84-erių metų Zofija tikina, kad į sporto klubą ji skuba bent tris kartus per savaitę, čia aplankanti ir specialiai senjorams parengtas mankštas, ir pirtį su baseinu. Zofija išduoda, kad dar, jei energijos užtenka, pamina stacionarų dviratį ar kaip kad nusprendė šiandien, pairkluoja.
„Nu valandą ten salėj atidirbu, dešimt minučių čia, ir į baseiną paskiau, pasišildau pirtelėj dar kur nors, nu pusdienis ir praeina“, – pasakojo Zofija.
Sportuoti vyresnio amžiaus žmonėms primygtinai rekomenduoja ir medikai, tačiau pabrėžia, kad senjorams – būtina nepersistengti ir savo galimybes kuo tiksliau įsivertinti. To nepadarius – laukia itin skaudžios pasekmės.
Šį rudenį „Impuls" sporto klubuose mirė du senjorai – 60-ies ir 73-ejų metų vyrų širdys sustojo besipliuškenant baseine. Dėl to, kaip atskleidžia „Impuls“ sporto klubų tinklo vadovas, imtasi dar daugiau atsargos priemonių. Juolab, kad senjorų eilės prie sporto klubų nusidriekia jau nuo ankstyvo ryto.
„Klubo durys dar neatsidariusios, bet jau senjorai pradėdavo rinktis, bet vėl tai yra susiję su sveikata, ir kai yra ankstyvas rytas, organizmas nėra pabudęs, ir sportuoti vyresniam amžiuje nėra labai sveika“, – teigė „Impulso“ tinklo vadovas Antanas Sakalauskas.
Todėl specialiai jiems rengtos mankštos buvo smarkiai pavėlintos. Saugumo reikalavimai sugriežtinti ir baseinuose. Ten nusamdyta po papildomą švilpukais apsiginklavusį trenerį, kuriam darbo metu griežtai draudžiama naudotis telefonu, o ir laiko tam lieka nedaug, mat pasirodo, kad senjorai gali būti tikri neklaužados ir elgtis kaip vaikai.
„Plaukia į vaikų baseiną, vaikų treniruočių metu plaukia į takelius, tai reikia jiems švilpt, sudrausmint juos, kad nesimaišytų vaikams“, – tikino treneris Lukas.
Apie gautus pagalbos prašymus pasakoja ir greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus pavaduotoja Vanda Pumputienė. Dažnai iškvietimai į sporto klubus pasibaigia itin liūdnai.
„Būna ir mirčių. Būna ūmių miokardinių infarktų ir insultų, būna ir traumų būna“, – teigė VGMP direktoriaus pavaduotoja Vanda Pumputienė.
Kadangi pensinio amžiaus žmonių sporto klubuose vis daugėja – jie viliojami specialiomis akcijomis, žemesnėmis kainomis ir specialiais jiems parengtais užsiėmimais – auga ir nelaimingų atsitikimų rizika.
„Mes esam išsikėlę labai stiprų tikslą ir fokusą būtent į saugumą ir priežiūrą, nes taip, senjorams reikia, nes jie linkę pervertinti savo jėgas“, – A. Sakalauskas.
Todėl bent jau minėtame, karčią nelaimingų atsitikimų patirtį šį rudenį išgyvenusiame „Impulso“ sporto klubų tinkle, kur senjorai sudaro penktadalį visų klientų, įrengti ir pagalbą iškviečiantys SOS mygtukai, ir specialiai nelaimingiems atsitikimams apmokyti darbuotojai, o sausį bus gauti ir širdies veiklą atstatyti padedantys aparatai – defibriliatoriai. Jų gali prireikti, ypač jei užklumpa miokardo infarktą signalizuojantys ženklai.
„Jeigu, pavyzdžiui, atsirado skausmai už krutinkaulių, kaklaraiščio formos, spaudžia, gniaužia, degina, dusina, gali skausmai plisti į rankas, į kaklą, į dantis, į apatinį žandikaulį, ir nu, taip negera kažkas, ir jei dar šaltas prakaitas – tai išvis pavojinga“, – patikino V. Pumputienė.
Tačiau sporto klube ir jo prieigose sutikti senjorai tikina, kad sporto klube nepersistengia, o judėjimas jiems suteikia itin daug laimės.
Medikai tikina, kad vyresnio amžiaus žmonėms judėti būtina, tik tai daryti reikia itin atsargiai, mat neteisingai įvertinta savoji fizinė būklė gali pasibaigti mirtimi ar stipriu sveikatos sutrikdymu.