Šiaulių universiteto aerobiologų stebėjimai rodo, kad Lietuvą pasiekiančių žiedadulkių koncentracija ore nepastovi, atskiromis valandomis aukšta, todėl jautrūs asmenys gali jausti alergijos simptomus.
„Alerginės ligos riboja kasdienę žmogaus veiklą ir blogina gyvenimo kokybę. Jos ne tik sutrikdo asmens gyvenimo ritmą, bet ir yra didelė socialinė ir ekonominė našta pacientams ir jų šeimoms.
Apskaičiuota, kad alergiškas asmuo per metus patiria iki 1300 eurų nuostolių, o įskaitant praradimus, atsiradusius dėl pablogėjusios gyvenimo kokybės, ekonominė žala išauga iki 4800 eurų“, – teigė prof. dr. Ingrida Šaulienė.
Tiek Lietuvoje, tiek ir Europoje alergijos kamuojamų asmenų vis daugėja. Europos alergologų ir klinikinių imunologų akademija skelbia, kad vienas iš trijų vaikų yra alergiški, o per artimiausią dešimtmetį apie 50 proc. europiečių bus jos paveikti.
Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad viena iš keturių pagrindinių žmonijos sveikatos problemų – lėtinės kvėpavimo takų ligos.
Dėl alerginio rinito ir lėtinio rinosinusito kenčia daugiau nei 30 proc. pasaulio gyventojų. Alerginis rinitas, kitaip vadinamas šienlige, pasireiškia, kai žmogus įkvepia alergizuojančių medžiagų.
Jautriems asmenims dėl uždegiminės reakcijos nosies gleivinė patinsta, pasireiškia nosies užgulimas, varvėjimas ir niežėjimas.
Šienligė yra rimta chroninė kvėpavimo takų liga, kuri trukdo susikoncentruoti darbe ir turi įtakos moksleivių ir studentų mokymosi rezultatams.
Atlikus pacientų savijautos tyrimą pastebima, kad dažniausiai pacientai kenčia dėl alerginio rinito sukeltų miego sutrikimų, sutrikusio gyvenimo ritmo, kai sumažėja laisvalaikio kultūrinis ir fizinis aktyvumas, nuolatinio nuovargio.
Dėl sutrikusios koncentracijos pacientams mažėja darbo produktyvumas, vaikams sumažėja mokymosi gebėjimai.
Kiek daugiau nei penktadalis pacientų dėl alergijos gyvūnų plaukams negali laikyti naminių gyvūnėlių. Ligos paūmėjimo metu maždaug pusė sergančiųjų skundžiasi ilgai besitęsiančiais galvos skausmais.