sąlygojamas hormonų išsiskyrimo ir susietas su geografine aplinka, kitaip tariant – su saulės kilimu ir laida. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Automatiškai dirbtinai persukus valandą mes pakeičiame aplinkybes, prie kurių žmogus kaip socialinė būtybė turi prisitaikyti. Tai dienos režimas yra prievartaujamas dirbtinai. Be abejo, žmonės adaptuojasi, bet jautriausi, ypač vaikai, reaguoja, labiausiai persukant laiką į vasaros. 

Galiu patikinti, kad adrenalinas, hidrokortizonas, augimo hormonas, išsiskiria 5–6 ryte, nepaisant to, sukame laikrodį ar ne. Tad kolegai Fišui prieštarauju, nes pasukdami valandą automatiškai pakeičiame laiko zoną, nereikia niekur skristi. Nėra atlikta ilgalaikių tyrimų, kad galėtume sakyti, jog tai neveikia. Galima spėti, veikia ar neveikia“, – dėstė jis. 

REKLAMA

Vyras pažymėjo, kad diskusijos dėl laiko sukiojimo reikalingumo Europoje vyksta seniai, taip pat atlikti ir statistiniai tyriniai, kurie rodo, kad yra tam tikras nedidelis infarktų ir kitų problemų padidėjimas po pavasarinio laikrodžių persukimo.

Portalas tv3.lt primena, kad žiemos ir vasaros laiką nuspręsta įvesti, kad būtų geriau išnaudojamas šviesusis paros metas. Laikas Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje (ES), vykdant ES direktyvą, dėl vasaros keičiamas dukart per metus. Nors Europos Komisija ir Europos Parlamentas remia idėją atsisakyti laikrodžių sukiojimo, bet dauguma valstybių narių sprendimui kol kas nepritaria.

Nei kiek nesipiktinu, žinau kad kitaip nebus. Nes valdo elektros mafija. O kas nori sumažinti savo pelną? Kuo tamsiau, tuo pinigėlių daugiau, a?
Sukiojimas laiko kenkia sveikatai tai taip tik kiekvienas žmogus skirtingas ir veikia juos skirtingai . O antra elektra įsijungt reikia jau 4val, po piet tai nesutaupysi čia nieko.
kaip kazkas aiskina kad sutaupai elektra ir kad sviesiau ryte tai nesamomone,link vakaro temsta greitai o valada atsukta dar pagreitina tamsuma,ryte vistiek greiciau svieseja ,nieko gudra cia,sviesa jungi taip ar taip,gaunasi daugiau elektros naudoji, moki spekuliantams,ismakaluotas tas laikas ,is senesniu laiku ,netikslus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų