• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prisijungimui ir el. pasirašymui internete naudojantys programėlę „Smart-ID“ savo paskyras dėl saugumo reikalavimų privalo atnaujinti kas treji metai. Tokių naudotojų Lietuvoje šiemet bus dar 60 tūkst., o kitąmet – per 500 tūkst. Internetiniai sukčiai siekia pasinaudoti programėlės populiarumu ir apgaule išvilioti pinigus iš žmonių sąskaitų bankuose. 

Prisijungimui ir el. pasirašymui internete naudojantys programėlę „Smart-ID“ savo paskyras dėl saugumo reikalavimų privalo atnaujinti kas treji metai. Tokių naudotojų Lietuvoje šiemet bus dar 60 tūkst., o kitąmet – per 500 tūkst. Internetiniai sukčiai siekia pasinaudoti programėlės populiarumu ir apgaule išvilioti pinigus iš žmonių sąskaitų bankuose. 

REKLAMA

Programėlė „Smart-ID“ yra populiariausias asmens autentifikavimo įrankis internete, kai Lietuvos gyventojas jungiasi prie savo paskyros finansų ar kitas paslaugas teikiančių bendrovių tinklapiuose. Prisijungimui internete „Smart-ID“ naudoja daugiau kaip 1,3 mln. mūsų šalies gyventojų, o tarp trijų Baltijos šalių piliečių tokių paskyrų skaičiuojama beveik 3 mln., kas mėnesį jie atlieka daugiau kaip 58 mln. operacijų. Tokį populiarumą lėmė paprastas programėlės naudojimas ir patikimumas bei saugumas. Norint naudotis programėle, tereikia turėti internetą, išmanųjį telefoną ar planšetę ir šiame įrenginyje įsidiegtą „Smart-ID“. 

Atsinaujinta 100-oje šalių 

Trijų Baltijos šalių piliečiai programėlę „Smart-ID“ naudoja daugiau kaip 100 valstybių. Tai rodo jos atnaujinimo statistika, kai pasitelkiamas šiemet įdiegtas biometrinis autentifikavimas. 

REKLAMA
REKLAMA

„Nuo vasario pabaigos „Smart-ID“ paskyrą jos naudotojai gali atsinaujinti, prasitęsti ar įsidiegti į naują telefoną neišeidami iš namų – pasinaudoję biometriniu autentifikavimu ir mobiliajame įrenginyje turima „Smart-ID“ programėle. Taip pat ši nauja funkcija riboto funkcionalumo paskyrą „Smart-ID Basic“ leidžia pasikeisti į visateisę „Smart-ID“, – pasakoja programėlę sukūrusios bendrovės „SK ID Solutions“ verslo vadovas Lietuvoje Viktoras Kamarevcevas. – Lietuvos gyventojų šia unikalia funkcija šiemet jau pasinaudota daugiau kaip 158 tūkst., o iš viso – apie 300 tūkst. kartų.“ 

REKLAMA

Jis atkreipia dėmesį, kad dėl tarptautinių saugumo reikalavimų autentifikavimo ir pasirašymo internete paskyra galioja trejus metus. Suėjus šiam terminui „Smart-ID“ paskyrą reikia atsinaujinti. 

„Apie tai klientai gauna priminimus, kuriuose, pabrėžiu, nėra aktyvių nuorodų. Taip pat žinotina, kad atnaujinti „Smart-ID“ paskyrą galima tik per programėlę, kurią naudotojas turi savo mobiliajame įrenginyje. Jokia aktyvi nuoroda niekada nėra siunčiama su prašymu atnaujinti asmeninę paskyrą, o visa informacija ir nurodymai dėl atnaujinimo yra pateikiami tik programėlėje,“ – primena V. Kamarevcevas. 

REKLAMA
REKLAMA

Beje, ir patys „Smart-ID“ naudotojai gali pasitikrinti savo paskyros galiojimo laiką. Atsidarius programėlę meniu reikia spustelėti „Naudotojo informacija“. Laukelyje „Paskyra bus aktyvi iki“ nurodyta, iki kurios datos galioja paskyra. 

Budrumas – apgavystėms išvengti 

Pastaruoju metu internetiniai sukčiai siekia pasinaudoti programėlės populiarumu ir siuntinėja el. laiškus (angl. email phishing) ar trumpąsias žinutes (SMS) (angl. smishing) su nuorodomis atsinaujinti „Smart-ID“. Šios nuorodos veda į apgavikų sukurtus tinklapius, per kuriuos bandoma išvilioti pinigus iš žmonių bankų sąskaitų. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Apgavikai, matyt, niekada nenurims ir pasinaudodami socialine inžinerija ieškos vis naujų būdų, kaip išvilioti pinigus. Todėl primenu, kad nei bankai, nei kitos finansų ir su jomis susijusios 

institucijos niekada nesiunčia el. laiškų ar žinučių su aktyviomis nuorodomis. Taip pat žinotina, kad nei bankų darbuotojai, nei „Smart-ID“ specialistai niekada neprašo nei el. laiškuose, nei žinutėse, nei skambindami jokių asmeninių ir jautrių duomenų: nei banko prisijungimo ar atpažinimo kodų, nei PIN kodų, nei asmens kodo. Sukčiai dažnai stengiasi savo taikinius paveikti netikėtu paros laiku, skubina atlikti veiksmus, todėl būtina nepasiduoti spaudimui ir į situaciją pažvelgti ramiai, neskubant.

REKLAMA

Reikia neužmiršti, kad atnaujinti „Smart-ID“ paskyrą galima tik per programėlę, kurią naudotojas turi savo mobiliajame įrenginyje, o jeigu kilo bet kokių abejonių – pačiam skambinti mūsų klientų aptarnavimo tarnybai,“ – akcentuoja V. Kamarevcevas. 

Išlikti atidiems naudojantis „Smart-ID“ gali pagelbėti ir trumpas testas, kuris padės atpažinti sukčių pinkles. Testą rasite „Smart-ID“ tinklapyje. 

REKLAMA

Jis atkreipia dėmesį, kad „Smart-ID“ technologija yra saugi, ji niekada nebuvo kaip nors pažeista. Jos saugumą užtikrina panaudoti technologiniai sprendimai: „padalinto rakto“ technologija, kai pilnas privatus raktas nėra saugomas nei vartotojo įrenginyje, nei serveriuose. Todėl pasinaudoti „Smart-ID“ įmanoma tik į savo įrenginį įvedus PIN kodą, kurį išskirtinai turėtų žinoti tik pats vartotojas. Beje, net ir sugebėjęs kaip nors įsibrauti į įrenginį įsilaužėlis vis tiek negalėtų pasinaudoti „Smart-ID“, kaip ir sužinojęs PIN kodus jų negalėtų panaudoti kitame įrenginyje. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kad „Smart-ID“ yra saugi ir patikima, patvirtina ir trečiosios šalys. Ji nepriklausomų auditorių buvo pripažinta kvalifikuoto elektroninio parašo kūrimo įrenginiu (angl. Qualified Signature Creation Device) – tai aukščiausias ES įmanomas saugumo įvertinimas. Jis reiškia, kad „Smart-ID“ pateikti parašai turi tokią pačią teisinę galią, kaip ir ranka rašyti parašai bei yra pripažįstami visoje Europos Sąjungoje.

REKLAMA

Estijos valstybė „Smart-ID“ taip pat įvertino kaip aukščiausio patikimumo priemonę, su kuria galima jungtis prie šios valstybės viešųjų el. paslaugų. 

Sprendimą „Smart-ID“ Estijos įmonė „SK ID Solutions“ pristatė 2017 m. pradžioje. Dabar ji aptarnauja beveik 1 000 finansų, sveikatos priežiūros, švietimo ir įvairių kitų privačių ir viešojo sektoriaus organizacijų el. paslaugų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų