• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vakar protesto akciją prie Seimo surengę 10 Vilniaus universiteto studentų aukštojo mokslo reformos kūrėjus įvardijo kaip jaunimo priešus. Patys „priešai“ pasigenda bent kokių alternatyvių pasiūlymų.

REKLAMA
REKLAMA

Negavę Vilniaus savivaldybės leidimo organizuoti mitingo prieš aukštojo mokslo reformą, studentai pasitenkino negausia akcija. Lipnia juosta burnas užsiklijavę 10 jaunuolių, prilaikydami „gėdos lentą“ su „jaunimo priešų“ atvaizdais, pusvalandį pastoviniavo greta parlamento. Jie išskleidė drobinius plakatus, kuriuose buvo išsakyta pagrindinė akcijos mintis: „Stop laisvosios rinkos eksperimentui“, „Išgirskite socialiai teisingus reformos siūlymus“.



Universitetas - ne parduotuvė

REKLAMA

Šalia nepatenkintųjų būrelio stoviniuojantis chemijos profesorius Vytautas Daujotis sakė palaikantis studentų reikalavimus. Žinoma, pats plakatų netampė - per akcijos pusvalandį ramiai šypsodamas spėjo perversti ketvirtadienio „Lietuvos žinias“ ir sutraukti dūmą. „Jeigu studentas blogai mokosi, jį reikia pašalinti ir pagelbėti jam susirasti tinkamesnę vietą gyvenime, o ne daryti iš jo melžiamą karvę“, - studijų krepšelių skirstymu paremtos reformos spragų įžiūrėjo V.Daujotis.

REKLAMA
REKLAMA

Jis negailėjo kritikos švietimo ir mokslo ministro Gintaro Steponavičiaus komandos parengtam projektui. „G.Steponavičius kaltina tokius kaip aš, kad mes atseit esant laisvajai rinkai ilgimės komunistinės praeities. Absurdiška, nes pats G.Steponavičius tik kopijuoja komunistinę patirtį“, - sakė V.Daujotis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Profesoriaus žiniomis, bet kuris finansavimo modelis yra kuriamas pagal du principus: equity, reiškiantį teisingumą ir nešališkumą, bei efektyvumą. „Šis vadinamasis equity yra absoliučiai pažeistas. Iš tiesų Lietuvoje valstybė turėtų sudarinėti sutartis su universitetais 4-5 metams, o ne kasmet. Veiklą reikia iš anksto planuoti, ruošti žmones, išlaikyti dėstytojų kontingentą ir sukurti ciklą, o dabar tik keičiamasi pinigais. Bet universitetas - tai juk ne parduotuvė“, - teigė V.Daujotis.

REKLAMA

„Nuoširdžiai liūdna“

Vienas reformos inžinierių, Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto docentas Paulius Subačius neslepia, už ką jam, kaip ir parlamentarui Mantui Adomėnui, švietimo ir mokslo ministrui G.Steponavičiui bei šios ministerijos atstovams Nerijai Putinaitei ir Gytautui Damijonaičiui, piketavę studentai prikabino „jaunimo priešų“ etiketes. „Kiekvieną kartą, kai egzaminuoju pirmakursius, maždaug trečdaliui jų parašau neigiamus vertinimus. Todėl jie ir gali piktintis“, - nusišypsojo P.Subačius.

REKLAMA

Tačiau rimtai kalbant, jis buvo vienas iš G.Steponavičiaus suburtos, beveik 5 metus veikusios neformalios darbo grupės, nubrėžusios dabartinės reformos gaires ir metmenis, analitikų. „Kiekvieną siūlymą, ypač principinius, mes aptarėme ir nė vienos idėjos nepriėmėme grynu pavidalu. Todėl nuoširdžiai pikta, kad nepatenkintieji sako, jog buvo mažai diskutuota ir reforma „išmesta“ į viešumą per vieną naktį. Iš tikrųjų prie koncepcijos sėdėjome daug dienų ir naktų“, - sakė „jaunimo priešas“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reformos kritikų - profesorių V.Daujočio ir Vytauto Radžvilo - argumentuose P.Subačius pasigenda prasmės. „Mes su profesoriumi V.Daujočiu galėtume ilgai badytis retorinėmis „špagomis“, bet aš nenorėčiau tęsti šio žaidimo. Nemalonu ir tai, kad profesorius V.Radžvilas, kuris yra politinės filosofijos specialistas, pažeisdamas akademinę kvalifikaciją, vadina reformą laisvosios rinkos atitikmeniu. Bet su laisvąja rinka šis modelis neturi nieko bendra“, - kalbėjo docentas. Jis atkreipė dėmesį, kad šie profesoriai ir jų globojami studentai patys nėra pateikę ne tik įstatymo projekto, bet ir jokios aiškesnės koncepcijos. „Jų pasiūlymai telpa viename puslapyje. Užtat gąsdina baubu, kurio nėra“, - sakė P.Subačius.

Vis dėlto protestų iniciatoriai neketina sudėti špagų - ketina rengti gausų mitingą kovo mėnesį.



Marijus Širvinskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų