Bet būta kitų problemų, kurias teko spręsti šalies pareigūnams. Naujienų portalas tv3.lt paprašė Lietuvos policijos generalinio komisaro Lino Pernavo apibendrinti 2018-sius ir įvardyti kitais metais laukiančius iššūkius.
Apibendrinkite 2018-sius iš Lietuvos policijos vadovo pozicijos. Kokie buvo šie metai?
Nors šiemet ir nebuvo tokių rezonansinių įvykių, kurie įaudrintų visuomenę, tačiau darbo policijai tikrai netrūko. Analizuojant statistiką, visi galime pasidžiaugti, kad nusikalstamumas kiekvienais metais mažėja. Šiemet turime maždaug 10 proc. mažėjimą.
Didelis iššūkis buvo valstybės šimtmečio renginiai, nes šalyje lankėsi daug užsienio šalių vadovų, tarptautinių delegacijų. Žinoma, daug jėgų pareikalavo pasirengimas istoriniam Popiežiaus vizitui.
Įdėta tikrai daug darbo, o rezultatai pranoko lūkesčius. Sulaukėme daug teigiamų atsiliepimų iš saugumo ekspertų, Bažnyčios vadovų, mūsų pastangas puikiai įvertino ir Lietuvos žmonės.
Šiais metais ir toliau gerinome sąlygas darbuotojams, atnaujinome savo automobilių parką, pradėjome dalinti naujas policijos uniformas, atidarėme naujus ar renovuotus policijos komisariatus.
Kokie šių metų nusikaltimai labiausiai įstrigo jūsų atmintyje?
Džiaugiuosi, kad šiemet nebuvo tokių rezonansinių nusikaltimų, kurie būtų įaudrinę Lietuvą. Puikiai suprantu ir tai, kad žmogui kiekvienas nusikaltimas yra labai skaudus.
Kalbant apie išskirtinius tyrimus, tai galėčiau prisiminti pradėtą tyrimą dėl šnipinėjimo, kuris buvo pristatytas šiomis dienomis (įtarimai pareikšti Algirdui Paleckiui – aut. past.). Taip pat atlikome daug rimtų tarptautinių tyrimų, išaiškinome daug sunkių ir labai sunkių nusikalstamų veikų.
Su kokiais nusikaltimais Lietuvos policijai 2018-siais pavyko susidoroti puikiai ir kokių nusikaltimų (įvykių) atvejais dar reikėtų pasitempti?
Nusikalstamumo statistika rodo, kad kiekvienais metais nusikaltimų mažėja, taip pat gerėja jų ištyrimas. Mūsų prioritetai nesikeičia – daugiausiai dėmesio skiriame smurtinių nusikaltimų užkardymui ir tyrimui. Labiausiai džiugina tai, kad ištiriame didžiąją dalį sunkių ir labai sunkių nusikalstamų veikų.
Metai dar nesibaigė, todėl galutinius skaičius turėsime sausio viduryje. Tačiau remiantis dabartiniais duomenimis, šiemet mažėjo vagysčių, plėšimų, sukčiavimų, viešosios tvarkos pažeidimų, sunkių sveikatos sutrikdymų, nusikaltimų elektroninėje erdvėje, daugėjo nežymių sveikatos sutrikdymų, nusikalstamų veikų, susijusių su narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis.
Analizuojant sunkių ir labai sunkių nusikaltimų tendencijas, nuo 2014 m. stebimas jų mažėjimas. Daugumai aktuali saugaus eismo tema. Šiemet apie 12 proc. sumažėjo žuvusių keliuose, tačiau maždaug 6 proc. daugiau sužeistų eismo įvykiuose.
Kokie iššūkiai Lietuvos policijos laukia 2019-siais?
Žinau viena – metai nebus lengvesni ir darbo tikrai turėsime. Vagystės, smurtas (fizinio skausmo sukėlimas ar nežymus sveikatos sutrikdymas) ar sveikatos sutrikdymai, vairavimas neblaiviam. Tai dažniausiai registruojamos nusikalstamos veikos šiemet. Tendencijos neturėtų keisti ir 2019 m.